Tarczyca (TSH:3,52 -26LAT)Jakie jeszcze zrobić badanie?

napisał/a: user1xx 2014-11-16 20:59
Witam.

Chciałbym zapytać o taka rzecz.

Chciałbym wykluczyć lub potwierdzić w sobie niedoczynność tarczycy.
Ogólnie z objawów fizycznych wszystko by utwierdzało, że takowa niedoczynność występuje.

Badanie TSH, 1,5 roku temu było na poziomie 2,5, a w ostatnich dniach na poziomie 3,52. Mam 26 lat i jest to chyba za duży wynik.
Nie wiem czy lekarz rodzinny będzie chciał mnie skierować do endokrynologa, więc chciałbym dla potwierdzenia lub nie zrobić jeszcze jakieś badanie odnośnie tarczycy i tego podwyższonego poziomu.

Trochę poczytałem w Internecie i chyba jestem głupi ale nie rozumie tego wszystkiego, bo jest dużo tych oznaczeń FT3, FT4, T3, T4.
Na wszystkie te oznaczenia by zrobić to mnie nie stać będzie i pewnie wszystkie te badania nie są wskazane.
Chciałbym więc zapytać co z tych badań w moim przypadku byłoby zrobić w pierwszej kolejności.
Czy to czasem nie będzie zrobienie przede wszystkim badania FT4 i ewentualnie FT3?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam
napisał/a: MOJA PORADA 2014-11-17 10:52
Przy wyniku TSH z reguły jest podana norma, jaką dane laboratorium przyjmuje w zależności od metody oznaczania. Jeśli mieścisz się w normie to jest raczej w porządku. Gdy wynik o mały włos, a przekroczyłby normę, to warto to sprawdzić. Jeśli lekarz rodzinny uzna za stosowne, to skieruje bez problemu Ciebie do endokrynologa. Z tego co wiem, to lekarz rodzinny może wystawić skierowanie tylko na TSH. Warto zapytać lekarza. Moim zdaniem warto zrobić badania na FT3 i FT4. Pozdrawiam.
napisał/a: soaring 2014-11-17 21:22
Useer napisal(a):Witam.

Chciałbym zapytać o taka rzecz.

Chciałbym wykluczyć lub potwierdzić w sobie niedoczynność tarczycy.
Ogólnie z objawów fizycznych wszystko by utwierdzało, że takowa niedoczynność występuje.

Badanie TSH, 1,5 roku temu było na poziomie 2,5, a w ostatnich dniach na poziomie 3,52. Mam 26 lat i jest to chyba za duży wynik.
Nie wiem czy lekarz rodzinny będzie chciał mnie skierować do endokrynologa, więc chciałbym dla potwierdzenia lub nie zrobić jeszcze jakieś badanie odnośnie tarczycy i tego podwyższonego poziomu.

Trochę poczytałem w Internecie i chyba jestem głupi ale nie rozumie tego wszystkiego, bo jest dużo tych oznaczeń FT3, FT4, T3, T4.
Na wszystkie te oznaczenia by zrobić to mnie nie stać będzie i pewnie wszystkie te badania nie są wskazane.
Chciałbym więc zapytać co z tych badań w moim przypadku byłoby zrobić w pierwszej kolejności.
Czy to czasem nie będzie zrobienie przede wszystkim badania FT4 i ewentualnie FT3?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam

obecnie uznaje się, że młode osoby, czyli mniej więcej do 50-tki, powinny mieć tsh nie wyższe niż 2,5, więc Twój najnowszy wynik może wskazywać na niedoczynność tarczycy (w tym subkliniczną). jeśli chodzi o hormony to diagnostyczne są tylko wolne (free=f) frakcje, czyli ft4 i ft3. do tego zawsze warto zbadać przeciwciała (anty-tpo i anty-tg), aby wykluczyć chorobę autoimmunologiczną.
oczywiście objawy charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy mogą świadczyć również o wielu innych zaburzeniach.
lekarz pierwszego kontaktu raczej nie zechce Cię skierować na dalsze badania.
napisał/a: user1xx 2014-11-23 17:31
PORADA, soaring, dziękuje za zainteresowanie i odpowiedzi.

