Tarczyca

napisał/a: Anna55 2015-03-15 18:00
Jestem po usunieciu tarczycy i pod kontrolą lekarza . Jednak źle sie czuje ...temp ciala 35,2, zimno , senność,zaparcia,wypadanie wlosów.....Zrobilam badania i oto wyniki TSH : 3,20 Ft4: 16 79....FT3 : 10,49 Czy powinnam byc zaniepokojona wynikami?
napisał/a: soaring 2015-03-16 20:29
jaką dawkę hormonu przyjmujesz, po jakim czasie na tej dawce zrobiłaś badania, ile masz lat, czy chorujesz na coś jeszcze. podaj normy dla wyników. czy anemia, niedobór wit. D3, problemy z nadnerczami wykluczone?
napisał/a: Anna55 2015-03-16 23:53
Mam 60 lat. Przyjmuje Novothyral 75- 1/2 tabl na czczo, jodid 200 -1 tabl, Dawkowanie jest to samo od 5 lat.
TSH 3,20 norma / 0,27- 4,2/
FT4 16,79 norma /12- 22/
FT3 10,49 norma /3,1- 6,8/
Morfologia ok.... nie robilam nigdy badan w kierunku niedoboru vit D3 ani nadnerczy.
Przyjmuje jeszcze Biscocard 5mg i Xartan 50mg - 1/2 tabl z powodu lekko podniesionego cisnienia
napisał/a: soaring 2015-03-17 06:54
a czy przypadkiem badań nie zrobiłaś po wzięciu tabletki novothyralu przed badaniami rano?
napisał/a: Anna55 2015-03-17 07:46
Tak :) na czczo godz. 6,30 a poźniej poszlam na badanie krwi.
Ale skad taka temp ciala, senność, dreszcze , zimno . ? Zapadam w sen o 20 ....potem sie budzę... Nie moge utrzymac prawidlowej wagi . Mam 162 cm wzrostu , wazę 74 kg. Ciągla walka z nadwaga. :)
napisał/a: soaring 2015-03-17 08:20
to zapamiętaj, aby tego dnia kiedy idziesz na badania nie brać tabletki, bo podnosi sztucznie ft3.
podejrzewam, że ta dawka jest dla Ciebie za niska, ale skoro masz problemy z ciśnieniem, to pewnie lekarz woli utrzymywać Cię w lekkiej subklinicznej niedoczynności, bo niedoczynność zwykle równa się niskie ciśnienie. pytanie czy naprawdę masz nadciśnienie oraz jaka jest tego przyczyna, bo może problemy ciśnieniowe właśnie z powodu zbyt niskiej dawki hormonu masz. nadciśnienie jest objawem czegoś niezdiagnozowanego a nie chorobą, tylko że lekarze zupełnie nie próbują tego ustalić. wszystko zależy od tego jak przebiegają te ciśnieniowe objawy i wyniki.
dlaczego w ogóle stosujesz novothyral a nie euthyrox/ letrox?
czy miałaś w ostatnim czasie robione ekg? czy miałaś wykonywane badanie gęstości kości (densytometria)?
zwiększenie dawki novothyralu powinno być nieznaczne, typu 2 x w tygodniu mogłabyś brać całą tabletkę (ale nie dwa dni pod rząd, np. środa i niedziela). lekarzem nie jestem, więc fajnie by było, żeby to lekarz Ci zalecił a nie ja. oczywiście po zmianie dawkowania za 4-8 tygodni wyniki do powtórki, ale jak wspomniałam wyżej - bez tabletki porannej.
ponadto nie można wykluczyć, że Twoje problemy pogłębia też dieta czy niedobory wit. B12, kwasu foliowego, żelaza/ ferrytyny, wit. D3. musiałabyś zrobić badania oraz opisać swój przeciętny dzienny jadłospis.
włosy powinien zbadać trycholog, ponieważ być może za ich wypadanie odpowiada ta niedoczynność czy niedobory, ale możesz mieć też inne zaburzenia.
