TK głowy - kontrast

napisał/a: hydroxyzynek 2009-06-17 16:31
Witam. Mam skierowanie na TK głowy (z racji tego, że jestem pacjentem kliniki chorób dzieci i młodzieży w szczecinie to będę miał ją nie długo) i będą mi ją robić z kontrastem, lekarka powiedziała, że jest on niezbędny... Strasznie się go boję, wiecie może czy mogą po nim wystąpić jakieś nudności, wymioty, omdlenia czy coś????? Moja mama miała nowotwór mózgu i też miała z kontrastem to wychodziła po nim prawie nie przytomna, często wymiotowała.... Strasznie się obawiam, błagam o odp!!!!!!!!
napisał/a: dimedicus 2009-06-17 19:46
To czy wystąpią skutki uboczne po podaniu kontrastu zależy od organizmu,każdy inaczej reaguje.Głównie w ciągu pierwszych 20 minut mogą wystąpić objawy uboczne.I takie objawy uboczne dzielą się na lekkie,średnie(umiarkowane) czy ciężkie.I te które podałeś mogą,ale nie muszą wystąpić.Możesz lekarza poprosić o środek uspokajający przed badaniem.
napisał/a: hydroxyzynek 2009-06-19 18:45
A czy taki środek ograniczyłby możliwość wystąpienia tych skutków ubocznych??? Właściwie lepiej go nie brać, bo np gdyby wystąpiły jakieś nudności wtedy nie mogliby mi podać jakiegoś zastrzyku, bo mógłby wejść w jakąś inter reakcje czy coś z tym środkiem tak?
napisał/a: dimedicus 2009-06-22 07:25
Badanie z kontrastem jest dokładniejsze i nie ma się co obawiać skutków ubocznych o ile wystąpią są przejściowe a lek.badający wiedzą co robić,tak że nie ma powody do strachu.