Tabletki od ilu lat?

napisał/a: magdziaaa1 2007-10-20 18:32
Może Wy wiecie czy ja mając 15 lat mogę się wybrać do ginekologa po tabletki anty. bez opiekuna?proszę o konkrety
napisał/a: dwa_serca 2007-10-21 10:17
Wydaje mi się że chyba jednak ginekolog nie przepisze Ci żadnych tabletek antykoncepcyjnych ponieważ jesteś niepełnoletnia i chyba trochę jeszcze za młoda.
napisał/a: ania_p1 2007-10-21 15:31
Ja mam 17 lat i tabletki u ginekologa dostałam,tylko ze byłam z mamą.
napisał/a: Lalunaa 2007-10-21 18:15
od 16 r.z. mozna swobodnie isc samemu do lekarza i obowiazuje go tajemnica lekarska. Oprócz tego ze powinien przepisać Ci tabletki, to nie ma prawa powiedzieć o tym osob trzecim.
Poza tym zastanow sie bo tabl anty o nie cukeirki do kupienia w automacie tylko terapia hormonalna z cała gammą skutków ubocznych. Poczytaj sobie na http://www.your-life.pl a jesli jestes dobra z ang. na agielskim pierwowzorze tej stronki http://www.your-life.com
to str dla nastolatek i nie tylko. Troche edukacji nie zaszkodzi
napisał/a: magnolia4 2007-10-30 10:39
Odpowiedzialny lekarz nie przepisze tabletek anty bez wcześniejszych badań, m. in. próby wątrobowe, cytologia. Poza tym nie zaleca się przyjmowania hormonów osobom bardzo młodym, u których proces dojrzewania jeszcze trwa, ponieważ sztuczne hormony mogą zakłócić jego przebieg. Dotyczy to 7 lat od pierwszej miesiączki lub wieku życia 21 lat.

Ale wielu lekarzy nie przestrzega tych zaleceń, przepisują tabletki często bez żadnych badań, nie licząc się z konsekwencjami zdrowotnymi z jakimi terapia hormonalna może się wiązać, jeżeli zostaje przepisana 'w ciemno'.
napisał/a: nammartam 2007-10-30 15:48
dobry lekarz ginekolog nie wypisze Ci tabletek bez wczesniejszych badań, np. cytologia i oczywiście przeprowadzi z Tobą wywiad (chodzi o np. choroby Twoje jak i Twojej najbliższej rodziny). Wydaję mi się że musisz iść z rodzicem do lekarza. Ale zastanów się nad tym czy na pewno warto brać tabletki w tak młodym wieku i czy jesteś pewna współżycia. PRZEMYŚL PROSZE!
napisał/a: magnolia4 2007-10-30 16:18
W Twoim wieku warto zastanowić się nad stosowaniem prezerwatyw. Gumki to skuteczny środek antykoncepcyjny, a w tak młodym wieku nie warto niszczyć sobie zdrowia faszerując się hormonami. Owszem, pigułka jest skuteczna, ale ma wiele skutków ubocznych, może powodować choroby układu krwionośnego, nowotwór piersi, niszczy wątrobę... a zaczynając od hormonów w wieku 15 lat możesz mieć w przyszłości problemy z zajściem w ciążę.

Poza tym może warto też zastanowić się nad podejmowaniem współżycia? Masz jeszcze na to czas.

Musisz pamiętać że seks zawsze wiąże się z ryzykiem ciąży, żadna antykoncepcja nie daje 100% skuteczności.

Jeżeli masz wątpliwości- warto poczekać, w tych sprawach pośpiech nie jest wskazany.
Nie ulegaj presji otoczenia, najważniejsze jest to, co Ty czujesz. Nie rób nic na siłę.

Uwierz, czasami naprawdę warto jest poczekać na odpowiednią osobę i odpowiedni moment.

Pozdrawiam:)
napisał/a: Lalunaa 2007-11-02 16:40
"Owszem, pigułka jest skuteczna, ale ma wiele skutków ubocznych, może powodować choroby układu krwionośnego, nowotwór piersi, niszczy wątrobę... a zaczynając od hormonów w wieku 15 lat możesz mieć w przyszłości problemy z zajściem w ciążę.
"
Magnolia i tu nie masz racji! Jaki nowotwor? I wcale nie jest powiedziane ze ebdzie miec problemy z ciaza. Jest wrecz powiedziane ze po odstawieniu tabl płodność kobiet wzrasta. Nie starsz młodej dziewczyny, bo podtrzymujesz bezpodstawne stereotypy.
A jesli młodsza kolezanka chce sie doksztalcic w temacie antykoncepcji i dojzewania polecam polskie odpowiednik popularnej angielksiej stronki o tej temayce :)
http://www.your-life.pl
napisał/a: magnolia4 2007-11-02 20:28
no cóż, radzę dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do tabletek. Można się wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć, zapewniam. Acha, i jeszcze fora internetowe i wypowiedzi kobiet, które po takiej właśnie kuracji mają niemałe problemy.

Laluna, może zdecyduj się jaki pogląd reprezentujesz, bo w jednym miejscu piszesz :
"Poza tym zastanow sie bo tabl anty o nie cukeirki do kupienia w automacie tylko terapia hormonalna z cała gammą skutków ubocznych", a później zdajesz się przeczyć samej sobie....


napisal(a):niezależnie od tego, iluskładnikowy byłby środek antykoncepcyjny, ciągle pozostaje to samo ryzyko zakrzepicy, raka piersi czy raka szyjki macicy (...)
niektóre kobiety mogą mieć zaburzenia płodności, o których nie mają pojęcia, stosując antykoncepcję; inne, zwłaszcza nastolatki, nie powinny przyjmować żadnych pigułek, ponieważ nie są jeszcze dojrzałe płciowo(..)
Po ok. 5 latach stosowania najczęściej dochodzi do powikłań dotyczących wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (największe ryzyko w pierwszym roku stosowania). W układzie żylnym zmiany o charakterze głębokiej zakrzepicy i zatory płucne, w układzie tętniczym udary niedokrwienne lub udary krwotoczne, ostre zawały mięśnia sercowego.
[/i]

Autor cytatu: Ewa Ślizień-Kuczapska. lek. ginekolog-położnik

Przytaczam cytat, a to, czy ktoś wierzy w opinię specjalisty to już jego sprawa.
napisał/a: Lalunaa 2007-11-03 12:13
a skro tak przytaczasz nam artykuly to pofatyguj sie o zdobycie danych procentowych- procentowe ryzyko wystapienia tych powikłąn i chorob.
Akurat na ulotce napsiane jest wszystko co mozliwe, ponieważ firmy farmaceutyczne zabezpieczają się pod względem prawnym z każdej możliwej str. A napisałam o tabl anty ze nie są to cukierki dlatego zeby kazda mloda kobieta podchodzila do tego odpowiedzialnie i mądrze!