napisał/a: Anna55 2015-03-17 20:11
Na czwartek mam wyznaczoną wizytę u innego endokrynologa . Wiec jutro zdążę jeszcze powtorzyć badanie FT3....oczywiscie bez wczesniej zażytego Novothyralu :)
Podwyzszone cisnienie mam od 35-go roku życia , spowodowane chyba duzym stresem w pracy . Mialam silne bóle głowy ....ustapilo po zastosowanym zażywaniu lekow obniz. owo ciśnienie. Obecnie jest 120/70 Jak jest przyczyna? nie wiem.... nikt nie szukal powodów podniesionego cisnienia.
Dlaczego Novothyral a nie Eutyrox, Letrox? Nie wiem. Po operacji usuniecia tarczycy przyjmowalam Eutyrox. Trafilam do innego lekarza i zmienil na Novothyral.... zauwazyl na pozostawionym kłykciu tarczycy guzek... Zmalał i podobno jest ok.
Za namową lekarza rodzinnego przyjmuje vit D3 1000jm.... , zaprzestane na wiosne , lato. Duzo czasu spedzam na sloncu
A jadlospis ...wszystko po troszku:)ograniczam cukry , jasne pieczywo
napisał/a: Anna55 2015-03-18 17:24
FT3 powtorzone .... bez Novothyralu na czczo i wynik jest zupelnie inny.
5,22...norma / 3,1-6,8/ Bylo 10,49

Dziękuję za podpowiedź :)
napisał/a: soaring 2015-03-18 19:54
szkoda, że nie szukasz przyczyn nadciśnienia, bo te leki przecież niczego nie leczą, tylko niwelują objaw.
fajnie, że stosujesz novo, sama jestem fanką, ale przez to, że zawiera czyste T3 może powodować zaburzenia rytmu serca czy przyczyniać się do osteoporozy, więc warto regularnie robić ekg serca i badanie densytometryczne kręgosłupa i szyjki udowej.
polecam lekturę jak bardzo nasze samopoczucie zależy od tego co jemy.
a tak małą dawkę D3 możesz brać okrągły rok.
napisał/a: Anna55 2015-03-18 20:50
Jeszcze raz dziekuję...tak jak juz pisalam zobacze co nowego uslysze od endokrynologa . Bardzo nie lubię odwiedzać lekarzy ....robie to sporadycznie , gdy muszę...moze i dlatego nie zaglebiam sie w poszukiwanie przyczyny nadcisnienia.
Faktycznie nie mialam nigdy robionych zadnych badan w kierunku osteoporozy.....a chyba powinnam chocby ze wzgledu na wiek.
Vit. D3 bede wiec przyjmowac przez caly rok :)
A samopoczucie i myśli są różne ...nie zawsze mądre . Pozdrawiam :)
napisał/a: Anna55 2015-03-19 22:30
Po wizycie u ,,nowego,, endokrynologa Novothyral 75 .... 1/2 tabl. zostal zamieniony na Letrox 50 1 tabl. dziennie .
Odrzucony rowniez Jodid 200 /ponoc juz nie stosuje sie w leczeniu/. TSH za wysokie .
Za 10 tyg . do kontroli.
Duzo straconego czasu i złe leczenie .
napisał/a: soaring 2015-03-22 08:39
jeśli komentarz
Anna55 napisal(a):Duzo straconego czasu i złe leczenie .
jest od lekarza, to wybacz, ale pycha przez niego przemawia, a od takich się lepiej trzymać z daleka.
jod Ci nijak nie szkodzi. tsh na poziomie 3 dla 60-latki z niezdiagnozowaną przyczyną nadciśnienia wcale nie jest szczególnie za wysokie. zresztą od letroxu 50 mcg nie oczekiwałabym spektakularnej poprawy samopoczucia. bo novothyral zawiera czyste T3, a T3 jest silniejszym hormonem niż T4 przez co daje kopa.