Swędzenie, czasem pieczenie odbytu...

napisał/a: hmyk 2014-10-10 16:11
Witam,

Mam 24 lata, pracuję przy komputerze po 8h+ dziennie. Od jakichś 6 miesięcy czasem czuje swędzenie przy odbytnicy. Co ciekawe nasiliło się ono po wizycie u urologa, który po włożeniu swojego palca by przetestować czy wszystko jest OK stwierdził, że mogę mieć powiększoną prostatę i dał mi czopki przeciwzapalne i od tamtej pory jest coraz gorzej... Po około 2 miesiącach przy odbycie pojawił się przy odbycie mały guzek - i czasem dochodziło do krwawienia.

Zastosowałem:
1) Emorect żel, który gdy pojawiły się objawy natychmiast je łagodził, a guzek się schował.
2) Czopki Emorect
3) chusteczki higieniczne dla dzieci, by nie podrażniać skóry wycierając zwykłą chusteczką

Objawy jednak wracały (jedynie swędzenie i pieczenie bez krwawienia) więc spróbowałem:
1) Criorectum, sztyft krioterapeutyczny na hemoroidy

po którym niestety objawy po użyciu co prawda ustępowały, aczkolwiek później miałem wrażenie nasilenia.

Później zastosowałem
1) Procto-glyvanol czopki

po których zdecydowanie objawy prawie znikły, ale dalej czułem czasem swędzenie.

Od długiego okresu czasu (rok) piję oraz jem codziennie
1) Siemie lniane
2) jogurt naturalny

Aktualnie stosuję jednocześnie
1) chusteczki higieniczny dla dzieci
2) Posterisan (czopki) 2x dziennie
3) Procto Hemolan Control C 2-3x dziennie
4) Colon C Men
5) Procto Hemolan żel do mycia

I jestem tydzien po rozpoczęciu kuracji, aczkolwiek niestety dalej czasem czuję minimalny świąd 1-2x na dzień. Nigdy nie miałem zaparć. Oddaje stolec 2x dziennie. Z tego co wiem mój tata miał problemy z hemoroidami, wujek i może być to ew. genetyczne i spowodowane przez mój tryb życia. Jednak czy to na pewno hemoroidy?

Czy mogę iść do proktologa na NFZ bez konsultacji z lekarzem rodzinnym? Czy wymagane jest skierowanie? Jakie badania powinienem wykonać?

Pozdrawiam
napisał/a: piotrosiama 2014-10-10 16:29
Wizyta u proktologa jak najbardziej wskazana. Jeśli chcesz na fundusz to lekarz rodzinny wypisze skierowanie. Przed tą wizytą warto wcześniej zrobić badanie na obecność pasożytów.
napisał/a: Konstans 2014-10-10 19:16
Witaj,
ja równiez przychylam się ku pasożytom, niestety :(
Dlatego wszelkie terapie nie sa skuteczne, ponieważ omijają faktyczną przyczynę.
napisał/a: hmyk 2014-10-10 19:35
No ale w sumie miałem grudkę przy wyjściu z odbytu i później miałem czasem krew w stolcu na starcie, a te wszystkie leki zdecydowanie poprawiły mój stan. Teraz nie krwawi, nie boli, jedynie czasem zaswędzi. Jest mniej więcej tak samo jak przed tym gdy mi się to wszystko uruchomiło. Czuję poprawę, ale nie czuje się w pełni uleczony.

Czy pasożyty mają jeszcze jakieś inne objawy?

Zastanawiam się czy jeśli to hemoroidy i jest to dziedziczone to czy mogę wyleczyć się zwykłymi lekami, czy też czeka mnie operacja jak os. z mojej rodziny...

Umówiłem wizytę z lekarzem rodzinnym.

