Szczepienie po wypadku

napisał/a: mathz29 2015-11-10 01:31
Witam Wszystkich
Ostatnio, podczas pracy nakulem się igła używana przez cukrzyka i mój kierownik natychmiastowo zabrał mnie do szpitala gdzie dostałem szczepionkę przeciw WZW B, 1 dawkę z zaleceniem ze powinienem przyjąć kolejne 2. Teraz przejrzałem książeczkę szczepień i widzę że pod koniec wrzesnia 2010 roku, dostałem szczepionkę twinrix, 1 dawkę i później 2 dawkę pod koniec października; 3 dawki nie było według karty. Teraz pytania, co myślicie o całej sytuacji. Co powinienem zrobić, czy powinienem przyjąć 2 pozostałe dawki przeciw WZW B prewencyknie? Opinia z forum jest dla mnie ważna ponieważ teraz przebywam w Chinach i trudniej mi to załatwić.

Pozdrawiam
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-11-10 09:51
Kluczowy jest poziom przeciwciał jaki masz i to powinno powiedzieć na ile jesteś zabezpieczony przed żółtaczką.
Takie badanie zrobisz w każdym większych labie-w Chinach pewnie też.
napisał/a: mathz29 2015-11-10 12:51
Hej thx za odpowiedz. A po tym co już otrzymałem nie jestem raczej bezpieczny?

Rozumiem ze badanie jest potrzebne, ale jest to z pewnych względów skomplikowane. 3h po ukluciu byłem w szpitalu i tam dostalem szczepionkę odrazu przeciw WZW B. Czyli po tej dawce + tych 2 twinrix z końca 2010, czy to raczej nie załatwia sprawy?

I czy mógłbyś jeszcze mi powiedzieć po jakim czasie można wykryć zoltaczke od momentu naklucia?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-11-10 18:41
Tutaj trzeba by było wróżyć ze szklanej kuli aby odpowiedzieć Ci na Twoje pytanie.

Szczepienie na WZW typu B u dorosłych daje 90% skuteczność ochronną. Tylko mowa o całej kuracji a nie 2/3 jak u Ciebie. Podanie 2 dawek z 3 na pewno daje jakąś ochronę i to pewnie dość wysoką ale czy jest to 50% czy 85% nie umiem Ci odpowiedzieć. Do tego skuteczność zabezpieczenia szacuje się obecnie na ok. 10 lat, potem ono dość wyraźnie spada i również warto podać dawkę przypominającą.

Najprostszy test "zarażenia" czyli Anty HBS można zróbić po ok. 12 tygodniach od tej ryzykownej sytuacji. Ale są szybsze metody ale droższe i mniej dostępne. Jeżeli Cię to interesuje, to poszukaj w necie info.
Wg mnie ryzyko zarażenia jest małe bo:
1. Nie wiesz czy chory było nosicielem WZW B
2. W jakimś procencie (pewnie powyżej 50%) byłeś chroniony przed ew. zarażeniem.
napisał/a: mathz29 2015-11-11 12:43
Dzięki bardzo za odpowiedz znów, bądź pewny ze to jest bardzo docenione. Fajnie ze są takie osoby jak Ty które poświęcają swój extra czas żeby pomagać innym i tak od lat. Pamiętam ten nick djfafa jak parę lat temu tu pisałem parę razy wiec wielkie uznanie za kontynuację idei pomagania tez poprzez ta stronę.

Jeszcze wydaje mi się ze mam ostatnie pytanie, czy przez ta mała igiełke tylko mógłbym ewentualnie złapać wzw b i to jedyna opcja czy jest jeszcze coś?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-11-12 08:12
Są dziesiatki chorób przenoszonych przez krew, od HIV po choroby tropikalne jak malaria.