Staw kolanowy

napisał/a: Bawool 2007-09-22 12:11
Witam!
Mam problem ostatnio mialem robiona artroskopie i stwierdzono chondromalacje a dokladnie diagnoza wyglada tak:
Chondromalatio patellae sin 3/4gr .
Chondromalatio condyli medialis tibiae et femoris dex. 2 gr.
I lekarz mi powiedzial ze juz do konca zycia bede obciazony tym urazem tzn. ze nie bede mogl uprawiac sportu ani bardziej obciazac kolana! Oraz ze nie wykluczone jest ze ta chrzastka bedzie mi sie kruszyla dalej nawet bez zadnego wysilku fizycznego! Czyli po tym co mowi mi lekarz moge stwierdzic ze jestem prawie kaleka
Chcialem zapytac o to czy to faktycznie jest tak powazny uraz czy naprawde musze juz zrezygnowac ze sporu oraz czy nie ma zadnych sposobow zby zrekonstruowac ta chrzastke?
Prosze o pomoc! Bede wdzieczny za kazde komentarze!
Pozdrawiam!
napisał/a: Ania_204 2007-09-22 19:44
Witam.
Jest wiele metod leczenia chondropatii. Na początek polecam leki na bazie glukozaminy. Czy lekarz zalecił jakieś preparaty po artroskopii? Kiedy była artroskopia?
Pozdrawiam.
napisał/a: Bawool 2007-09-23 00:05
Artroskopia byla 11 wrzesnia! Tak zostaly mi przepisane leki zastrzyki "ost" 3 zastrzyki mam brac co tydzien!
napisał/a: Ania_204 2007-09-23 11:40
Witam.
Nie napisał pan jakie to zastrzyki, ale domyślać się mogę,że preparaty Clexane bądź Fraxiparyna. Tak jak pisałam wcześniej proszę sobie kupić Artresan, albo artrostop. Zobaczyć który tańszy,bo one odżywiają chrząstkę stawową. Można zastosować zastrzyki dostawowe Zell T, jeśli tabletki nie zadziałają. Można przyjmować Zell T w tabletach. Też nie problem, jednak zastrzyki podane od razu dostawowo szybciej działają.
Pozdrawiam. Życzę zdrowia.
napisał/a: Bawool 2007-09-23 11:53
Napisalem jakie to zastrzyki Sa to zastrzyki ktore sie nazywaja OST . i niestety nie sa tanie bo za trzy musze zaplacic ok. 600zl. mam 3 zastrzyki i co tydzien mam przyjmowac po jednym. I o to co jest dla mnie naistotniejsze chcialem zapytac czyli: czy tej chrzastki nie da sie odbudowac? I czy naprawde musze zrezygnowac ze sportu?
Dziekuje za komentarze! Pozdrawiam!
napisał/a: Ania_204 2007-09-23 23:04
Powiem tak. Ze sportem trzeba sie narazie wstrzymać. Jest to świeżo po zabiegu i na razie proszę sobie darować. Przepraszam,nie zauważyłam nazwy leku.
No zastrzyki są dobre. Powinny pomóc. Sport na razie proszę odłożyć na później. Ma pan dopiero 18 lat, wiec jest szansa na szybszą regeneracje i odżywienie chrząstki stawowej.
Jak ma pan jeszcze jakieś pytania-zapraszam. Pozdrawiam. Życzę zdrowia.
napisał/a: Bawool 2007-09-23 23:26
Czyli jest szansa ze jeszcze bede mogl normalni uprawiac sport?! Bo lekarz powiedzial mi ze niby po pol rocznym zwonieniu bede mogl uprawiac sport ale napewno z o wiele wieksza uwaga na kolano i z mniejsza intensywnoscia bo ta chrzastka moze sie dalej kruszyc i przy zwiekszonym obciazeniu kolana jest wiele wieksze prawdopodobienstwo ze sie skruszy i radzil mi abym calkowicie juz zrezygnowal ze sportu poniewaz jesli ta chrzastka dalej sie bedzie kruszyla to nawet nie bede mogl normalnie chodzic
Pozdrawiam!
napisał/a: Ania_204 2007-09-23 23:48
No faktycznie bedzie musiał pan uważać na to kolano. Doktor miał pewnie na myśli wczesne zmiany zwyrodnieniowe kolana,gdy chrząstki by zabrakło. Napewno bedzie musiał pan uważać, ale jest pan młody i może sie szybko zregenerować. Bo jednak stopień uszkodzenia jest dość duży, ale bądźmy dobrej myśli,że zastrzyki pomogę odzywić chrząstkę.
pozdrawiam. Najpierw zdrowie potem sport.
napisał/a: Bawool 2007-09-23 23:59
Dziekuje za optymistyczne komentarze Od wtorku bede mogl juz normalnie chodzic wiec napisze czy jeszcze wogole moge chodzic?! No i mam nadzieje ze te zastrzyki naprawde pomoga! I prosze jeszcze aby Pani moze pominela tego pana piszac do mnie poniewaz mam dop[iero 18 lat i chyba jeszcze nie zasluguje na takie miano
W razie czego jesli chcial bym o cos zapytac to moge pisac na gg?
Dziekuje za kometarze!
Pozdrawiam!
napisał/a: NimfaBlotna 2007-09-24 18:00
leki powinny pomoc - wiele z nich dziala rewelacyjnie na poprawe stanu chrzastki. Pamietaj tez, ze gdyby to zawiodlo, to ostatnia opcja jest przeszczep autogeniczny - po nim wiekszosc pacjentow wraca do 100% formy i moze smialo obciazac kolano i brac czynny udzial w sporcie. Jesli znasz angielski, to mozesz przeczytac ten opis przypadku:

http://www.orthopedictechreview.com/iss ... case10.htm

W skrocie jest to opis przypadku mezczyzny w wieku 36 lat, normalnie uprawiajacego sport rekreacyjnie, ktory niestety nabawil sie wielu urazow, co w efekcie dalo problem z chrzastka bocznej czesci kolana (ty masz przysrodkowo i rzepkowo-udowa). Podczas pierwszej artroskopi dokonano oceny zniszczen i pobrania chondrocytow (ok 200 mg) z przestrzeni miedzyklykciowej. Potem pobrane chondrocyty byly mnozone in vitro. 4ry tyg pozniej, jak sie chondrocyty namnozyly, wykonano druga artroskopie podczas ktorej pobrano rowniez okostna z piszczeli i wszyto ja na uszkodzone miejsce w kolanie a potem wstrzyknieto namnozone chondrocyty. Nastepnie pacjent przez 6 tyg nie obciazal nogi i wykonywal ruchy bierne na szynie przez 6-8 godzin dziennie. Rehabilitacja w sumie trwala 10 miesiecy - zwiekszanie obciazenia. Po 18 miesiacach jezdzil na nartach i biegal, choc przed operacja mogl ledwo chodzic na krotkie dystanse.
Coz, mam nadzieje, ze cie to nie czeka, ale zawsze jest to opcja :)
napisał/a: Bawool 2007-09-25 16:50
Owszem przeszcze jest mozliwy ale nie w moim przypadku! Rozmawialem dzisiaj z lekarzem i mowil mi ze przeszczep jest mozliwy ale w przypadku innego urazu w moim przypadku niestety nie
napisał/a: NimfaBlotna 2007-09-25 18:22
a czemu? za duza powierzchnia?