Czy badanie na pasożyty jest refundowane? lekarz rodzinny może mi je zlecić?
napisał/a: Konstans 2014-10-10 19:46
Z doswiadczenia ludzi na tym forum (a jest ich wiele) i nie tylko tu - lekarz zlekceważy twoje sugestie. Takie badania powinieneś jednak zrobić.
Z hemoroidy - wybacz - od tego się nie umiera, choc wiem, że są bolesne. Oczywiście dziedziczy się pewne predyspozycje, co nie zmienia faktu, że nawet jak je posiadasz, możesz się ich pozbyć.
Ponadto dlaczego pojawiają sie hemoroidy? To m.in. wynik stanu Twoich jelit, kondycji uk. pokarmowego, alergii/nietolerancji pokarmowych, przemęczenia, przesilenia, stanu zapalnego. Te czynniki mają wpływ na występowanie hemoroidów. Nie chcę Cie smucic ale jeśli nie podejmiesz odpowiedniej diety, to ze złym samopoczucie będziesz się długo zmagał.
Oczywiście życzę Ci jak najlepiej.
Pozdrawiam :)
napisał/a: hmyk 2014-10-10 20:21
Dzięki za odpowiedź.

Czy te badania na pasożyty mają jakąś specyficzną nazwę którą mogę wygooglować? Jakich cen mogę się spodziewać? Badanie robią kompleksowo na wszystkie pasożyty, czy trzeba dopłacać?

Staram się odżywiać dobrze. 3x dziennie. Nie jem dużo cukrów. Nigdy nie mam zaparć. Właściwie to ostatnio nawet chyba za często chodzę do toalety 2-3x dziennie oddać stolec, który ma bardzo miękką konsystencję. Typowe obiady domowe, gdy jem mięso to nie z super marketów, a ze sklepów ze zdrową żywnością. Rano jem zawsze jogurt naturalny z ksylitolem / orzechami / otrębami, a na noc piję siemie lniane. Piję herbatę bez cukru, nie pije kawy, praktycznie w ogóle alkoholu. W większości wypadków jem chleb, który nie jest biały. Więc raczej dieta nie powinna być powodem moich ew. hemoroidów.

Mam sporo alergii od kurzu po ogromną ilość pyłków. Zauważyłem, że dużą poprawę mam od momentu zastosowania do podcierania się chusteczek dla dzieci. Wcześniej miałem wrażenie, że strasznie podrażniałem sobie tam skórę i często nie dałem rady doczyścić odbytu nawet po połowie rolki papieru. Teraz jest to banalnie proste. Może też po prostu podrażniłem sobie te okolice zbyt bardzo?

EDIT:

Przypomniało mi się, że mam rzadko coś takiego, że czuję jakby ruszały mi się jelita. Dosłownie jak dam palec w te miejsce to czuje ten ruch, co to może być?
napisał/a: piotrosiama 2014-10-10 22:45
Poproś rodzinnego o skierowanie na badanie kału w kierunku obecności pasożytów i grzybów - oddaje się go min. 3x w specjalnych pojemniczkach, które kupisz w aptece.
napisał/a: Konstans 2014-10-11 12:33
Masz wzmozoną perystaltykę jelit. Wciąz uważam, ze coś to wszystko zaburza i dobrze by było poznac wroga.
Na pewno w jakichkolwiek problemach jelitowych należy zastowac protokół - dietę eliminacyjną. I nie mówic, ze dobrze sie odżywiam, bo skoro byłoby dobrze,to żaden dyskomfort nie miałby miejsca.
Tyle ode mnie.
Pozdrawiam :)
napisał/a: hmyk 2014-10-13 21:06
Hej,

Pani doktor dała mi skierowanie do proktologa i zleciła badanie kału w kierunku tylko pasożytów.

Dała mi również Pimafucort i mówiła bym stosował 2x dziennie. Trochę to tak bez badania maść sterydową stosować chyba nie jest dobrze? A może rzeczywiście mi ta maść pomoże?

Mówiła, że lepsza jest w kremie, ale mam akurat w domu maść, warto kupić w postaci kremu?

Pozdrawiam
napisał/a: piotrosiama 2014-10-14 10:12
Zastosuj to co akurat masz.
napisał/a: hmyk 2014-10-15 13:53
OK - dzięki :)

Zacząłem stosować od dzisiaj tę maść, czy jak stosuje maść to mogę zrobić badanie, czy powinienem poczekać aż skończę kurację?