Strasznie wysoki poziom trójglicerydów 1962mg/dl.

napisał/a: marcinzett 2011-08-02 18:02
Witam. Pod koniec marca tego roku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa lekarz poinformował mnie o występowaniu u mnie surowicy lipemicznej. Zostałem zobligowany do kontaktu z lekarzem rodzinnym. Po wykonaniu badań krwi okazało się że moje trójglicerydy są na poziomie 860mg/dl. cholesterol 252mg/dl. Został mi przypisany lek o nazwie Lipanthyl Supra 215mg. Po miesiącu zażywania trójglicerydy 770mg/dl. cholesterol 250mg/dl. Kolejna wizyta i kolejny raz Lipanthyl oraz Ximve. Dzisiaj patrzę na wyniki trójglicerydy 1962mg/dl. cholesterol 248mg/dl. Dodam że TSH w normie. Glukoza w normie. W ostatnim badaniu miałem wykonany ASPAT (64) i ALAT (68). Mój wiek 34 lata, waga 80 kg przy 168 cm. Pracownik fizyczny. Proszę o jakieś sugestie co to może być. Nikt w rodzinie nie choruje na nic takiego. Najbardziej prawdopodobne wydaje mi się że mam coś nie tak z wątrobą. Nie mam pomysłów.
napisał/a: atanasis 2011-08-21 01:16
Enzymy trzystkowe i GGTP? Dużo pijasz alkoholu? Zwłaszcza piwa?
napisał/a: marcinzett 2011-08-21 09:14
Troszkę piwa się piło. Obecnie od trzech tygodni zero alkoholu i papierosów. Dieta ( 9kg schudłem ) we wtorek robię kontrolę wyników.
napisał/a: atanasis 2011-08-21 11:06
To "troszkę piwa" z perspektywy naszego społeczeństwa nie brzmi optymistycznie. :P Miałeś wykonywane badanie USG jamy brzusznej? No i pytanie jeszcze - czy miałeś kiedykolwiek wcześniej wykonywany lipidogram (stężenie trójglicerydów w surowicy) i czy w Twojej rodzinie występowały podobne problemy z lipidami?

Jeśli sprawcą jest alkohol, to potrzeba będzie kilku miesięcy ścisłej abstynencji, żeby wyniki się poprawiły. Jeśli nawet alkohol tutaj nie zawinił, to jego spożywanie tylko pogarsza sprawę.
napisał/a: Vattier 2011-08-21 11:52
Jakie masz ciśnienie tętnicze? Poziom cukru we krwi? Przyjmujesz stale jakieś leki (szczególnie sterydowe, leki na AIDS, beta-blokery (leki na ciśnienie), pochodne wit. A) poza wymienionymi we wcześniejszych postach?

napisal(a):Proszę o jakieś sugestie co to może być. Nikt w rodzinie nie choruje na nic takiego.

Przy tak wysokich stężeniach TG najczęstsze przyczyny obejmują właśnie choroby uwarunkowane genetycznie: rodzinny niedobór lipazy lipoproteinowej, rodzinny niedobór apo C-II lub nadmierne wytwarzanie apo C-III.

Ciężka hipertriglicerydemia (>2000 mg/dl) wiąże się z ryzykiem poważnych powikłań i powinna być leczona w trybie pilnym. Ze względu na poziom TG bliski 2000 mg/dl powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Przy stężeniach >1000 wzrasta ryzyko zapalenia trzustki.

Oczywiście abstynencja wysoko wskazana.
napisał/a: marcinzett 2011-08-21 18:21
Tak jak napisałem wcześniej. W rodzinie zero problemów. Glukoza w normie. Badania co najmniej raz do roku (jestem górnikiem). Ciśnienie w normie. Jestem honorowym krwiodawcą i w punkcie dowiedziałem się o problemie więc gdyby coś było nie tak w przeszłości wiedziałbym. Problem musiał się pojawić "nagle". aha, żadnych leków. Zasugerowano mi tłuszczycę wątroby. to GGTP zrobię we wtorek przy okazji badania kontrolnego.
napisał/a: atanasis 2011-08-21 21:49
No jeśli nie było w rodzinie problemów i jest to sprawa nagła, nowa, to można wykluczyć czynniki genetyczne. Badanie ogólne moczu wyszło w porządku?

Wykluczając cukrzycę, niedoczynność tarczycy i genetykę, problem może dotyczyć jeszcze nerek lub nadużywania alkoholu. Badania USG, kreatyniny i GGTP powinny coś wyjaśnić. Może się jednak zdarzyć, że przyczyna pozostanie nieustalona (przyczyna idiopatyczna).

A sprawy wirusowe też pewnie odpadają, bo by Ci to wykryli w centrum. (plus, za mało podwyższone enzymy, a za dużo trójglicerydy)
napisał/a: marcinzett 2011-08-25 16:52
Witam. Dzisiaj zrobiłem badanie kontrolne krwi. Jestem w szoku. Cholesterol 101-bylo 248. Trójglicerydy 89-było 1962. HDL 36- było 24. LDL 47- było nie do wykrycia. AST 26- było 64. ALAT 27- było 68. Nie chce mi się aż wierzyć. Waga z 83 do 73,80 kg. i wszystko to od drugiego Sierpnia.
napisał/a: atanasis 2011-08-25 22:26
Więc to najprawdopodobniej było zatrucie, z którym Twój organizm sobie poradził. Najprawdopodobniej alkohol.
napisał/a: marcinzett 2011-09-04 22:38
Nie do końca sam organizm.