TK ZATOK - proszę o pomoc

napisał/a: AgaK35 2015-12-14 13:59
Proszę o interpretację TK: "Zmiany zapalne błony śluzowej z jej pogrubieniem do 4 mm w częściach dolnych obu zatok czołowych. Dyskretne zmiany zapalne błony śluzowej w sitowiu. W zachyłkach zębodołowych obu zatok szczękowych policykliczne pogrubienie błony śluzowej z jej ogniskowymi pogrubieniami do 5 mm." Problemy z zatokami od kilkudziesięciu lat. Po kilka razy w roku antybiotyki - bez znaczącej poprawy ,bóle głowy i zębów. Od kilku lat non stop zatkany noc i katar (alergia wykluczona) Problemy z oddychaniem w nocy. Wskazanie do operacji? Z góry dziękuję i pozdrawiam. Agnieszka
napisał/a: kasia971 2015-12-15 11:36
Najlepiej skonsultować się z laryngologiem, który wykonuje operacje zatok, on może stwierdzić czy operacja potrzebna czy nie (także na podstawie zdjęć, a nie tylko opisu). Z opisu "zmiany zapalne błony śluzowej z pogrubieniem" wynika, że raczej kwalifikowałabyś się do operacji.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-12-15 12:42
AgaK35 napisal(a):Proszę o interpretację TK: "Zmiany zapalne błony śluzowej z jej pogrubieniem do 4 mm w częściach dolnych obu zatok czołowych. Dyskretne zmiany zapalne błony śluzowej w sitowiu. W zachyłkach zębodołowych obu zatok szczękowych policykliczne pogrubienie błony śluzowej z jej ogniskowymi pogrubieniami do 5 mm." Problemy z zatokami od kilkudziesięciu lat. Po kilka razy w roku antybiotyki - bez znaczącej poprawy ,bóle głowy i zębów. Od kilku lat non stop zatkany noc i katar (alergia wykluczona) Problemy z oddychaniem w nocy. Wskazanie do operacji? Z góry dziękuję i pozdrawiam. Agnieszka


Tutaj objawy są bardziej kluczowe niż sam opis badania. Często takie rzeczy wychodzą przypadkiem np. podczas TK przysadki, a osoba poza pojedynczymi epizodami nigdy nie narzekała na zatoki (niedawno choćby był taki przypadek an forum). Ale skoro męczysz się już tyle lat, to wg lekarz kierujący powinien rozważyć np. endoskopową operacje tych zmian.
napisał/a: AgaK35 2015-12-15 13:09
Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem i udzielenie odpowiedzi. Sprawa wygląda tak, że mam zaplanowany zabieg na ten piątek (18.12.) czekam na niego od stycznia - miałam wówczas torbiel w zatoce szczękowej (poprzednie TK wykazało), która po intensywnym przeleczeniu 2 górnych zębów widocznie się wchłonęła - bo aktualne TK nic nie wykazuje.. Nie wiem czy w związku z tym, że nie mam już tej torbieli tylko te zmiany, o których pisałam wyżej - są podstawy do operacji.. Dodam jeszcze, że przez lata leczyłam zatoki u różnych laryngologów, miałam punkcje i nic nie pomogło.. Z góry dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas. Agnieszka
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-12-15 13:14
Podstawy medyczne są, ale nie pytaj mnie czy zoperują Ci inne zmiany niż masz na skierowaniu.
napisał/a: AgaK35 2015-12-15 13:19
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Stawię się na oddział i zobaczymy co postanowi lekarz. Pozdrawiam serdecznie.
napisał/a: misia881 2015-12-31 20:01
Bardzo proszę o interpretację wyniku TK zatok. Drobne zgrubienia do 2 mm błony śluzowej w częściach dolnych i na ścianach przyśrodkowych zatok szczękowych. Boczne ograniczenia lejka sitowego po stronie lewej stanowi komórka Hallera wielkości około 9 mm. W komórce nadpuszkowej po stronie prawej polipowate zgrubienie błony śluzowej wielkości 6 mm. Prawostronne skrzywienie przegrody nosa z kolcem wielkości 4 mm.
napisał/a: radek07 2016-02-24 11:55
Czy problem się rozwiązał?