staranie się o dziecko- euthyrox

napisał/a: meksykanka11 2016-01-12 10:47
Witam. Od pół roku staramy się z mężem o dziecko. Robiłam wszystkie potrzebne badania. Ginekolog podejrzewa u mnie PCOS, a endokrynolog stwierdziła subkliniczną niedoczynność tarczycy (TSH 3,58 AntyTG 259) . Przepisała mi euthyrox N50 jedna tabletka dziennie do tego selen i wit D i zabroniła mi w okresie 2 msc starać się o dziecko. W pierwszy msc brania tego leku czułam się dużo lepiej, byłam mniej senna, a co najlepsze pierwszy raz od chyba roku zobaczyłam u siebie śluz płodny :) ale jak lekarka przykazała uważaliśmy. Teraz jest 13 dzień kolejnego cyklu , a że za tydzień mija 2 msc od brania euthyroxu , a dni płodne przypadają mi na początek następnego tyg postanowiłam , że sprawdze TSH i FT4 na własną rękę ,by w razie czego móc zacząć starania już w tym msc. FT4 jak było 1,21 tak jest 1,24 przy normie 0,93-1,7. Jednak TSH z 3,58 spadło do 0,267 przy normie 0,27-4,2. Nie wiem co teraz. Wizytę mam za 10 dni , przed wizytą zrobię jeszcze badania. Tylko czy ten wynik pozwala mi już się starać? Spodzieałam sie raczej wyniku 1-2 albo ponad normę.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-01-12 20:29
Bo ja ta takie TSH dostałaś za dużą dawkę leku. Ale fT4 jest ok, więc paniki nie ma :) Po prostu powinnaś brać 25 mcg l-tyroksyny, co zapewne obniżyłoby Ci TSH do poziomu 1-1,5.
Obecnie można przejść na mniejszą dawkę leku. Obecnie bierzesz 350 mcg l-tyroksyny tygodniowo, a można zejść do 275-300 mcg tygodniowo.
Ale tutaj jak pisałem paniki być nie powinno, no chyba że już odczuwasz coś niepokojącego.
napisał/a: meksykanka11 2016-01-12 21:11
Nic nie zauważyłam niepokojącego. Zastanawiam się tylko czy z takim wynikiem przed zmniejszeniem dawki euthyroxu mogę starać się o dziecko?
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-01-13 07:47
Starać się możesz. A na wizycie za 10 dni porozmawiaj z lekarzem czy nie trzeba zmniejszyć dawki leku.