Tętnica brzuszna ?

napisał/a: niebiesska1 2012-12-13 00:08
Witam mam pytanie tak ostatnio zauważyłam że czasem parząc na brzuch oprócz normalnych oddechów widać jeszcze ruchy tętnicy skóra podnosi się bardzo szybko w dół i w górę mam nadzieję że wiecie o co chodzi. Do tego bardzo mocno czuje tętnice ledwo dotknę brzucha a czuje bardzo mocne pukanie. Co to może być ?
napisał/a: FizjoBartek 2012-12-13 11:53
Witaj,
Jakie masz ciśnienie krwi ?
napisał/a: niebiesska1 2012-12-13 12:52
Niskie zawsze. Ok 95-100 50-65.Dodam że mam z 5 kg nadwagi żeby nie było że jakimś szkieletkiem jestem.
napisał/a: FizjoBartek 2012-12-13 13:07
Przy wysokim ciśnieniu, przy ucisku na brzuch odczuwalne byłoby tętno. Podobnie zresztą jak u osoby zdrowej, Aorta brzuszna tłoczy krew pod wysokim ciśnieniem, podobnie jak tętnice nerkowe, ale dopiero przy uciśnięciu jamy brzusznej możemy wyczuć tętno.
Twoje wyczuwalne tętno w spoczynku jak i przy lekkim dotknięciu okolicy brzucha dobrze byłoby sprawdzić, w tym celu proponuje Ci się udać do Twojego lekarza rodzinnego, on ewentualnie skieruje Cię do kardiologa.
napisał/a: niebiesska1 2012-12-13 18:30
A co to takiego może być ?
napisał/a: FizjoBartek 2012-12-13 23:22
Ciężko powiedzieć tak na odległość nie mając możliwości zbadania, powiedz w którym miejscu czujesz najbardziej to tętno i czy ma to miejsce przez cały dzień, w spoczynku, podczas lub po wysiłku, czy do tego masz jeszcze jakieś inne choroby lub inne objawy bólowe ?
napisał/a: niebiesska1 2012-12-14 09:36
Nieee nic nie nie boli. To tak od pępka do mostka drga. I to zależy czasem jak leże czasem jak stoję i coś robie. A jak dotknę delikatnie to koło pępka czuć bardzo mocno.
napisał/a: FizjoBartek 2012-12-14 10:21
Podobny przebieg ma aorta, natomiast położona ona jest głęboko i nie mogłabyś wyczuć jej tak bardzo powierzchownie.
Oczywiście w tej okolic jest jeszcze masa innych mniejszych tętnic doprowadzających krew do różnych narządów, ale ich rytm nie powinien być wyczuwalny w spoczynku, a już na pewno niefizjologicznym jest że widzisz jej drgania.
Zgłoś się do lekarza, niech to obejrzy a na pewno Ci coś doradzi.