tarczyca a zęby

napisał/a: adrlec 2006-09-11 12:57
Witam,
mam niedoczynność tarczycy ( przyjmuję euthyrox 37,5), mam hashimoto i hyperprolaktynemię. Od paru tyg zauważyłam kruszenie zębów ( 2x "siodemka" na dole, ósemka dolna i górne 1, 2). Gorna jedynka i dwojka ruszają sie od paru dni. czy może mieć to związek z w/w schorzeniami?
napisał/a: Marioletka 2007-06-29 12:13
Witam,ja choruję od 3 lat na tarczyce i przyznam że mam nieustanny problem z łamliwościa żebów mimo iz na bieżąco odwiedzam dentyste ubytków przybywało../odwiedzam go 2x w miesiącu/ chorowałam na nadczynność teraz mam niedoczynność wiem nie wiem jak bedzie ale problemy zaczeły sie w ostatnich 3 latach!!!
napisał/a: KATERINA 2007-06-29 19:38
Chorobie HASHIMOTO moze towarzyszyć choroba SJOGREna[zespół Sjogrena]---zespół suchosci ,moze być od samych zaburzeń tarczycowych zaburzenie wytwarzania nawilzenia w oczach,jamie ustnej moze to byc też "dodatkowa"choroba immunologiczna Sjogren własnie.Trzeba udac się do REUMATOLOGA lub poradni chorób tkanki łącznej w danym mieście i zrobic badania np
usg ślinianek
pomiar wytwarzania śliny przez slinianki np w klinice chorób zębów i przyzębia
przeciwciała przeciwjądrowe ANA I ENA
lub po prostu trzeba zmodyfikowac dawkę leku być moze tSH jest za duze ,winno bhyć w okolicy 1 lub 2.
Trzeba się dokłądnie przebadać i dane problemy wyłożyc endokrynologowi żeby skierował do Reuamtologa lub prywatnie isć robiąc wczesniej badania np przeciwciał jadrowych czeka na nie się około 2 tyg koszt około 100zł[z surowicy ,nie trzeba być na czczo]
SPR nalezy poziom wapnia i magnezu w surowicy

[ Dodano: 2007-06-29, 19:40 ]
Informacje o Sjogrenia a takze polecanych lekarzach są dostępne na forum ogólnym o ch.immunologicznych toczeń http://www.toczen.pl/