Staw skokowy

napisał/a: Grezzy 2007-08-22 19:49
Witam
Mam 16 lat i zajmuje sie skokiem wzywz, od 10 miesięcy boli mnie w miejscy pomiędzy ścięgnem achillesa a kostka, tak w głębi, tam jest taka tkanka miękka i wlasnie w tym miejscu. Gdy sie odbijam to boli, boli przy schodzeniu ze stromej górki. Juz sam nie wiem co robic, bylem po diagnoze u ortopedy ale nie wiedzial co mi jest. PROSZE WAS O POMOC!
z gory dzieki
napisał/a: Ania_204 2007-08-22 20:20
Witam serdecznie.
Czy był jakis uraz? Skręcenie? To ważne.
napisał/a: Grezzy 2007-08-22 21:23
żadnych poważnych skręcen nie było, pamietam ze raz w dziecinstwie mocniej sobie nadwyręzyłem te noge,
napisał/a: NimfaBlotna 2007-08-23 17:42
byc moze jest to przeciazenie lub zapalenie sciegna Achillesa. Czesto w takich sytuacjach bol nie pojawia sie bezposrednio w samym sciegnie, ale troche obok, tak jak opisujesz - pomiedzy sciegnem a kostka (najczesciej boczna). A jak wyglada wspiecie na palce obonoz/jednonoz?
napisał/a: Grezzy 2007-08-24 11:25
przy wpsięciach mnie nic nie boli, ale czy to mozliwe zeby zapalenie utrzymało sie az 10 miesięcy?
napisał/a: NimfaBlotna 2007-08-28 18:44
owszem, chroniczne zapalenia moga trwac dlugo, najdluzsze jakie widzialam mialo ponad 20 lat u 90ciu letniej pani :)
czasami robi sie z tego bledne kolo - zapalenie uruchamia szereg procesow fizjologicznych - w jego rezultacie powstaje nowa tkanka (rodzaj blizny), ktora jest na tyle slaba, ze zrywa sie ponownie z kazdym wiekszym wysilkiem, co nasila proces zapalny, ktory stymuluje ponownie ziarninowanie blizny....widzisz sam
jednak u ciebie jest to zwiazane sensu strickte z wysilkiem i okreslona praca miesni. Wybicie to potezna aktywacja trojglowego lydki, chodzenie w dol to praca ekscentryczna tego miesnia (hamuje)
Moglbys sprobowac wlasnie progresywnego treningu ekscentrycznego zeby wzmocnic miesien
napisał/a: Grezzy 2007-08-30 11:29
wnioskuje ze to moze byc zapalenie, i mam robic progresywny trening ekscentryczny, ale ja nie wiem co to jest za trening, może powie mi Pani na czym to polega? prosze o odpowiedz
napisał/a: NimfaBlotna 2007-08-30 12:42
Grezzy napisal(a):wnioskuje ze to moze byc zapalenie, i mam robic progresywny trening ekscentryczny, ale ja nie wiem co to jest za trening, może powie mi Pani na czym to polega? prosze o odpowiedz


Tu jest link ze zdjeciami, ktore pokazuja ci dwa cwiczenia. Zawsze pamietaj o rozciaganiu trojglowego (osobno brzuchaty, osobno plaszczkowaty przynajmnie przez 20 sec bez sprezynowania) przed i po cwiczeniach.

http://www.nismat.org/ptcor/eccentric_achilles

W pracy ekscentrycznej miesni chodzi o to, ze przyczepy miesnia oddalaja sie od siebie podczas gdy miesien jest napiety, a nie zblizaja jak w "normalnej" pracy koncentrycznej.

Gdy bedziesz robic te dwa cwiczenia, zwroc uwage na ich poprawnosc, a jesli nie jestes pewien, udaj sie do fizjoterapeuty, ktory ci wyjasni watpliwosci.

Zauwaz, ze wlasciwym cwiczeniem nie jest wspiecie na palce, ale wlasnie "opadanie" z tej pozycji, ktore powinno byc w pelni kontrolowane. Poczatkowo radzilabym powoli, potem troche szybciej, 2x10 na start, potem zwiekszaj ilosc serii.

Cwiczenia nie powinny byc bolesne. Z reguly taki trening robi sie przez 12 tyg, ale ty mozesz potrzebowac mniej. Jesli nie zauwazysz poprawy po jakichs 4 tyg to znaczy, ze albo robisz cwiczenia zle, albo ze cale zalozenie ze to Achilles jest problemem, jest bledne (tak to bywa z radami przez net, wiec cwiczysz na wlasne ryzyko)

W kazdym badz razie daj znac jak ci idzie