Suplementacja ciężarnych

djfafa
napisał/a: djfafa 2016-03-11 16:54
Zapraszam do lektury:

[url_special=http://ciaza-i-porod.wieszjak.polki.pl/ciaza-ktore-witaminy-sa-niezbedne-i-w-jakich-dawkach,dieta-w-ciazy-artykul,10415558.html#:natstg4l]http://ciaza-i-porod.wieszjak.polki.pl/ciaza-ktore-witaminy-sa-niezbedne-i-w-jakich-dawkach,dieta-w-ciazy-artykul,10415558.html#[/url_special:natstg4l]
napisał/a: monis_22_22 2016-09-14 08:08
Witam, czy mogę zacząć brać witaminy teraz? Jestem w 17 tygodniu ciąży. W pierwszej ciąży nie brałam żadnych suplementów. I wszystko było ok. Może jednak powinnam zacząć brać? Dziękuję za odpowiedz
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-09-14 08:24
Omega 3, kwas foliowy, witamina D i jod, powinnaś brać od pierwszych tygodni od zajścia w ciąże. Kwas foliowy już nawet na kilkanaście tygodnie przed planowanym staraniem się o dziecko.
Takie są oficjalne rekomendacje i zalecenia towarzystwa ginekologicznego i endokrynologicznego.
napisał/a: monis_22_22 2016-09-14 09:54
Rozumiem, ale czy mogę zacząć brać np Prenatal po 13 tyg ciąży? Wg miesiączki jestem w 17 ale wg moich wyliczeń od zapłodnienia jest to 15 tydzień.
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-09-14 10:06
Możesz jak najbardziej.
napisał/a: yubi 2017-07-28 00:50
Trafiłam na ten temat i chciałabym go odświeżyć. W artykule jest napisane, że kobiety w ciąży powinny zażywać żelazo. Mój ginekolog z kolei powiedział mi, że żelaza nie wolno zażywać, chyba że odpowiednie badania krwi to wykażą, choć jest to rzadkość. Sprawdziłam też skład mojego suplementu, który zaczęłam zażywać jeszcze podczas starań o dziecko, mama dha premium i zawiera kwas dha, foliowy, magnez, jod i witaminę D. Nic nie ma o żelazie czy witaminie A. Czy może zmieniły się jakieś badania, które to potwierdzały? I jak suplementować witaminę A? Czy wystarczy z jedzenia?
djfafa
napisał/a: djfafa 2017-07-28 07:32
Rekomendacje w temacie żelaza się nie zmieniły. Obowiązkowo trzeba go przyjmować w przypadku zdiagnozowanej anemii. Zarówno przed zajściem w ciążę jak i podczas ciąży.
Natomiast tzw. fizjologiczna niedokrwistość w okresie ciąży jest praktycznie standardem i dlatego 95% lekarzy zaleca przyjmowanie żelaza nawet bez badań.
Ale jeżeli chcesz znać oficjalne stanowisko to jest takie:
Suplementujemy żelazo u ciężarnych tylko w przypadku zdiagnozowanej niedokrwistości. Niedokrwistość samoistna, natomiast jest zjawiskiem u ciężarnych bardzo częstym, więc w praktyce zdecydowana większość kobiet musi przyjmować ten minerał.

Natomiast z tego co mi wiadomo nie ma oficjalnych wytycznych co do przyjmowania wit. A.
napisał/a: yubi 2017-07-31 18:16
Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Tak czy siak wydaje mi się najsensowniej zastosować się do zaleceń lekarza, bo najwidoczniej nie widział wskazań żadnych, ani objawów niedokrwistości samoistnej. Zalecił jedynie ten suplement mama dha premium z kwasem foliowym.
napisał/a: shirleyka 2017-11-15 15:21
mi lekarz polecił branie mama dha premium, na szczęscie mam takiego ginekologa który faktycznie na bieżąco śledzi co się dzieje i móeił że w tych witaminach jest bardziej przyswajalny kwas foliowy, a on ma kluczowe znaczenie dla rozwoju płodu, szczególnie mózgu i układu erwowego
napisał/a: kropla 2017-12-03 14:47
Kwas foliowy bardzo trudno dostarczyć razem z żywnością, ponieważ foliany są bardzo nietrwałymi związkami i ulegają znacznemu zredukowaniu podczas obróbki żywności. Dlatego zaleca się jego suplementację
napisał/a: magdzia1122 2018-03-01 16:27
A brałyście coś takiego jak Pregna 250 DHA ? Mnie to własnie lekarz polecił bo ma kwas omega-3 dha w składzie a to wazne dla maluszka zwłaszcza na początku rozwoju :)