tabletki antykoncepcyjne a lek na depresję

napisał/a: znerwicoo 2013-01-30 10:39
Witam.
Mam taki problem...
byłam u ginekologa po raz pierwszy po tabletki antykoncepcyjne.. przepisała mi :"kontracept"(bez żadnych badań), bardzo się spieszyłą i nie zdążyłam powiedzieć, że w ogóle mam bardzo małą ochotę na seks - od dawna (nie wiem czy przyczyną jest to, że trochę ponad rok temu rodziłam czy nadużycia seksualne w dzieciństwie...czy depresja...). Naczytałam się trochę o tabletkack antyk.,że też obniżają lipido i teraz to już w ogóle zastanawiam się co robić..??
Niedawno byłam na kontrolnej wizycie u psychiatry, która znów przepisała mi lek antydepresyjny(depralim), z tym że ja mam zdecydować czy zacząć brać,..czy też nie jest mi potrzebny..
Sęk w tym, że całkiem wyszło mi z głowy zapytać czy ten lek nie wpływa jakoś np.na skuteczność tabletek antyk...
Mam prośbę, jeśli ktoś stosował i/lub wie coś na ten temat może się wypowiedzieć??
Z góry dziękuję.
napisał/a: Christine1 2013-01-30 14:04
Witaj. Depralim, to nazwa handlowa, ma w składzie escitalopram.
W tym linku znajdziesz wszystko na temat działania leku, przeciwwskazań i interakcji: http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=4375

Warto też wiedzieć, czy możesz przyjmować przepisany lek antykoncepcyjny, jeśli lekarka nawet nie miała czasu z Tobą porozmawiać. Niektóre leki antykoncepcyjne mogą być nawet bardzo groźne dla zdrowia, jeśli zostaną źle dobrane.

Jeśli nie wykupiłaś jeszcze tego leku, to przeczytaj jego ulotkę i dobrze się zastanów, bo przy depresji i zaburzeniach libido, to nie musi byc lek dobry dla Ciebie.
Tutaj ulotka: http://www.urpl.gov.pl/system/drugs/dcp/ulotka/2012-02-07_Kontracept%20PIL.pdf

Pozdrawiam
napisał/a: znerwicoo 2013-01-30 17:12
Dziękuję za odpowiedź i profesjonalne linki.
Przeczytałam i nie znalazłam tam nic o interakcji między tymi lekami?..?

Jestem jednak zaniepokojona i myślałam też o pójściu do innego ginekologa(prywatnie) tylko że niestety po czasie, gdy już "kontracept" wykupiłam, na dodatek dwa opakowania...:(
zdziwiłam się, że przepisała go tak bez żadnych badań i wywiadu ..ale pokierowałam się zasadą, że gorzej nie będzie...:(
a ten depresyjny myślałam że nie będzie potrzebny i jeszcze nie wykupiłam..
Jestem w kropce.. ale CHYBA jednak wybiorę ostrożność...

Mam jeszcze jedno pytanie...
czy można zaufać temu co piszą w ulotce, że przy wzięciu pierwszej tabletki - w pierwszym dniu miesiączki -! działanie jest natychmiastowe...????

bo tu jednak też mam wątpliwości...
napisał/a: znerwicoo 2013-01-30 20:32
Chociaż jednak pisze,że - depresja jest przeciwskazaniem...
napisał/a: Christine1 2013-01-30 20:57
Chciałam, żebyś sama przeczytała ulotki i na podstawie różnych swoich dolegliwości i chorób, sama wyciągnęła wnioski, czy możesz brać przepisany lek.
To niedobrze, że lekarz nie mógł poświęcić Ci kilku minut na tak istotny wywiad, przed przepisaniem leku, którego dotychczas nie brałaś. Lekarz powinien był zapytać, jakie inne leki zażywasz, czy palisz papierosy i czy przechodziłaś np. zakrzepicę itp. a nawet zlecić badania, jeśli masz np. nieregularne, zbyt skąpe lub zbyt obfite miesiączki.

Jak sama zauważyłaś, depresja jest przeciwwskazaniem i należy rozważyć zamianę leku na inny.
napisał/a: znerwicoo 2013-01-31 15:25
Christine...otóż tak to ok. tzn.nie palę i zakrzepicy też nie miałam.. itd...
tylko teraz jakoś zrobiłam się płaczliwa i w ogóle..sądzę że niedługo mi antykoncepcja nie będzie potrzebna bo moje małżeństwo się wali
a cykle tak miałam nieregularne, bo jeszcze mi się nieunormowały po "escapelle".ale o tym to właśnie mówiłam ginekolog i powidziała, że tak może być po tym leku (nawet co 2 tygodnie) i tyle.
napisał/a: Christine1 2013-01-31 16:05
W takiej sytuacji konsultacja jest konieczna, zarówno z ginekologiem, jak i z psychiatrą. - Sama płaczliwość nie jest pewnikiem, aby stwierdzić depresję. To może być objaw zaburzeń hormonalnych.

Spadki nastroju mogą też być spowodowane kiepską pogodą, małą ilością słońca... - czy próbowałaś wspomagać się lekami ziołowymi, na stany depresyjne? (nie wolno ich brać razem z lekami antydepresyjnymi!)
napisał/a: znerwicoo 2013-02-01 22:06
Byłam dziś u ginekolog i podobno przy pierwszych tabletkach badania hormonalne nie mają sensu, najważniejsza jest cytologia i badanie ginekologiczne, a to akurat miałam.A dopiero jak się lek nie nadaje to robi się badania, trochę dziwne, ale chyba większość gin.tak robi?
Ginekolog doradziła mi bym lepiej nie rozpoczynała leczenia tymi lekami jednocześnie.
Zdecydowałam że będę brać kontracept, a ten depresyjny na razie sobie odpuszczę bo nie jest tak źle, ...
i tak - ostatnio zaczęłam brać ziołowe i po nich czuję się ciut lepiej:)
Dziękuję Christine.