TK zatok masa tkankowa w zatoce klinowej

napisał/a: eva15 2015-10-26 17:19
Witam, kobieta lat 45, od 3 lat dolegliwości bólowe prawej str twarzy. Rozpierający ból szczeki górnej i dolnej, ból ucha, pieczenie skóry na szyi. W maju 2014 RM głowy, żadnych patologii, napisano tylko : zmiany w obrębię zatok obocznych nosa.
W ubiegłym tygodniu TK zatok:
-prawa zatoka klinowa całkowicie wypełniona masami tkankowymi o niejednorodnej strukturze, sięgającymi tylnych prawych komórek sitowych bez ewidentnych cech destrukcji struktur kostnych
-pogrubienie śluzówki sitowia, małżowin nosowych, dna zatok szczękowych
-kompleksy ujściowo-przewodowe obustronnie drożne
-treść zapalna w prawej zatoce szczękowej
-przegroda nosowa bez skrzywienia
Ból od 3 lat wraca np na 3 m-ce i przechodzi na kilka tygodni i tak w kółko, rozpiera mi szczególnie górną szczękę(silnie), boli cały kąt przy uchu, podniebienie, czuję nieprzyjemne mrowienie języka, pali skóra na szyi.
Brak bólów głowy, zapchanego nosa, krwi z nosa, wiecznego kataru, jakiejś wydzieliny.
Ból jest trudny do wytrzymania. Martwi mnie ta masa tkankowa.
Bardzo proszę o interpretację, do lekarza idę po 1 listopada...
napisał/a: doloress10 2015-10-28 09:41
Hej. proces zapalny w zatokach toczy się u Ciebie od dawna. Stąd bóle zatok, szczęki. Te zmiany w zatokach o niejednoronej strukturze, to mogą być polipy, lub ropa, która gdzieś zalega w zatokach sitowych lub klinowych. małzowiny nosowe są do korekty. Poczytaj o metodzie celon. Wg mnie powinnaś mieć zabieg zmniejszenia tych małżowin. Sama możesz w domu próbować płukania zatok solą fizjologiczną za pomocą butelki sinuse rinse lub tańszej wersji fixsin. Masz drożne ujścia w zatokach, więc zobaczysz czy coś wyleci z zatok. Laryngolog może zlecić tobie antybiotyk na zatoki np.bioparox lub zastosować leczenie ogólne. Może też zlecic sterydy do nosa np. flixonase, żeby zobaczyć czy te masy w zatokach (ew. polipy) ulegną skurczeniu, zmniejszeniu.
Nie jestem lekarzem, ale jeżeli nie będzie u Ciebie poprawy to polecam zrobić zabieg najpierw celon małżowin, a jak dalej będą problemy z zatokami to pewnie trzeba będzie oczyścić zatoki klinowe i sitowie przy użyciu metody FESS.
pozdr. Dorota