tarczyca a opóźnienie w rozwoju.

napisał/a: bloodyshoe 2011-10-16 02:24
Witam, mam 19 lat i zdiagnozowaną ostatnio subkliniczną niedoczynnosć tarczycy.
Mimo swojego wieku nie mam zarostu ani włosów pod pachami, reszte włosów za to juz od 4 klasy podstawówki, z twarzy wyglądam na jakieś 13-14 lat i mimo swojego wieku ciągle mam trądzik na twarzy, rękach, plecach i torsie.

Jest to związane z tą niedoczynnością?
Można coś poza wizytą u lekarza poradzić?
W polsce niestety terminy są takie, że szkoda gadać ;/
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-10-16 08:03
Nie wiadomo od kiedy chorujesz na tarczycę więc nie wiadomo w jakim stopniu miała/ma wpływ na Twój rozwój.
Podaj wyniki jakie masz.
napisał/a: bloodyshoe 2011-10-16 19:31
TSH 5,65
Cukier, morfologia, żelazo, prolaktyna w normie.
Testrosteron w polowie normy.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-10-16 19:34
A hormony tarczycy, były sprawdzane?
napisał/a: bloodyshoe 2011-10-16 19:39
Też w normie, ale nie pamiętam już ile dokładnie.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-10-16 19:45
Choroby tarczycy mają oczywiście wpływ na poziom hormonów płciowych i co się z tym wiąże rozwój fizyczny, ale skoro hormony tarczycy są ok, masz też testosteron i prolaktynę w normie to brak zarostu nie zwalałbym na tarczycę.
napisał/a: bloodyshoe 2011-10-16 22:32
Na wikipedii wyczytałem, że to opóźnienie to jeden z objawów niedoczynności.
Ale skoro to nie to, to już nie mam pojęcia co.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-10-17 07:37
bloodyshoe napisal(a):Na wikipedii wyczytałem, że to opóźnienie to jeden z objawów niedoczynności.
Ale skoro to nie to, to już nie mam pojęcia co.


Brak zarostu i młody wygląd nie oznacza że jesteś opóźniony w rozwoju. Niedoczynność tarczycy ma wpływ kiedy jest nieleczona i to przez wiele lat, a Ty chorujesz na subkliniczną niedoczynność a jej przy braku objawów się nie leczy, czy masz jakieś inne objawy wskazujące ne konieczność włączenia leczenia nie wiem bo nic o nich nie piszesz.
napisał/a: bloodyshoe 2011-10-17 08:51
Objawy mam właśnie bardziej nadczynności:
Nadpobudliwość, drżenie rąk, samoczynne chudnięcie, problemy ze snem, ogólne osłabienie i trudności w koncentracji, zwiększona potliwość itp.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-10-17 08:59
Więc tutaj może trzeba rozszrerzyć diagnostykę.