Stwardnienie zanikowe boczne

napisał/a: Angela285 2009-04-01 19:15
Witam mój brat był dziś u lekarza rodzinnego,przy okazji zapytał się o bolący łokieć na który narzekał już od dłuższego czasu po kontuzji,powiedział,ze boli go i czasami trzęsie mu się ręka.Pani doktor uderzyła go w kolano młoteczkiem i postawiła diagnozę tzw.ALS w internecie przeczytałam,ze to stwardnienie zanikowe boczne.Moje pytanie brzmi następująco:czy lekarz pediatra może postawić taką diagnozę tylko na podstawie sprawdzenia odruchu nogi?Czy można zrobić jakieś dodatkowe potwierdzające badania??Czy to może być ta choroba?Prosze o odpowiedź.Pozdrawiam.
napisał/a: xxyz 2009-04-01 20:07
oczywiscie ze nie może.
Żeby stwierdzic SLA trzeba spelnic wiele kryteriow, a nawet doswiadczeni neurolodzy mają niekiedy problem z postawieniem pewnej diagnozy. Muszą wspołistniec cechy uszkodzenia tzw górnego i dolnego neuronu ruchowego. Oprocz tego konieczne jest wykonanie badania EMG - zarowno przewodnictwa nerwowego jak i badania mięśni. Proponuję kontakt z dobrym neurologiem, przyczyn zaburzen może być wiele i diagnozy nie da sie postawić bez szczegółowych badań. Na ogoł takie badania odbywają sie w szpitalu na oddziale neurologii.
Polecam forum dla chorych na SLA, tam zadaj swoje pytanie
http://www.mnd.pl/forum