Tomografia - co i jak?

napisał/a: imagination89 2009-03-17 18:50
Witam.
Mam problem, ponieważ musze pilnie zrobić tomografie glowy, ale kompletnie nie wiem co mam w tym celu zrobić (nie moge poprosić rodziców o pomoc, ponieważ nie chce żeby się martwili...). Chodzi mi o to, gdzie musze zadzwonić zeby zrobic to jak najszybciej? Powinienem najpierw umówic sie prywatnie do neurologa i poprosic o skierowanie na tomografie? Ale ile może trwać czekanie? Można zrobić tomografie bez skierowania? i ostatnie - czy tomografia to przeswietlenie czaszki i mózgu czy to są zupełnie oddzielne badania?


pilnie prosze o pomoc !!!
napisał/a: dimedicus 2009-03-17 18:56
A ile Masz lat? I po co chcesz robić badanie TK?
napisał/a: imagination89 2009-03-17 19:12
mam 19 lat, a TK chce robic bo mialem cos w stylu wypadku, po ktorym nie pojechalem na pogotowie a stracilem przytomnosc i ogólnie szkoda gadać...
napisał/a: imagination89 2009-03-17 19:28
tylko chodzi o to, że to nie jest jakaś głupota - wręcz przeciwnie, tylko po prostu nie chce o tym mówić.
napisał/a: dimedicus 2009-03-17 19:54
Nie ma potrzeby się denerwować,moje pytanie jest związane z tym że co innego mogę powiedzieć osobie małoletniej a co innego dorosłej.Najszybciej będzie wizyta u neurologa prywatnie i badanie TK też prywatne(obejmuje całą głowę)Jednak uważam,ze najszybciej będzie wizyta w szpitalu na izbie przyjęć gdzie zostaną przeprowadzone niezbędne badania i w zależności od wyniku hospitalizacja lub zalecenie badań neurologicznych.Przez NFZ to lekarz ogólny i skierowanie do neurologa(czas oczekiwania?)lekarz neurolog skierowanie na TK(czas oczekiwania?) i ponownie neurolog.Wszystko może potrwać....i jeszcze trochę.
napisał/a: arkadea 2009-04-07 20:41
Ale myślę, że warto poinformowac tego młodego człowieka ile kosztuje badanie tomografem. Disiaj dostałam skierowanie z przychodni na tomograf, zarejestrowana jestem na badanie na 17.04....
napisał/a: pannamarianna 2009-04-09 20:17
niezaleznie od tego czy tomografie robimy prywatnie czy nie -obowiazuje ta sama kolejka. Osobiscie polecam pojsc do lekarza, ktory wystawi skierowanie (trzeba pamietac, aby placowka, w ktorej lekarz wystawia skierowanie miala podpisana umowe z NFZ)wtedy wszystko jest za friko. Koszty tomografii sa rozne w zaleznosci od miejsca gdzie jest wykonywana (przedzial 250-400 chyba jest najb. realny) no i od tego czy jest to badanie z kontrastem czy nie (kontrast zwykle kosztuje dodatkowe 50 zł) . w tym przypadku mysle , ze zostanie on uzyty.
Badanie jest bezbolesne i bezstresowe.
przylaczam sie do wypowiedzi dimedicusa- najlepiej isc na izbe przyjec, no chyba, ze masz kaske to po prywaciarzach.. im szybciej tym lepiej..... masz niepokojace objawy!!