Tętniak aorty brzusznej

napisał/a: Stif 2010-11-16 18:02
Witam
Znalazłem się w dosyć nietypowej sytuacji. W 2005 r. wykryto u mnie tętniaka aorty o średnicy 4,8cm.
Od tego czasu chirurg kazał obserwować czy rośnie poprzez kontrole co 6 miesięcy.
Oczywiście przedstawiłem pełną informację o stanie zdrowia - jestem po wszczepieniu bay-passów wieńcowych.
Obecnie gdy tętniak urósł do 6 cm chirurg chciał operować jednak ze względu na serce odroczył to na .......?
Stent- graft też podobno nie może być wstawiony gdyż mam "dodatkową" tętnicę nerki lewej.
Moje pytanie brzmi : czy i gdzie istnieje jakaś szansa dla mnie z zabezpieczeniem tego tętniaka.
Dziękuję za każdą informację.
napisał/a: ulna 2010-11-16 18:29
Witam
Ze względów na skomplikowany obraz kliniczny ciężko się odnieść konkretnie do Pana przypadku, szczególnie, że nie ma wglądu do historii choroby, nawet nie wiadomo w którym miejscu dokładnie umiejscowiony jest ten tętniak. Każdy tego tego typu zabieg operacyjny u Pana jest bardo ryzykowny, co nie oznacza, że nie istnieją metody, którym można byłoby to wykonać. Po za tym w nieinwazyjnym zapobieganiu wrastania tętniaka, stosuje się leki obniżające ciśnienie krwi aby je ustabilizować i obniżyć.
napisał/a: Stif 2010-11-16 18:57
Witam
Tętniak jest usytuowany poniżej tętnic nerkowych ( 14,7 mm) grubość 60 długość 80 mm.
Na obniżenie ciśnienia biorę Tertensif i Enarenal.
Pomimo tego rocznie rośnie o około 2-2,5 mm. Ciśnienie oscyluje w wartościach 120x 80 ; 110x70.
napisał/a: ulna 2010-11-17 10:20
Zwiększanie się o 2,5mm stanowi dość poważne ryzyko pęknięcia, jednak mimo wszystko najpierw należałoby sprawdzić faktyczny stan kardiologiczny. Zabieg być może, można wykonać tradycyjną metodą (na otwarto) polegającą na wycięciu tętniaka i zastosowaniu rekonstrukcji tej części aorty