Stoperan, nifuroksazyd - jakie skutki po długim zażywaniu

napisał/a: tank_kiler 2011-06-15 16:38
Witam!
Jakie moga być skutki długiego zażywania leków: stoperan i nifuroksazyd 200mg?
Zażywam codziennie 1 tabletke stoperanu i jedną nifuroksazydu przed wyjściem do pracy.
Mam problemy jelitowe. Często oddaję stolce a w pracy nie mogę sobie pozwolić na częste odchodzenie od stanowiska. Po zażyciu stoperana i nifuroksazydu mam spokój w pracy.
napisał/a: czybit161 2011-06-15 17:38
Podczas długo trwałego brania stoperanu mogą wystąpić bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia,nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia i senności, suchość błony śluzowej jamy ustnej w/g ulotki
napisał/a: tank_kiler 2011-06-15 19:41
Nie zaszkodzi to wątrobie lub innym organom?
napisał/a: czybit161 2011-06-15 19:58
rozkład chlorowodorku loperamidu zachodzi w wątrobie więc w jakimś stopniu może zaszkodzić wątrobie jak dużym nie mam pojęcia
napisał/a: Grystan 2011-06-16 20:07
Jeśli chodzi o nifuroksazyd i loperamid to są to akurat stosunkowo bezpieczne leki. Nifuroksazyd prawie nie wchłania się z przewodu pokarmowego i działa w jego obrębie miejscowo przeciwbakteryjnie. Warto pamiętać, iż w trakcie stosowania tego leku należy zdecydowanie unikać alkoholu gdyż może on wywoływać jego nietolerancje (tzw. efekt disulfiramowy). Loperamid również jest stosunkowo bezpieczny. W praktyce z działań niepożądanych można się głównie spodziewać zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, bólu brzucha, niestrawności, wzdęć itp. Z poważniejszych działań niepożądanych wymienia się zaburzenia funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, niedrożność porażenną jelit i problemy z nerkami jednak sytuacje takie występują bardzo rzadko i dotyczą właściwie osób stosujących bardzo duże dawki tego leku. Reasumując, przy przedstawionym schemacie dawkowania, osobiście nie spodziewałbym się jakiś poważniejszych problemów, jednak nie zmienia to faktu, iż taka metoda stosowania tych leków nie jest prawidłowa. Wcześniej czy później trzeba będzie zdiagnozować właściwą chorobę i wprowadzić prawidłowe leczenie, tym bardziej że nifuroksazyd jako lek przeciwbakteryjny stosowany w tak niskich dawkach będzie stopniowo tracił swą skuteczność.
napisał/a: Agaluk 2012-02-19 13:01
A czy podobne działanie i skutki ma także stosowanie Smecty?
napisał/a: Grystan 2012-02-20 22:35
Smecta jest bardziej bezpiecznym preparatem, aczkolwiek wpływa na wchłanianie innych leków dlatego należy ją oddzielić czasowo od innych preparatów, spodziewam się także że przy długotrwałym stosowaniu może powodować zaburzenia wchłaniani witamin i innych związków przydatnych dla funkcjonowania naszego organizmu więc bardzo długie stosowanie lego leku też nie jest wskazane.
napisał/a: Brokuła 2014-03-31 15:12
Jak długo można stosować Nifuroksazyd ?