szczepić, ale mądrze - czyli jak?

napisał/a: kindziula2 2013-09-02 15:56
witam,
Panie doktorze Peter, sen z powiek spędza mi cały czas temat "szczepić/nie szczepić".

Urodziłam w 41 tyg, zdrowego 4kg synka, 10pkt. Karmię synka cały czas piersią, jest duży waży teraz pewnie już ponad 6kg, trochę zaczęły mu się pojawiać jakieś objawy alergii, święcąca drobna "łuseczka" na policzkach, świecąca skóra w zgięciach kolanowych, no i przyjmuje ten gastrotuss od refluksu,a tak to wszystko jest w porządku.

Synek 8 września skończy 3 miesiące, teoretycznie po powrocie z wakacji (czyli teraz) mieliśmy zacząć go szczepić. Do tej pory był zaszczepiony tylko na gruźlicę po narodzeniu.
1. Teoretycznie myślałam o rozpoczęciu szczepienia teraz, bo wszyscy w domu jesteśmy zdrowi, a wiadomo że wkrótce zacznie się sezon infekcji, tym bardziej, że starsza córka wróciła do przedszkola. Ale z drugiej strony boję się, że jest on jeszcze za mały i chciałabym poczekać jak np skończy pół roku.
2. Tylko, że znowu wtedy będzie pewnie szalała grypa, tak jak to było w na przełomie 2012/2013 i początek 2013. Więc szczepienia znowu mogą się odwlec.
3. Nie chcę nie szczepić go wcale, ale chcę to zrobić w mądry i przemyślany sposób, żeby jak najmniej mu zaszkodzić.
4. Chciałam zacząć od infanrix DTPa, a po 6tyg WZWb, po 8 tyg kolejny ifanrix itd, nie bardzo wiem jak postąpić z HIB i póżniej z POLIO (myślałam żeby nie szczepić na to wcale, ale boję się trochę tego HIBa, że córka przyniesie, mimo ze ona szczepiona była na wszystkie obowiązkowe)?
5. Proszę o poradę, jak, kiedy i na co go zaszczepić?
6. Czy fakt, że starsza córka chodzi do przedszkola jakoś wpływa na te decyzje?
7. Boję się że objawy alergii po szczepieniach mogą się nasilić. Córka jest alergiczką.
8. Czy to że mam w domu i niemowlaka i przedszkolaka przemawia na "tak" za szczepieniami nieobowiązkowymi np pneumokoki i ospa?
pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź. Kindziula2