szkła cylindryczne

napisał/a: maria.re 2013-12-09 11:08
Optyk dodał mi cylinder do szkieł, nie wiem dlaczego, nic nie widzę, muszę zmienić szkła. W jaki sposób musiał mnie badać, że dał takie szkła? proszę o pomoc, za swoją niewiedzę będę musiała zapłacić 400 zł.
napisał/a: Iguana5 2013-12-09 22:31
W jakim sensie "nic nie widzisz"? Podczas badania widziałaś dobrze?
Do cylindrów trzeba się przyzwyczaić, przez ok 2 tygodnie (choć to sprawa indywidualna) można widzieć dziwnie.
napisał/a: maria.re 2013-12-10 17:31
w nowych szkłach mam bardzo małe (wąskie) pole widzenia, po bokach prawie nic nie widzę, poza tym kręci mi się w głowie, mam nudności. Nie mogę kierować samochodem. Wytrzymałam tak przez miesiąc. Optyk zbadał mi jeszcze raz wzrok i powiedział, że nie powinnam mieć cylindra. Pytanie - skąd go wziął???? przecież sam go wymyślił. Zmienił mi szkła i mam mu za nie zapłacić. Czy to ok? wg. mnie to on się pomylił...
napisał/a: Iguana5 2013-12-11 10:30
maria.re napisal(a):w nowych szkłach mam bardzo małe (wąskie) pole widzenia, po bokach prawie nic nie widzę, poza tym kręci mi się w głowie, mam nudności. Nie mogę kierować samochodem.

To są całkowicie normalne objawy przy cylindrach. Do czasu przyzwyczajenia się z pewnością nie należy prowadzić samochodu. Pisze Pani, że wytrzymała w nich miesiąc, ale czy to był miesiąc ciągłego chodzenia czy może po godzinie/dwóch je pani zdejmowała?

Czy badanie było komputerowe? Czy wynik był zweryfikowany zwykłym badaniem wzroku? (czytanie liter z tablicy, test na astygmatyzm?) Czy może na podstawie samego wydruku z komputera zostały dobrane szkła?

Może Pani spróbować wykonać ten test http://tani-druk.home.pl/optyk/images/test2.jpg
Jest to typowy test na astygmatyzm, należy zasłonić jedno oko, usiąść w odległości ok 1,5 m od monitora i sprawdzić czy wszystkie linie widzi Pani jednakowo, czy może któreś są ciemniejsze i bardziej wyraźne a inne jaśniejsze, bardziej rozmyte?
napisał/a: maria.re 2013-12-11 14:41
ten sam optyk, gdy przyszłam po dwóch miesiącach, sprawdził mi wzrok jeszcze raz i stwierdził, że nie ma astygmatyzmu i niepotrzebne są cylindry. Wcześniej nigdy cylindrów nie miałam. Teraz chodzi o to, kto ponosi skutki finansowe - ja czy optyk?
napisał/a: Iguana5 2013-12-11 21:15
a JAK pani badał wzrok?
napisał/a: marododa 2013-12-16 15:25
a ja mam odwrotnie nosze okulary
0 -1cyl 170st
0 -1cyl 10st
i ja nie czuje żadnej róznicy miedzy nimi a bez nich
czy to normalne? ze jedna osoba wymiotuje i jej sie kreci w glowie przy cylindrach a mi to normalnie nie robi róznicy?
napisał/a: Iguana5 2013-12-20 19:28
To jest sprawa indywidualna, ponadto po okresie przyzwyczajenia się jest to całkiem normalne iż nie odczuwa się takich objawów.
napisał/a: marododa 2013-12-21 12:15
no ok ale ja nie widze rzadnej róznicy doslownie miedzy brakiem korekcji a korekcją
0 -1cyl 170st
0 -1cyl 10st
czy to normalne? niby astygmatyzm mam od urodzenia a teraz sobie okulary zrobilem i jakos nie czuje poprawy
jedynie tylko minimalnie ostrzej widze linie poziome ale przykladowo nie odczytam napisów napisy widze tak samo czytelnie jak bez i z korekcją
wiec nierozumiem jak inni mogą miec takie dziwaczne objawy a ja nie?
napisał/a: Iguana5 2013-12-22 06:06
Cyl -1 to nie jest dużo a objawy są sprawą indywidualną, jedna osoba będzie mieć zawroty głowy, inna wrażenie "pływania" obrazu a jeszcze inna te objawy będzie miała prawie niezauważalne lub nie będzie miała ich wcale.
Szkła cylindryczne służą właśnie do tego, by korygować obraz tylko pod danym kątem, dlatego fakt, iż widzisz ostrzej tylko linie poziome jest normalny, same cylindry nie spowodują, że będziesz widział ogólnie ostrzej (wszystko), do tego potrzebne są jeszcze szkła sferyczne, a u ciebie ich wartość wynosi 0, czyli nie ma. Jeśli uważasz, że źle widzisz to może być to wina po prostu źle dobranych okularów
napisał/a: marododa 2013-12-24 10:39
wie Pan/i co widzę idealnie ale jak te okulary włoże pod kątem tz jak noski nie leżą na uszach a jak je podniose do góry tak że szkła do oczów nie są prostopadle (normalnie) a pod kątem 45st to wtedy widze elegancko, poziome aż rarzą! czemu tak jest?
a jak włoże je normalnie to tak naprawe róznicy nie widzę absolutnie żadnej!!!! minimalnie ale to min. widze troszke ostrzej poziome ale naal za mgłą
noto -1cyl to słabe?
0 -1cyl 170st
0 -1cyl 10st
tak te okulary wyglądają i miałem je przepisane 3 lata temu, pół roku temu byłem u okulisty i mialem przepisane takie same tylko -0,5cyl i 172
-0,5cyl 1st

czy osie mogły się zmienić i czy mogła wada sie zmniejszyc z -1 do -0,5?
napisał/a: Iguana5 2014-02-16 14:59
Zmiana osi o 2 st to nie jest żadna zmiana którą dałoby się odczuć a poza tym osie mogą się lekko zmieniać, wada się raczej nie zmniejszyła, być może poprzednie okulary były dobrane za mocne lub obecne za słabe. Skoro źle pan widzi w tych okularach to być może są one źle dobrane i tu pomoże jedynie wizyta u okulisty