Tabletki antykoncepcyjne, robić przerwy czy nie?

napisał/a: maniaa 2013-05-28 21:11
Witam,
Mam 21 lat. Od ponad dwóch lat biorę tabletki antykoncepcyjne Yaz. Jednak w międzyczas robie sobie małe przerwy, konkretnie teraz jest moja druga taka przerwa (dwumiesięczna). czy takie przerwy są korzystne dla organizmu czy wręcz przeciwnie? Podobno po przerwaniu brania tabletek zwrasta prawdopodobieństwo zajścia w bliźniaczą ciąże, czy to nie oznacza że w trakcie tych przerw mój orgaznizm może wykorzystać dużą liczbę moich komórek jajowych (których mamy ograniczoną ilość)?
Z drugiej strony podczas tej przerwy po raz pierwszy w życiu zdarzyło mi się mieć cykl inny niż 30dni. Trochę mnie to martwi, bo odkąd zaczęłam mieć miesiączkę to zawsze było 29-31dni, a tym razem to było 36dni. Mimo tego że biorę tabletki cały czas się martwię że może to spowodować kiedyś problem z zajściem w ciąże czego bardzo bym nie chciała. Czy tabletki rzeczywiście są nieszkodliwe jeśli chodzi o płodność?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź
napisał/a: aazz7 2013-05-28 21:43
Witaj.
Co do tych przerw w przyjmowaniu tabletek słyszałam różne opcje od lekarzy, jedni mówili by przerwy robić, inni by nie robić. Ja brałam ciągiem chyba przez 7 lat i krzywdy żadnej mi to nie zrobiło.
Zgadzam się z tym, że po przyjmowaniu tabletek wzrasta prawdopodobieństwo ciąży mnogiej, ale to też nie jest tak, że wzrasta ono do tego stopnia, że można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że ciąża będzie mnoga. Prawdopodobieństwo mnogiej ciąży wyraźnie wzrasta u kobiet leczonych hormonalnie najczęściej z powodu bezpłodności.
Absolutnie nieprawdą jest, że w czasie w którym tabletek nie przyjmujesz nagle "zużyjesz" wszystkie komórki jajowe, jest to z grubsza fizycznie niemożliwe. W ciągu całego swojego życia nie zużyjesz ich też wszystkich.
Twoje rozlegulowanie okresu jest zupełnie normalne po przyjmowaniu tabletek. Organizm po prostu musi się przez jakiś czas "uczyć" na nowo regularności, czasem trwa to dłużej, czasem krócej.
Co do wpływu pigułek na płodność, ja uważam, że nie są szkodliwe, wiem, że wiele osób ma zupełnie inne zdanie na ów temat. Trudno tutaj stwierdzić czy ktoś kto przyjmował tabletki gdyby ich nie brał zaszedł by szybciej w ciążę. Ja po tych 7 latach zaszłam w ciażę w ciągu 2 czy 3 mc.

Przyznaję jestem zwolenniczką tabletek. Mi nic się od nich złego nie stało inni mogą mieć zupełnie inne zdanie

Pozdrawiam
Aga
napisał/a: wikam2 2013-05-29 09:32
Nie chodzi o to czy tabletki są ble czy nie. Chodzi o to, że mogą zaburzyć równowage hormonalną. W końcu w czasie ich zażywania polegasz tylko na nich.
Po zaprzestaniu brania anty tak samo jak może zdarzyć się ciąża bliźniacza mogą zdarzyć się dłuższe cykle, cykle bezowulacyjne itp. Ryzyk fizyk - niestety.
A przerwy - organizm wpada wtedy we własny rytm - budzi się. Czy to ratuje przed ew. probemami z płodnością? Może i tak a może i nie...Spytaj lekarza ile wg. niego powinna wynosić przerwa.
napisał/a: sucre 2013-07-14 13:00
witam, ja również zrobiłam sobie przerwę- trzeci miesiąc od Qlairy (brałam rok ponieważ miałam zbyt obfite okresy wręcz krwotoki), pomogło. było wszystko ok, ale chciałam odpocząć. niestety 3 okresy minęły normalnie, natomiast teraz czwarty okres powinnam dostać dopiero po 25 lipca, a mam go od wczoraj..... i teraz nie wiem czy zacząć znów Qlairę, ponieważ wyjeżdzam i nie chciałabym krwawień na wyjeździe.zostało mi z poprzedniego opakowania Qlairy tabletek od 18 dnia do 28 i teraz nie wiem czy kupować nowe czy mogę na razie bazować na tym ? tylko którą tabletkę zażyć?