Staw kolanowy

napisał/a: bogumil 2008-01-02 15:49
Witam serdecznie...

W połowie sierpnia miałem wypadek, uderzyłem lewym kolanem (bokiem) w pokład żaglówki- upadek nagły.

Miałem opuchniete kolano, jednak nie było ono opuchniętę nadwyraz mocno. Do tej pory mam z nim problem. Boli mnie tuż pod rzepką gdy zaczynam dotykać tych okolic. Dodam że ćwiczę sport. Są dni że mnie kolano nie boli w ogóle, ale gdy zacznym chodzić dużo i intensywnie, zaczyna mnie znowu pobolewać. POdczas chodzenie mnie nie boli, tylko podczas wstawania- bół po rzepką.

Czy uważacie że to może byc uszkodzona łękotka albo wiązadło?

pozdrawiam...
napisał/a: Ania_204 2008-01-02 18:31
Witam serdecznie.

Jaki sport pan uprawia?
Ból pojawia sie przy wzmożonym wysiłku, ból jest pod rzepką, co może sugerować o naciągnieciu wiezadła rzepki. A którym bokiem pan uderzył? Przyśrodkiem czy zewnętrznym? Nie podejrzewam żadnego uszkodzenia łakotki, bo ból znajdowałby sie w innym miejscu.
Zalecałabym zrobienie usg i zdjęcia rtg stawu kolanowego. Używanie maści Traumon i w razie bólu zimne okłady.

Pozdrawiam. Życzę zdrowia.
napisał/a: bogumil 2008-01-02 19:12
* Jaki sport pan uprawia?

Cwicze Capoeire. W tym sporcie uzywa sie tylko i wylacznie nog, non stop pracuja kolana, nawet podczas podsawowych ruchow.

* Ból pojawia sie przy wzmożonym wysiłku, ból jest pod rzepką, co może sugerować o naciągnieciu wiezadła rzepki.

To znaczy ja często odczówam pewne bodźce spod rzepki. Są jednak dnie, że jest wszystko dobrze, tak jak dziś. Nie jest to ból, a bardziej dyskomfort- nazwijmy to lekkim bólem. Poza tym, jak włoże odpaskę na trening i dobrze się rozgrzeję, to nie odczówam w ogóle bólu. Dopiero potem, czuję że kolano nadwyrężyłem.

* A którym bokiem pan uderzył? Przyśrodkiem czy zewnętrznym?
Uderzyłem bokiem, czyli lewa stroną lewego kolana.


* Nie podejrzewam żadnego uszkodzenia łakotki, bo ból znajdowałby sie w innym miejscu.
Zalecałabym zrobienie usg i zdjęcia rtg stawu kolanowego. Używanie maści Traumon i w razie bólu zimne okłady.

a) A czy może to być uszkodzenie wiązadła kolanowego?
b) Czy zaleca się noszenie opaski uciskowej, specjliastycznej, grubej z otworem na rzepkę?

p.s zauważyłem że gdy kolanu daję dużo spokoju, to stan jego się poprawia. Dziś np jest dobrze.

Uprzejmie dziękuję za odpowiedź,
pozdrawiam serdecznie,
Bogumił
napisał/a: Ania_204 2008-01-02 22:39
Witam panie Bogumile

Więzadło rzepki zalicza sie do więzadeł stawu kolanowego.
Przy takim sporcie jaki pan uprawia może pojawić sie tzw. kolano skoczka.
Jak najbardziej można stosować, a nawet jest to konieczne, opaskę na kolano.
Sa specjalne opaski na to schorzenie..

Podaje link do tego tylu opasek.
http://ortoreh.pl/sklep/catalog/product ... cts_id=356

http://www.medmarket.pl/item.php?id=1017

Ta druga opaska jest znacznie większa.
Osobiście polecam tą pierwszą..
W razie pytań zapraszam.
Pozdrawiam. Życzę zdrowia.
napisał/a: bogumil 2008-01-02 23:08
Pani Aniu... dziś nastąpił jakiś przełom, otóż w pewnym momencie kolano wydało charakterystyczny odgłos (blup) i poczułem jakby mi staw wrócił na miejsce. Szczerze mówiąc, to kolano zupełnie inczaj mi teraz "chodzi" jesli mogę się tak wysłowić.
Bardzo bardzo dziękuję za okazaną pomoc, w tym linki oraz doradztwo.

