Tarczyca, hashimoto

napisał/a: So Fresh So Clean 2014-06-28 23:03
Witam, mam 24 lata, hashimoto mam od października, zaczęło się od zmęczenia, senności.
FT4 1.40 TSH 7.5 A-TG 400 A TPO 50 Brałem euthyrox 25 i było ok. Jakieś trzy miesiące później w nocy nie mogłem zasnąć, serce głośno biło, ciśnienie podwyższone i od tamtej pory cały czas coś jest, zwiększenie dawki do 25 i 25, potem 50, najczęstsze objawy: szybki puls, skoki ciśnienia, uczucie głośnego bicia serca, ciężko czasem zasnąć, bóle w klatce, osłabienie po takim napadzie szybkiego pulsu już nic się nie chce, bóle głowy. Badania poza tarczycą ok. Obecne TSH ok 4.5. Wolne hormony na poziomie 50-70%, jak to jest hormony na takim poziomie i TSH za wysokie? Od kwietnia stopniowe wprowadzanie diety z forum, najpierw bez nabiału, potem jeszcze bez soji, no czasem wpadają, ale to rzadko, gluten niestety ciężko całkowicie wyeliminować i niemalże codziennie wpada. Suplementy: Tri-Mag B6 po śniadaniu, Omega 3 2000g, zielona herbata przy obiedzie, selen 100 mg po kolacji.
No i lipa, nie wiem co robić, nikt w rodzinie nie chorował na tarczycę i nie ma co mi poradzić za bardzo, studia, częściowo uzależniony finansowo od rodziców. Samopoczucie kiepskie. Endokrynolog żadnej diety nie każe stosować, chociaż te nowe normy TSH zna. Nie widzę poprawy, nie wiem czy stosować dietę czy słuchać się endokrynologa. Lekarze wmawiają, że to przewlekła choroba i przy minimalnie przekroczonym TSH nie można się źle czuć, patrzą jak na wariata albo wmawiają nerwicę czy depresję... Dobrze, że jest to forum i zobaczyłem, że te objawy są całkiem typowe, a nie jak lekarze wmawiają, że to tylko odpowiada za metabolizm. Myślałem o usunięciu tarczycy. Zwiększyć jednak dawkę, żeby to TSH spadło i puls się ustabilizuje i powinno być ok?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-06-29 11:01
Ale polecana tutaj dieta czy suplementy przecież w żaden sposób nie kolidują z leczeniem przez endokrynologa, więc nie masz wyboru albo to albo to. Masz po prostu zastosować jedno i drugie.
Jeżeli Hashimoto jest silne to czesto trzeba zastosować beta blokery i tutaj tak powinno być. Skoro masz hormony tarczycy na poziomie 50-70% to o nadczynności mowy nie ma.
Udaj się choćby do lekarza rodzinnego poproś o Metocard albo inny lek z tej grupy i zobaczysz czy poprawy nie będzie.
napisał/a: So Fresh So Clean 2014-07-01 15:46
Dzięki, a magnez, czyli antyoksydant może obniżyć przeciwciała?
napisał/a: Konstans 2014-07-01 17:00
So napisal(a):Dzięki, a magnez, czyli antyoksydant może obniżyć przeciwciała?


Mi przeciwciała (a miałam je w tysiącach) w ciągu 3 m-cy obniżyła tylko dieta 100% bezglutenowa i bez nabiału plus zalecana tu suplementacja. Nie czaruj się - na wszelką poprawę potrzeba czasu. Ale faktem jest, że wyeliminowanie glutenu obniża przeciwci. i czujesz się jak nowo narodzony. Także działaj :))))
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-01 17:10
So napisal(a):Dzięki, a magnez, czyli antyoksydant może obniżyć przeciwciała?


Magnez niewiele pomoże, bo raz jego działanie antyoksydacyjne jest znikome a dwa, tu bardzie pomocne są składniki p. zapalne jak np. Omega 3.
napisał/a: So Fresh So Clean 2014-07-03 12:33
A czy to nie jest niebezpieczne? Dolegliwości związane z sercem miną przy dobrym TSH? Wiadomo, jest lęk, bo raz serce bije głośniej, raz ciszej, raz czuję się pobudzony, innym razem osłabiony, często w klatce boli. Echo serca wyszło dobrze, ale te objawy przyjemnie nie są.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-03 12:36
No napisałem Ci przecież, że lekarz w takim wypadku powinien choćby okresowo wprowadzić beta blokery.
napisał/a: So Fresh So Clean 2014-07-03 13:38
Oczywiście stosuję i pomaga, chociaż to zawsze przynajmniej 15 minut trwa zanim zacznie działać. Powinienem brać betabloker o stałej porze czy w razie wystąpienia objawu?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-03 13:40
A lekarza nie mogłeś o to zapytać?
napisał/a: So Fresh So Clean 2014-07-13 20:51
1. Jest jakaś różnica między tym czy weźmie się lek pół godziny przed śniadaniem czy godzinę, dwie, czy to nie ma znaczenia?
2. O ile zwiększy się wynik hormonów, jeśli na przykład bez leku hormony są na ok 50% normy, to da się oszacować na dawce 25 mcg albo 50 mcg jakie ft3 i ft4 będą?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-07-14 06:25
1. Pół godziny to minimalny czas w którym wchłonie się lewotyroksyna z tabletki. Takie są zalecenia. Teoretycznie czym dłuższa przerwa od posiłku tym lepiej, bo choćby składniki takie jak żelazo upośledzają wchłanianie tego hormonu.
2. Nie da się. Matematyka w przypadku medycyny nie działa zupełnie.
napisał/a: waw95 2014-07-22 16:47
Wracając do pytania, bo nie biorę suplementów żelaza, ani soji, czy czegoś co wydaje mi się, że mogłoby blokować wchłanianie.
Jeśli jednego dnia wezmę lek te pół godziny przed posiłkiem, a innego na przykład 1h, 1,5h przed, bo tak wygodniej, czy to po prostu sprawi, że poziom hormonów będzie wyższy i można wpaść w nadczynność czy jest to obojętne po jakim czasie się je, z tym, że 30 min. to minimum?