sręcenie kolana zerwane wiązadła, uszkodzona łękotka

napisał/a: gosak 2010-04-15 19:34
Witam , zacznę od tego że mam 24 lata pół roku temu miałam skręconą lewą kostkę i 6 tyg w gipsie, chodziłam o dwóch kulach przy czym osłabiłam sobie prawe kolano. Dziś już 4 tyg po wypadku jaki mi się zdarzył czyli biegłam po lekko zakrzywionym łuku na którym kolano prawe wypadło mi na zewnątrz doznałam potwornego bólu, na pogotowiu lekarz stwierdził zerwane wiązadła i skręcenie kolana zalecił ortezę wyprostną kolana i usg na nic nie dostałam skierowania, więc umówiłam się na wizytę do przychodni ortopedycznej, a że zbliżał się czas świąteczny moje czekanie wydłużyło się do 2 tyg. przez ten czas miałam wyprostowaną nogę w kolanie według zaleceń szpitalnych, nie zginałam jej w ogóle gdyż bałam się bólu, wiązałam w bandaże i trzymałam w ortezie ale nie wyprostnej. Ortopeda stwierdził uszkodzenie łękotki mogę na szczęście zginać kolano , ale ....
mam mieć zabieg altroskopie cokolwiek to jest boje się... i nie wiem czego mam się spodziewać po jej wynikach, dlatego zawczasu wolała bym się nastawić na to co będzie, dlatego pytam o poradę. Cały czas coś mi się przemieszcza w kolanie , dziwnie strzyka, czasami blokuje mi się kolano, a nawet nie moge go zgiąć czy wyprostować , codzienna pobudka równa się z bólem bo zastaje mi się kolano i potwornie boli. Szczególny ból mam z prawej bocznej strony kolana i pod spodem. Boję sie też czy nie mam nic z lewym przez to kolanem bo zaczyna mnie pobolewać ale pod spodem ciągnąć i odczuwam ciepło oraz ból może dlatego że teraz je przeciążam. Proszę o poradę. i jak mogę zapobiec kolejnej kontuzji?
napisał/a: dimedicus 2010-04-16 15:18
Należy uznać że zajdzie konieczność operacji rekonstrukcyjnej zerwanych więzadeł,usztywnienie kolana, rechabilitacja(w sumie ok 4 miesiące)Całkowity powrót do zdrowia do roku czasu(po takim okresie uważa się że staw został wyleczony)
napisał/a: Ania_204 2010-04-16 16:11
Konieczna jest dalsza diagnostyka(usg,mri lub artroskopia). Kolejnej kontuzji można zapobiec ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie uda,jednakże do wyjaśnienia co dzieje sie z kolanem nic one nie dadzą.
napisał/a: gosak 2010-04-17 13:58
no to pocieszenie nie złe , dam znać co wykazała altroskopia
napisał/a: gosak 2010-06-07 22:49
Altroskopia była - usunięto uszkodzony róg tylnej łękotki przyśrodkowej,oraz część uszkodzonego fragmentu ACL, wykonano płukanie kolana, teraz zastanawiam się co z moim kolanem jest nie tak jeśli wypada do tyłu lub strasznie boli przy wykonaniu zgęcia, lekarz nie zakończył leczenia ale nie może już nic zrobić, co radzicie mi wykonać na jakie badania się udać , gdyż wiecznie nie mogę siedzieć na L4?