09.I mam umówione USG, dokonam również prześwietlenia o którym Pani pisała wcześniej.

pozdrawiam serdecznie
Bogumił
napisał/a: bogumil 2008-01-03 10:19
Dziś rano jak wstałem, nie odczułem żadnego bólu w kolanie. Fakt że odrobine tam sobie momentami chrząknie z boku, właśnie z tego boku uderzonego, nie mnie jednak, jak patrzę na historię mojej kontuzji, to muszę powiedzieć że jednak się ona cofa. Uważam, że jest lepiej. Odczówam pewne bodźce z kolana, ale są one dość minimalne i związane jak mi się tylko wydaje, z tym że w kolanie układa się w środku.

Jest dość ciekawym zjawiskiem to, że dopiero po tak długim czasie odczułem moment, w którym staw wrócił na swoje miejsce.

Poczytałem o kolanie skoczka. Póki co miałem właśnie objawy związane z tą przypadłością.

aktualnie rezygnuję z treningów na conajmniej miesiąc. Żadnego obciążania kolana. Zwykłe spacery, basem itp.

pozdrawiam,
napisał/a: Ania_204 2008-01-03 10:37
Witam...

Bardzo sie cieszę,że troszkę sie poprawiło.
Bardzo słuszna decyzja z odpoczynkiem od treningów. Jednak proszę mieć na uwadze kolano jak również swoje zdrowie.

Pozdrawiam serdecznie. Życzę zdrowia.
napisał/a: jacolinho 2008-07-16 13:17
Witam
Mam takie pytanie !
Mam Bol W kolanie jest to dokladnie bol pod rzepka.Jestem pilkarzem, Mieaem wczesmniej operacje bylo to przesuniecie kosci strzalkowej po operacji kiedy moglem juz niby wszystko robic zaczelo mnie bolec wlasnie pod rzepka moglo to byc spowodowane tym ze mam po operacji slabe miesnia czworoglowe prosze o informace co to moze byc i co mam z tym robic czy jakas opaska jest potzrebna czy co dziekuje
napisał/a: merlinka2004 2008-07-18 13:23
Witam!
Ok dwóch miesięcy temu potknęłam się i 'prawi' przewróciłam...zresztą w pracy....
Cos mi pstrykło i bolało przez klika dni - ale bez żadnych opuchnięć itp....
Byłam u ortopedy i zalecił USG - zrobiłam i w opisie mam "NIEJEDORODNY RÓG TYLNY ŁĄKOTKI PRZYŚRODKOWEJ"....
O czym to swiadczy? Uslyszalam tylko ze widace tu gdy ze cos kiedys sie stalo z lakotka....pytanie tylko co????
Pisze tu gdyz czekam na nastepna wizyte u ortopedy....a chcialabym sie czegos wiecej dowiedziec....
napisał/a: Greenpi 2008-10-16 09:00
Mam 26 lat. 13kwietnia 2008 roku grając na hali w piłkę nożną nabawiłem się (przy próbie sięgnięcia piłki) urazu prawego kolana. Prosiłbym o fachową radę co z tym robić. Poniżej podaje wyniki badań USG i Rezonansu.

USG: badanie 16.05.2008
Cechy obecności śladowej ilości płynu w zachyłku nadrzepkowym.
Chrząstka na kłykciach kości udowej o gładkich zarysach.
ML i MM - obustronnie gładkie, bez cech przerwania ciągłości.
ACL - ciągłość zachowana. Podczas badania dynamicznego dość wyraźnie zaznaczona dystenzja włókien.
Dół podkolanowy bez cech obecności odbić patologicznych.

Rezonans magnetyczny badanie 7.10.2008
Ilość płynu w jamie stawowej fizjologiczna.
Wielokierunkowe raczej podtorebkowe uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej.
Róg tylny łąkotki bocznej z krótkim pionowym uszkodzeniem, z możliwością przemieszczania w kierunku przyśrodkowym.
W miejscu fizjologicznego położenia ACL widoczna tkanka o podwyższonym sygnale, ze śladowo widocznymi pasmami niskosygnałowymi - stan po masywnym urazie z wytworzeniem blizny. PCL o podwyższonym sygnale w okolicy przyudowej . podgięte o zachowanej ciągłości.
Cechy zmian pourazowych w przyudowych częściach LCL i MCL.
Pasmo piszczelowo-biodrowe i ścięgno m. dwugłowego uda zachowane prawidłowo.
Ścięgno m. prostego oraz więzadło właściwe rzepki o prawidłowym przyczepie i strukturze.
Rzepka symeytrycznie ustawiona. Fałd przyśrodkowy położony dośrodkowo; dochodzi do powierzchni rzepki, z konfliktem w stawie rzepkowo-udowym.
Chrząstka stawowa rzepki o prawidłowej grubości, niejednorodnej strukturze.
Troczki rzepki o zachowanej ciągłości.
Struktury dołu podkolanowego w MR bez zmian.

