Testy wykonane samemu w domu.

napisał/a: Rufin 2013-03-07 17:28
Witam.
Od 5 lat mam problemy skórne. Rok temu, już chyba 5 dermatolog pomyślał, że to może być alergia lub uczulenie:)
Zrobiłem darmowe testy płatkowe oraz podstawowe pokarmowe i nic nie wyszło. Próbuje uważać na to co jem i kiedy pojawiają się zmiany, jednak "jakoś" nie da się wyczaić.
Mój pomysł (już taki gdzieś czytałem):
Czy można samemu metodą "chałupniczą" zrobić taki test?
Np. Bierzemy pomidor, pocieramy wewnętrzną część przedramienia, potem sterylną igłę wbijamy do pomidora i nakłuwamy skórę.
Oczywiście nie mam silnego uczulenia więc wstrząs mi nie grozi.
Chodzi oczywiście o jakiś kierunek na co jestem uczulony, czy to pomidor, czy ziemianki czy cytryna..
Co myślicie, może macie już jakieś doświadczenia?
napisał/a: piotrosiama 2013-03-07 17:57
Moim zdaniem nie jest to najlepszy pomysł. Poproś rodzinną o skierowanie do alergologa i tam Ci zrobią profesjonalne testy, możesz też pójść i prywatnie tylko najpierw sprawdź ile wyniesie koszt wizyty plus testy.
napisał/a: Rufin 2013-03-07 18:03
Dzięki za odpowiedź, ale jak już pisałem: "Zrobiłem darmowe testy płatkowe oraz podstawowe pokarmowe i nic nie wyszło"
Testy prywatnie kosztują kilkaset złotych. Dlatego myślę zrobić taką próbę. Dlaczego nie najlepszy pomysł?
napisał/a: piotrosiama 2013-03-07 18:08
Robi się badanie z krwi tzw. profil pokarmowy. Twoim sposobem tak się nie bada,
napisał/a: Rufin 2013-03-07 18:13
Wiem że się nie bada, wszyscy zalecają iść i zapłacić kilkaset złotych, może coś wyjdzie.
Dlatego myślę zrobić tak jak opisałem, i szukam opinii dlaczego NIE. Jakie są konkretne przeciwwskazania.
napisał/a: piotrosiama 2013-03-07 18:20
Skóra stosunkowo słabo może zareagować na alergen pokarmowy jak też może dać błędny wynik. Dlatego też żeby wynik był prawidłowy wykonuje się testy z krwi i pod okiem alergologa.
napisał/a: Rufin 2013-03-07 18:25
Dzięki za odpowiedź. W moim przypadku jest tak, że mam objawy jak by to było uczulenie na jakiś materiał, ale wszystko wskazuje na to że to alergia pokarmowa, dlatego pani alergolog ( nie jedna w moim przypadku ) rozłożyła ręce. Nawet mówiła że jak pójde prywatnie to i tak nie wiadomo w jakim kierunku robić testy. Dlatego chyba i tak spróbuje moim sposobem:)
napisał/a: piotrosiama 2013-03-07 18:38
To współczuję, a powiedz objawy alergii pokazują się w jakiś specjalnych okolicznościach ? Mam tu na myśli np. jak zjesz pomidora, orzeszki itp., a odzież to w czym pierzesz, stosujesz i jakieś płyny do płukania ? Ja bym od takiego sprawdzania zaczęła.
napisał/a: Rufin 2013-03-07 18:45
Podejrzewałem proszek, płyny, mydło, zmieniałem i nic.
Testy płatkowe nic nie wykazały (miałem robiony na kosmetyki itp)
A poza tym jeśli byłbym uczulony np. na czarny barwnik to miałbym "Wyprysk kontaktowy alergiczny" na całym ciele a nie mam. Mam tylko w okolicy pachwin. Poza tym nie do końca jest "Wyprysk kontaktowy alergiczny" bo to jest taka czerwona plamka, 1 czy 2:) Myślę że to alergia pokarmowa, ale trudno wyczaić na co...
Konkretnie nie wiem na co, podejrzewam teraz majonez, mleko, sos czosnkowy, pomidor. Wiesz, nie chce wiedzieć narazie jakie białko mleka mnie uczula tylko konkretnie co odstawić żeby mieć spokój:)
napisał/a: Rufin 2013-05-10 16:42
IgE - total: 80 Stężenie [kU/l]

Ktoś może mi wytłumaczyć czy to w normie czy nie?
napisał/a: Metka 2013-05-11 00:12
IgE jest w normie, więc albo to nie alergia, albo alergia IgE niezależna (i w tym przypadku testy faktycznie wychodzą ujemne pomimo objawów). W takim przypadku możesz sprawdzić na co jesteś uczulony metodą eliminacji. Usuwasz z diety na pewien czas produkty, które podejrzewasz, jeśli objawy znikną to wprowadzasz je po kolei... jeśli objawy po którymś się nasilą (może to być nawet po kilku dniach) to jest spora szansa na to, że znalazłeś "winowajcę". Trzeba tylko pamiętać, że można mieć alergię na wiele produktów jednocześnie. (swoją drogą jeśli podejrzewasz mleko to odstawiasz nie tylko samo mleko, ale też wszelkie produkty mleczne - jogurty, sery, masło, śmietana, czekolada itp)
Przy problemach skórnych (nieważne czy to alergia czy nie) powinno się dbać o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry... Po pierwsze dlatego, że czasem sama jej suchość może spowodować objawy przypominające alergię... a z drugiej strony alergia powoduje, że staje się ona sucha.
To, że nie masz problemów na całym ciele a tylko w niektórych miejscach to wcale nie musi wykluczać alergii kontaktowej. Nawet jeśli całe ciało się z czymś styka to bywa tak, że tylko te najwrażliwsze miejsca reagują.
Rufin napisal(a):myślę zrobić tak jak opisałem, i szukam opinii dlaczego NIE. Jakie są konkretne przeciwwskazania.
Czy pomidor jest sterylny??? NIE! Wystarczy trochę pomyśleć. Wbijasz sterylną igłę w brudnego pomidora a później tą brudną igłą z brudnego pomidora nakłuwasz sobie skórę... Takim sposobem bardzo łatwo możesz sobie zafundować zakażenie.
Nie wiem kto wymyślił tak idiotyczny sposób na "testy alergiczne", ale mądry to raczej nie był.
napisał/a: Rufin 2013-05-11 16:15
Według tabelki, która mam na wynikach to ten wynik 80 jest to "klasa 5" ( 50kU/l - < 100 kU/l ) czyli "Bardzo wysokie miano przeciwciał IgE". Więc jak to rozumieć?
Bardzo dziękuję za poprzednią odpowiedź.