Tomografia inaczej

napisał/a: dukat 2006-10-06 19:32
wiem ze to moze zabrzmiec absurdalnie ale intryguje mnie jedna kwestia...

Jak w tomografie komputerowym wyszlo by zdiecie kokosa?a konkretnie czy widac by bylo roznice pomiedzy mleczkiem kokosowym a powietrzem w orzechu.Zdaje sobie sprawe ze jest to rozwazanie czysto akademickie,jakkolwiek jednak problem ten nie daje mi spokoju,i bylbym wdzieczny za jakkiekolwiek sugestie:)


Pozdrawiam
Łukasz Dukat
napisał/a: plb1985 2006-10-07 00:47
wynikiem badania TK jest szereg zdjęć, które przedstawiają kolejne płaszczyzny poprzeczne badanego... nie wiem czy widziałeś, jak wykonuje się TK, ale jest to lampa rtg, która sukcesywnie wysyła wiązkę promieni rtg przez ciało, natomiast naprzeciwko niej, po drugiej stronie ciała jest detektor, który wykrywa i określa ilość wyłapanych promieni (czyli też ilość promieni pochłoniętych przez ciało)... i tak z każdego punktu orbity wokół ciała na danym poziomie, potem sukcesywnie w dół....
komputer otrzymuje bardzo dużą ilość danych, które wykorzystuje do projekcji wszystkich oslabień i wzmocnien, tworzy z tego model trójwymiarowy, a efektem jest wspomniany przeze mnie szereg zdjęć poprzecznych plaszczyzn ciała

także w kokosie też różnice byłyby widoczne