Mój wynik pod kątem TSH to 3,54, a norma wynosi: 0,27-4,20

Za tydzień zamierzam zrobić badania:
FT3 i FT4
Później jeszcze pomyślę nad tymi anty-tpo i anty-tg, choć nie wiem jak będzie u mnie z finansami...

Ogólnie czuję się coraz gorzej.
napisał/a: soaring 2014-11-23 21:51
jeśli musisz wybierać to w pierwszej kolejności lepiej zrób ft4 i anty-tpo.
napisał/a: user1xx 2015-01-29 12:44
Będę robił badania pod kątem niedoczynności tarczycy: TSH, FT3, FT4, antyTPO i anty-TG.

Dostałem skierowanie od lekarza na TSH, FT3, FT4 i te badania zrobię w jednym laboratorium, badania antyTPO i anty TG będę musiał zrobić na własną kieszeń i chciałbym je zrobić w innym laboratorium (duża różnica cenowa). Czy te antyTPO i anty TG mogę zrobić oddzielnie, w innym terminie, w innym laboratorium niż te TSH, FT3, FT4,??

Pytam bo słyszałem, że w przypadku badań TSH , FT4 iFT4 ważne jest aby był zrobione z tej samej krwi i w jednym laboratorium, a czy też tak jest z tymi antyTPO i anty TG???
napisał/a: soaring 2015-01-29 17:01
Przeciwciała możesz zrobić w innym laboratorium, nie muszą też być wykonane ani rano, ani na czczo.
napisał/a: user1xx 2015-03-24 22:40
Zrobiłem wszystkie badania odnośnie tarczycy:

TSH: 4,37 (Norma: 0,27-4,2)
FT3: 3,9 (Norma: 2,0-4,4)
FT4: 1,31 (Norma: 0,90-1,80)
AntyTPO:
napisał/a: soaring 2015-03-24 23:53
zakładam, że w opisie lewego płata miało być 21,7 a nie 217 mm ;)
tarczyca w porządku, płaty w sumie mają z 17 ml, więc wszystko wskazuje na subkliniczną niedoczynność z powodu niedoboru jodu. poziomu jodu się raczej nie mierzy, więc najlepiej by było jakbyś wrócił do rodzinnego po jodid zamiast euthyroxu. jeśli nie przepisze to szukaj w produktach i suplementach, typu ustronianka z jodem, kelp, ryby morskie, itd. jednocześnie z umiarem jadaj produkty niewskazane przy niedoczynności typu warzywa krzyżowe surowe, soja do usunięcia z jadłospisu, itp. - masz na to mnóstwo szczegółowego info w podwieszonych tematach.
a ten euthyrox sobie daruj, bo tylko rozwalisz komunikację na osi podwzgórze-przysadka-tarczyca.
napisał/a: user1xx 2015-03-25 14:27
soaring, dziękuję za odpowedź.
napisal(a):zakładam, że w opisie lewego płata miało być 21,7 a nie 217 mm ;)

Na wyniku badania mam wpisane 217mm ale pewnie to błąd.

napisal(a):najlepiej by było jakbyś wrócił do rodzinnego po jodid zamiast euthyroxu.

napisal(a):a ten euthyrox sobie daruj, bo tylko rozwalisz komunikację na osi podwzgórze-przysadka-tarczyca.


A dlaczego lepiej jakbym brał jodid zamiast euthyox? Czemu ten Euthyrox jest zły i może mi zaszkodzić?
Pani doktor kazała brać to przez miesiąc, a następnie zrobić powtórne badanie TSH, FT3 I FT4.

napisal(a): jednocześnie z umiarem jadaj produkty niewskazane przy niedoczynności typu warzywa krzyżowe surowe, soja do usunięcia z jadłospisu, itp.


O to jest bardzo ważne, ponieważ teraz właśnie jestem też na diecie przeciwgrzybicznej i jadam dużo warzyw. Rozumiem, że warzywa kryzowe to np. brokuł, kalafior, brukselka czy kapusta? Coś jeszcze?

