Test Septyna 9 (wykrywanie raka jelita grubego)

napisał/a: Pastinka 2013-05-16 09:32
Interesują mnie informacje na temat testu Septyna 9 (wykrywanie raka jelita grubego i raka odbytnicy).
Do tej pory w sieci znalazłam tylko bezpośrednie informacje z ośrodka diagnostycznego, tu: diag.pl/Artykul.10+M514f9859a37.0.html ,ale chętnie dowiedziałabym się czegoś więcej od osób, które to badanie już robiły (przymierzam się, więc chcę max dużo wiedzieć).
Techniczne rzeczy już poczytałam,
czego jeszcze moge sie spodziewać?
napisał/a: Vieri 2013-05-16 20:37
Witam,

Wspomniany test nie jest wartościowym klinicznie jako badanie przesiewowe w raku jelita grubego. Badaniem przesiewowym jest kolonoskopia, która jak się kojarzy wszyscy wiemy ale za to niesie istotne informacje kliniczne pozwalające z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić lub wykluczyć obecność podejrzanych zmian.

Pozdrawiam
napisał/a: Pastinka 2013-05-16 21:43
hm, dziękuję za odpowiedź, przy czym własnie podobne rzeczy czytałam w tym artykule diag - że to badanie jest bardzo skuteczne i stanowi swoistą alternatywę dla kolonoskopii...
no nic to, jak ktoś przypadkiem jeszcze coś o tym wie, lub się badał to obserwuję wątek i czekam na informacje

p.s "Wspomniany test nie jest wartościowym klinicznie jako badanie przesiewowe w raku jelita grubego"
- czyli jest wartościowy klinicznie jako jakie badanie? skoro nie przesiewowe? (ja się tak kiepsko orientuję dla tego pytam...)