Tabletki hormonalne (prawda/fałsz?)

napisał/a: Agnieszka861 2007-08-31 16:36
od ponad 2 lat stosuję bez żadnych przerw doustne środki antykoncepcyjne.

Gdzieś przeczytałam że zawsze po roku przyjmowania leków trzeba zrobić przerwę co najmniej miesięczną żeby organizm mógł normalnie jajeczkować. Co jeśli ktoś w ogole nie robił przerw?

Przeczytałam również że po stosowaniu takiej antykoncepcji może wystąpić ciąża mnoga. Czy to dotyczy jakiegoś okresu po odstawieniu hormonów?

Że miesiączka może nie wystąpić nawet przez pare miesięcy od odstawienia hormonów.

I jeszcze jedno, słyszałam również że w momencie gdy się odstawia tabletki jest się mega płodnym. I bardzo łatwo można zajść w ciążę.

Ile trzeba odczekać czasu po odstawieniu tabl. żeby móc bezpiecznie zajść w ciążę?

Mam zamiar odstawić tabletki, czy to co przeczytałam/usłyszałam to prawda? Czy po odstawieniu tych tabletek miałyście jakieś "dolegliwości"?
napisał/a: Selena 2007-09-07 16:02
Biore tabletki hormonalne od 4 lat bez przerwy. Pojecie "bez przerwy" jest pojeciem wzglednym, poniewaz jesli bierzesz tabletki ktorych opakowanie zazywa sie przez 3 tyg i masz w tym tydzien przerwy na krwawienie - to juz ten tydzien jest uznawany jako przerwa. Tak mi powiedzial lekarz - W ciagu roku - podliczajac wszystkie tygodnie kiedy to wystepuje krwawienie z odstawienia tabletek - wychodzi na to ze masz 6 m-cy przerwy (7 dni tygodnia razy 12 miesiecy - bo w kazdym miesiacy robisz przecierz tydzien przerwy na krwawienie). Jesli chodzi o ciaze, to zaplodnienie jest mozliwe juz w pierwszym miesiacu po odstawieniu tabletek. Czasami jednak moze to byc okres dluzszy, co powszechnie uwaza sie za skutek uboczny zazywania tabletek - bzdura! Jezeli ktos ma problem z zajsciem w ciaze, to problem musial istniec juz wczesniej i nie nalezy doszukiwac sie przyczyn w tabletkach. Prawda jest natomiast ze mozliwa jest ciaza mnoga :) czyli blizniaki. Powodem jest wieksza ilosc dojrzewajacych komorek jajowych w jajniku, wynikajaca z odstawienia tabletek.
napisał/a: magnolia4 2007-11-16 18:44
Uściślając- po odstawieniu tabletek okres może pojawić się dopiero po kilku miesiącach, jest też możliwość, że przez jakiś czas nie będzie możliwe zajście w ciąże.
Dzieje się tak dlatego, że po zaprzestaniu stosowania sztucznych hormonów organizm nie od razu wraca do swojego naturalnego cyklu. Jest to sprawa indywidualna, często bywa tak, że pierwsze cykle po odstawieniu tabletek są bezowulacyjne, a co za tym idzie nie ma w tym czasie możliwości zapłodnienia.
Osobom, które planują dziecko po odstawieniu tabletek zaleca się poczekać z ciążą minimum 3 miesiące, a dla większej pewności, że dziecko nie będzie miało zbyt dużej masy lub nie będzie to ciąża mnoga należy odczekać 6 miesięcy. Po tym czasie organizm zdąży powrócić do swego naturalnego rytmu.