TOMOGRAFIA ZATOK A KONTRAST

napisał/a: pumbi71 2013-04-04 16:25
Witam serdecznie. Od kilku miesięcy choruje na zatoki, mam nawracające się stany zapalne i moja laryngolog skierowała mnie na TK. Na skierowaniu jest napisane TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA-TK ZATOK OBOCZNYCH NOSA. Pojechałem do szpitala i wszystko mi wytłumaczyli "co i jak". Dostałem pismo które muszę podpisać, że "wyrażam zgodę na podanie mi kontrastu". Poczytałem troche o tym i nie mam najmniejszej ochoty tego przyjmować! Na skierowaniu nie ma nic wspomniane o kontraście. Czy ja muszę wypić ten kontrast, czy badania mogą się odbyć bez tego? Jak bardzo to jest niebezpieczne?
Dodaje że ogólnie jestem alergikiem, mam astmę oskrzelową oraz biorę i będę brać w dzień tomografii leki: Cirrus i Unidox.
Proszę o pomoc bo nie wiem czy to bezpieczne w moim przypadku :(
napisał/a: kasia971 2013-04-05 15:08
Miałam w sumie robione dwie tomografie zatok, jedną głowy i jedną uszu, nigdy kontrastu nie dostałam. Myślę, że nie masz co martwić się na zapas. Kontrast jest drogi, więc podają go, kiedy to na prawdę jest konieczne. Zresztą możesz po porostu nie wyrazić zgody na podanie kontrastu, nikt Cię do tego nie ma prawa zmuszać.
napisał/a: Norweg1 2015-02-22 20:58
Tomografia komputerowa zatok możliwa jest też bez użycia kontrastu, ale najlepiej porozmawiać o tym z lekarzem kierującym, chociaż większość lekarzy z nfz nie chce się tłumaczyć pacjentowi co jak i dlaczego, sami musimy dociekać i wypytywać o konsekwencje. Szkoda że najlepsza opieka medyczna jest ta prywatna.