Szczepiania dodatkowe-kiedy u wcześniaka?

napisał/a: sun_24 2010-11-09 12:25
Witam, jestem mamą 5-cio tygodniowego wcześniaczka (urodził się 4 tygodnie za szybko) i chciałabym poddać go szczepieniom dodatkowym czyli przeciwko pneumokokom, meningokokom. Wiem że należy je zacząć podawać do 6-tego tygodnia życia maluszka, ale czy wcześniak jest tu traktowany tak samo jak dziecko rodzące się w terminie? Nasza pani pediatra powiedziała że z wcześniakami jest inaczej i jeszcze musimy się wstrzymać ponad miesiąc. Piszę bo wolę się upewnić, że tak jest, bo nie chciałabym przegapić odpowiedniego terminu podania.
Czy te szczepionki są naprawdę bezpieczne, bo słyszy się różne komentarze w tej kwestii??
napisał/a: Peter 2010-11-09 15:06
Nie należy się spieszyć z tymi szczepieniami. Pediatra ma rację. Na razie winno się kontrolować dziecko, czy wszystko jest ok i właściwie się rozwija. Szczepienie nie jest teraz priorytetem w takim przypadku.
napisał/a: sun_24 2010-11-09 16:11
Tzn kiedy w takim razie mamy szczepić synka?? Nie minie ten odpowiedni czas na szczepienie, tzn jednak można szczepić później? Synek rozwija się prawidłowo i odpowiednio przybiera na wadze.
napisał/a: Peter 2010-11-10 08:16
Takie szczepienia należy wykonać do 6 msc życia. Co do meningokoków, to dopiero przed pójściem do żłobka lub przedszkola (większe zbiorowiska). Nie należy przesadzać, bo dziecko i tak jest obciążone terminami obowiązkowych szczepień.
Natomiast jeśli dziecko jest wcześniakiem, to powinno otrzymać szczepionkę przeciwko wirusowi RSV. Należy się ona pani dziecku. To obecnie największe możliwe zagrożenie dla pani dziecka.
napisał/a: sun_24 2010-11-10 12:52
Czy szczepionka przeciw temu wirusowi RSV wchodzi w skład szczepień obowiązkowych, czy muszę ją dodatkowo sama wykupić?? Na początku grudnia mamy termin szczepień obowiązkowych i chcemy wykupić tzw 5 w 1, żeby małego tyle razy nie kłuć. Czy w ich składzie znajduje się ta przeciw rsv?? Pediatra ani żaden inny lekarz nie wspominali nic na temat tego wirusa. Dziękuję że zwrócił Pan na niego moją uwagę.
napisał/a: Peter 2010-11-10 15:05
O ile dobrze się orientuję, to trzeba to załatwiać przez NFZ indywidualnie. Porozmawiać z pediatrą. On powinien znać szczegóły. Szczepionka jest bardzo droga. Nazwa Synagis.
Co do szczepionek skojarzonych (5 w 1, 6 w 1), to proponuję poczytać w dziale szczepienia, co o nich sądzę.
napisał/a: sun_24 2010-11-10 15:50
Wpisałam nazwę w wyszukiwarkę i faktycznie cena obłędna i niby nie jest refundowana, ale jeszcze zagłębie się dokładniej w ten temat. Bardzo dziękuję za informacje.
napisał/a: Peter 2010-11-12 09:12
Powinna być refundowana u wcześniaków urodzonych poniżej 32 tyg. życia. I to w okresie jesienno-zimowym (czyli teraz ze względu na większe zagrożenie wir. RSV). Ale biurokracja czasem bywa nie do przebycia.