Mam też teraz ważne pytanie, bo mam problemy z pamięcią i koncentracją ( za miesiąc mam maturę) i od miesiąca łykam takie specyfiki:
- Lecytyna z soi 2x dziennie po 1200mg
- Tran z wątroby dorsza 1x dziennie 400mg
- Mganez + vit B6 1x dziennie 60mg
- GIN-CHIA korzeń rzężenia 70mg + nasiona szałwii argentyńskiej 175mg 1 x dziennie

Ogólnie czuje, że te wspomagacze działają ale skoro soi nie mogę z powodu niedoczynności to chyba będę zmuszony ją odstawić?
Rozumiem, że nie ma takiej możliwości aby jak z rana się bierze te 25 euthyrox, to np. tak ok. 16.00 brac chociaż jedną tabletkę tej lecytyny?

Co do jeszcze badań pod kątem tarczycy, to mam też lekko podwyższony cholesterol.
napisał/a: soaring 2015-03-25 20:54
Useer napisal(a):A dlaczego lepiej jakbym brał jodid zamiast euthyox? Czemu ten Euthyrox jest zły i może mi zaszkodzić?
Pani doktor kazała brać to przez miesiąc, a następnie zrobić powtórne badanie TSH, FT3 I FT4.

bo powinno się leczyć przyczynę a nie uzupełniać braki syntetycznym hormonem, który niczego nie leczy?
większość osób, które zaczynają brać hormon muszą to robić do końca życia, bo ich tarczyca się przyzwyczaja do podaży hormonów z zewnątrz i przestaje sama produkować.

Useer napisal(a):O to jest bardzo ważne, ponieważ teraz właśnie jestem też na diecie przeciwgrzybicznej i jadam dużo warzyw. Rozumiem, że warzywa kryzowe to np. brokuł, kalafior, brukselka czy kapusta? Coś jeszcze?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kapustowate
i warzywa masz jeść, ale gotowane.

Useer napisal(a):Mam też teraz ważne pytanie, bo mam problemy z pamięcią i koncentracją


objawy typowe dla niedoczynności.

Useer napisal(a):od miesiąca łykam takie specyfiki:
- Lecytyna z soi 2x dziennie po 1200mg
- Tran z wątroby dorsza 1x dziennie 400mg
- Mganez + vit B6 1x dziennie 60mg
- GIN-CHIA korzeń rzężenia 70mg + nasiona szałwii argentyńskiej 175mg 1 x dziennie

Ogólnie czuje, że te wspomagacze działają ale skoro soi nie mogę z powodu niedoczynności to chyba będę zmuszony ją odstawić?
Rozumiem, że nie ma takiej możliwości aby jak z rana się bierze te 25 euthyrox, to np. tak ok. 16.00 brac chociaż jedną tabletkę tej lecytyny?

lecytynę możesz brać. Df Fafa milion razy polecał różne suplementy, w tym adaptogeny, na koncentrację. polecam lekturę podwieszonych wątków w celach inspiracyjnych.

Useer napisal(a):Co do jeszcze badań pod kątem tarczycy, to mam też lekko podwyższony cholesterol.

nie jedz tłuszczy trans (przetworzone śmieci ze sklepu - słodycze, gotowe dania, margaryny, itd.) a cholesterolem nie będziesz musiał się przejmować.
napisał/a: user1xx 2015-04-25 11:16
soaring, dziękuję za odpowiedzi.
Witam.

Zrobiłem ponowne badania pod kątem tarczycy po półtora miesięcznym zażywaniu tabletek (40tab.) Euthyrox N 25.
Wyniki przed braniem leków:
TSH: 4,37 (Norma: 0,27-4,2)
FT3: 3,9 (Norma: 2,0-4,4)
FT4: 1,31 (Norma: 0,90-1,80)
AntyTPO: mniej niż 5,0 (Norma: mniej niż 34)
AntyTG: 13,5 (Norma: mniej niż 115)

Wyniki po braniu Euthoryx:
TSH: 2,44 (Norma: 0,27-4,2)
FT3: 4,27 (Norma: 2,0-4,4)
FT4: 1,74 (Norma: 0,90-1,80)

Niewątpliwie czuję się dużo lepiej, wiele objawów minęło. Niedługo mam wizytę u specjalisty ale już teraz się zastanawiam czy powinienem brać dalej te tabletki? Czy może powinienem mieć zwiększoną dawkę lub mniejszą? Zastanawia mnie tez wysoki poziom FT3.

Ostatnio też piję teraz wodę Ustroniankę z jodem, ok 1 litr dziennie.