Proszę o pomoc. Jak to leczyć? Zależy mi na szybkim powrocie do piłki nożnej.
Pozdrawiam i z góry dziękuje.
Dominik
napisał/a: NimfaBlotna 2008-10-16 11:50
Greenpi napisal(a):Mam 26 lat. 13kwietnia 2008 roku grając na hali w piłkę nożną nabawiłem się (przy próbie sięgnięcia piłki) urazu prawego kolana. Prosiłbym o fachową radę co z tym robić. Poniżej podaje wyniki badań USG i Rezonansu.

USG: badanie 16.05.2008
Cechy obecności śladowej ilości płynu w zachyłku nadrzepkowym.
Chrząstka na kłykciach kości udowej o gładkich zarysach.
ML i MM - obustronnie gładkie, bez cech przerwania ciągłości.
ACL - ciągłość zachowana. Podczas badania dynamicznego dość wyraźnie zaznaczona dystenzja włókien.
Dół podkolanowy bez cech obecności odbić patologicznych.

Rezonans magnetyczny badanie 7.10.2008
Ilość płynu w jamie stawowej fizjologiczna.
Wielokierunkowe raczej podtorebkowe uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej.
Róg tylny łąkotki bocznej z krótkim pionowym uszkodzeniem, z możliwością przemieszczania w kierunku przyśrodkowym.
W miejscu fizjologicznego położenia ACL widoczna tkanka o podwyższonym sygnale, ze śladowo widocznymi pasmami niskosygnałowymi - stan po masywnym urazie z wytworzeniem blizny. PCL o podwyższonym sygnale w okolicy przyudowej . podgięte o zachowanej ciągłości.
Cechy zmian pourazowych w przyudowych częściach LCL i MCL.
Pasmo piszczelowo-biodrowe i ścięgno m. dwugłowego uda zachowane prawidłowo.
Ścięgno m. prostego oraz więzadło właściwe rzepki o prawidłowym przyczepie i strukturze.
Rzepka symeytrycznie ustawiona. Fałd przyśrodkowy położony dośrodkowo; dochodzi do powierzchni rzepki, z konfliktem w stawie rzepkowo-udowym.
Chrząstka stawowa rzepki o prawidłowej grubości, niejednorodnej strukturze.
Troczki rzepki o zachowanej ciągłości.
Struktury dołu podkolanowego w MR bez zmian.

Proszę o pomoc. Jak to leczyć? Zależy mi na szybkim powrocie do piłki nożnej.
Pozdrawiam i z góry dziękuje.
Dominik

hej no wiec masz kilka problemow, ale nie najgorszych. NIe piszesz jakie masz objawy, a nie ocenia sie stanu tylko wylacznie po zdjeciach :) Z czym masz teraz problem? Mozesz biegac? Ktore miejsce daje ci bol?
NO wiec z twoich badan wynika
1. Uszkodzenie lakotki bocznej - prawdopodobnie wymaga artroskopii. Pisza, ze uszkodzenie jest niewielke, ale ze jest pionowe, to teoretycznie moze ci blokowac kolano
2. Zagojone uszkodzenie wiezadel - zwlaszcza ACL - mozesz miec lekka niestabilnosc w kolanie, zaburzenia propriocepcji (czucia glebokiego) - czyli podatnosc na urazy w przyszlosci. TU potrzebna jest rehabilitacjam, specjalnie nacelowana na sport i pilke.
3. Fald - moze ale nie musi dawac zadnych objawow, to moze byc przypadkowe "odkrycie", chyba ze cierpiales wczesniej lub cierpisz teraz na bol pod rzepka z przodu kolana. Byc moze chirurg bedzie mial ochote go wyciac - nalezaloby najpierw sie dowiedziec, czy jest przyczyna jakichs objawow czy nie.
napisał/a: Greenpi 2008-10-16 12:51
Bólu nie czuje żadnego...
Ale występuje coś takiego jak przemęczenie kolana po całym dniu (nie potrafię jednoznacznie opisać jakie to uczucie, ale nie ból a ogólne osłabienie stawu)
Chodze normalnie, a biegac również moge bez problemu...
Nawet od czasu urazu grałem kilka razy w piłkę (w ortezie) i to na pełnych obrotach - wynik rezonansu dostalem wczoraj i robie przerwę.

Pełne wyprosty nogi nie są dla mnie problemem.
Jedynym objawem jest to ogolne osłabienie prawej nogi.