Tłuszczak- co to?

napisał/a: kopernik_elfka 2009-02-16 18:30
Witam!

Zastanawiam się właśnie nad czymś takim jak tłuszczak- co to właściwie jest? Od urodzenia miałam tłuszczaka na plecach- mniej więcej 2 cm pod prawą nerką (to znaczy mówię tutaj o umiejscowieniu- część lędźwiowa tak?, ale po prawej stronie). Na początku był mały, ale podczas rozpoczynania okresu dojrzewania sporo urósł- do sześciu, a może siedmiu centymetrów długości, odstawał na pół centymetra. Pamiętam, że w szóstej klasie miałam go chirurgicznie wycinanego z powodów kosmetycznych. Niestety- szwy po operacji zdjęto trochę za wcześnie (po niecałych 7 dniach) i rana się ponownie "rozeszła". Miałam to drugi raz szyte, a kiedy tłuszczak pojawił się ponownie- po 1 gimnazjum miałam kolejną operację i 12 szwów na plecach. Do teraz te szwy są bardzo wypukłe. Mam pytanie: czy tłuszczaki mogą się nawracać, jako nowotwory (tak były określone na wikipedii)? Czy mogą być genetycznie dziedziczne? Z odpowiedzią się nie spieszy, to zwykła ciekawość.
napisał/a: dimedicus 2009-02-16 21:33
Tłuszczaki mogą być przypadłością genetyczną ale nie tylko.Jest zaliczany do nowotworów typu łagodnego i usuwa się na życzenie ze wg.kosmetycznych ,kiedy są rosnące i mogą uciska na nerw.W innych przypadkach nie ma takiej konieczności.Nie mamy wpływu na ich powstawanie,tak,że stosowanie czegokolwiek(dieta,leki)nic nie pomogą.Mogą powstawać w różnych miejscach.Zawsze jest usuwać lepiej mniejsze,nie powstają takie duże blizny.