Staw kolanowy

napisał/a: Gostek 2007-09-11 18:18
Więc mam problem, bardzo często dochodzi u mnie do skręcenia prawego kolana, mam 15 lat, 180cm, płaskostopie która może być przyczyną moich problemów, jak zwalczyć mój problem :??? Problem ten mam dopiero od pół roku i dotyczy tylko prawego kolana, w tym okresie skręciłem kolano ok 4 razy. Po tygodniu zawsze ból mija i jest ok, aż do następnej kontuzji :/ Od niedawna zaczełem nosić wkładki ort. skręcenie często następuje gdy np. piłka leci nisko i źle stanę to jest jakieś przeskoczenie w kolanie i ... :/ Plz o pomoc bo to troche mnie denerwuje
napisał/a: NimfaBlotna 2007-09-13 22:42
Takie nawykowe skrecenia moga byc niebezpieczne. Moga prowadzic albo do powazniejszej kontuzji, albo do np zmian zwyrodnieniowych, czy innych uszkodzen kolana po jakims czasie.

Czy miales jakas pierwsza kontuzje ktora to wszystko zaczela? I jak wygladalo dotychczas twoje leczenie?
I jakie masz objawy? Tzn rozumiem, ze zle stajesz lub skrecasz kolano, ono potem puchnie i boli przez tydzien, a potem czy przechodzi na 100%? Czy moze zauwazyles jakis inne nietypowe rzeczy?
napisał/a: Gostek 2007-09-16 14:14
Więc kolano po tygodniu jest w pełni sprawne, dowiedziałem się że moim problemem może być mała masa mięśniowa w kolanie i zalecono mi częste robienie przysiadów z obciążeniem, moje problemy zaczeły się od tego że pół roku temu również źle stanełem i mi się kolano wykręciło, podejrzewam że jest to zapoczątkowane tym że wyczynowo grałem na bramce w piłkę ręczną i wiele razy podskakiwałem, a co za tym idzie opadałem na tę nogę, ale tylko to moja teza :P Przez 3 miesiące potrenuję w ściągaczu i będę ćwiczył kolana i zobaczymy co z tego wyjdzie, p.s nigdy w ściągaczu nie wykręciłęm sobie kolna :)
napisał/a: NimfaBlotna 2007-09-16 23:55
jesli to faktycznie masa miesniowa, to przysiady i polprzysiady powinny pomoc. Mozesz robic je na pelnych stopach z plecami opartymi o sciane, albo jeszcze lepiej o duza pilke i wtedy "slizgasz" sie po scianie, plecy proste.
Inna przyczyna twojej niestabilnosci i nawykowego skrecania moze byc jakis problem w obrebie wiezadla krzyzowego przedniego (ACL), ale tego nie potwierdzisz bez badania typu USG albo rezonans, bo badania kliniczne (np test szuflady czy Lachmana) nie zawsze odzwierciedlaja rzeczywistosc.