Świecące mięso - kilka pytań

napisał/a: arturssp 2007-12-13 21:18
Witam!

Zacznijmy od początku. Hoduję dwa koty od 2 tygodni. Do jedzenia daję im różne rzeczy, ale głównie mięso - wołowinę i kurczaka. W jednym ze sklepów w moim mieście kupiłem skrzydełka z kurczaka (surowe), zmieliłem maszynką do mięsa i tak dawałem kotom jeść. Część mięsa niestety się trochę podpsuła więc wyniosłem tależyk do sieni i miałem później wynieść to mięso na śmietnik. Niestety musiałem wyjechać na jeden dzień, mięso stało i psuło się dalej. Gdy wróciłem do domu następnego dnia byłem w szoku - po wejściu do sieni okazało się, że mięso na talerzyku ŚWIECI!! Kolor tego światła podobny jest do koloru fosrofyzujących figurek, zegarków itp. Nie mogłem uwierzyć w to co zobaczyłem, postanowiłem powtórzyć eksperyment - kupiłem w tym samym sklepie skrzydełka, zmieliłem, odstawiłem na 24 godziny żeby się lekko podpsuło i okazało się, że i to mięso również świeci!. Niestety mój aparat cyfrowy jest za mało czuły i nie mogę zrobić zdjęcia tego świecenia. Moje pytania:

Czy to normalne zjawisko??
Co powoduje świecenie mięsa??

Dodam, że spotkałem się z tym po raz pierwszy, wcześniej zdarzało się, że gdzieś mięso się podpsuło, ale nigdy nie świeciło!! Mięso pochodzi z kurczaków hodowanych w kurnikach w mojej miejscowości.
Bardzo proszę o poważne potraktowanie mojej wypowiedzi i proszę o odpowiedź na moje pytania. NIE ŻARTUJE - TO CO PISZĘ TO PRAWDA, jeśli ktoś nie wierzy, niech przyjedzie do mnie, pokażę i osobiście się przekona.

Pozdrawiam serdecznie!!

Artur
napisał/a: Peter 2007-12-14 07:58
Każda rozkładająca się materia organiczna (w zależności jaki rodzaj bakterii to powoduje), może dawać efekt świecenia. To dość normalne zjawisko. Można je zaobserwować m.in. na bagnach (stąd dawne wierzenia o duchach w tych miejscach), na cmentarzach (stąd też pojęcie ducha). Substancje świecące w ciemności , które powstają w wyniku rozkładu materii organicznej to m.in. fosfor.
A fosforu w postaci organicznej w mięsie drobiowym jest bardzo dużo.