Spuchnięte kolano chyba bez powodu?!

napisał/a: mako1989 2012-01-25 21:12
Witam, od 4 dni mam problem z kolanem. Obudziłem się rano i nie mogłem za bardzo ruszać kolanem, jakoś to rozchodziłem, ubrałem opaskę uciskową i poszedłem normalnie do pracy. Dzień szybciej i ogólnie przed tym zdarzeniem przebywałem trochę na mrozie, a także klęczałem (w kościele) na zimnej posadzce ale to dosłownie sekundy. Kolano spuchło, jest cały czas gorące, jednak przy wykonywaniu ruchów nie odczuwam specjalnego bólu, podobnie jak dotykam je, boli mnie troszkę kość z prawej strony a spuchnięte jest z przodu. Mam ogólnie podwyższoną temperaturę okolo 37 - 37,7 stopni. Byłem u lekarza rodzinnego, powiedziała mi że to stan zapalny stawu prawdopodobnie powstał z zimna. Niestety po lekach nie widzę jakiejś większej poprawy. Smaruję maścią Bengay i biorę teraz lek NIMESIL do tego jeszcze ciepłe kąpiele. Wiem że to nie trwa specjalnie długo. Mam skierowanie do ortopedy ale dopiero na 9 lutego więc jeszcze ponad 2 tygodnie. Jestem zaniepokojony czy to nie jest czasem coś np. z łąkotką... Tylko że ja normalnie chodzę czasem tylko odczuwam dziwny kujący ból i takie pulsowanie no i ta opuchlizna. Proszę o jakieś informacje co to może być... i czy obędzie się bez sterydów i najlepiej bez żadnych zabiegów chirurgicznych.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
napisał/a: augustyn888 2012-01-25 23:49
mako1989 napisal(a):Witam, od 4 dni mam problem z kolanem. Obudziłem się rano i nie mogłem za bardzo ruszać kolanem, jakoś to rozchodziłem, ubrałem opaskę uciskową i poszedłem normalnie do pracy. Dzień szybciej i ogólnie przed tym zdarzeniem przebywałem trochę na mrozie, a także klęczałem (w kościele) na zimnej posadzce ale to dosłownie sekundy. Kolano spuchło, jest cały czas gorące, jednak przy wykonywaniu ruchów nie odczuwam specjalnego bólu, podobnie jak dotykam je, boli mnie troszkę kość z prawej strony a spuchnięte jest z przodu. Mam ogólnie podwyższoną temperaturę okolo 37 - 37,7 stopni. Byłem u lekarza rodzinnego, powiedziała mi że to stan zapalny stawu prawdopodobnie powstał z zimna. Niestety po lekach nie widzę jakiejś większej poprawy. Smaruję maścią Bengay i biorę teraz lek NIMESIL do tego jeszcze ciepłe kąpiele. Wiem że to nie trwa specjalnie długo. Mam skierowanie do ortopedy ale dopiero na 9 lutego więc jeszcze ponad 2 tygodnie. Jestem zaniepokojony czy to nie jest czasem coś np. z łąkotką... Tylko że ja normalnie chodzę czasem tylko odczuwam dziwny kujący ból i takie pulsowanie no i ta opuchlizna. Proszę o jakieś informacje co to może być... i czy obędzie się bez sterydów i najlepiej bez żadnych zabiegów chirurgicznych.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.


Czy badał Pan sobie może poziom kwasu moczowego z krwi?
napisał/a: mako1989 2012-01-26 09:20
nie niestety nie dostałem skierowania na żadne badania, tylko jak pisałem do ortopedy i tyle. A z czym związany jest ten kwas moczowy
napisał/a: augustyn888 2012-01-26 14:01
mako1989 napisal(a):nie niestety nie dostałem skierowania na żadne badania, tylko jak pisałem do ortopedy i tyle. A z czym związany jest ten kwas moczowy


Wysoki poziom kwasu moczowego,który powstaje na skutek zaburzenia w metabolizowaniu tego kwasu,powstałego z puryn, powoduje dolegliwości związane z chorobą o nazwie- dna moczanowa(artretyzm,skaza moczanowa).Są to ostre,nagłe bóle zazwyczaj bez wyraźnej przyczyny,powodujące stan zapalny i obrzęk w okolicach stawów,przeważnie atakuje stopy,okolice dużego palucha,kolana i stawy w innych częściach ciała.Jednak klasycznym początkiem tej choroby, jest ostry ból i stan zapalny z obrzękiem w okolicy dużego palucha stopy.Jednak początek może nastąpić w innej części,np. w kolanie?
Pozdrawiam:)
napisał/a: mako1989 2012-01-26 15:09
rozumie, a proszę powiedzieć czy to groźne jeżeli to to?
napisał/a: augustyn888 2012-01-26 23:14
mako1989 napisal(a):rozumie, a proszę powiedzieć czy to groźne jeżeli to to?



Może powiem że raczej trochę uciążliwe,ze względu na konieczność przyjmowania przez długie lata,leków obniżających poziom kwasu moczowego i możliwość powstawania co pewien czas przykrych objawów chorobowych(stany zapalne,obrzęki i ostre dolegliwości bólowe).Proszę tego sobie nie brać tak do serca,to tylko jedna z możliwych hipotez,może chodzi zupełnie o coś innego.
Pozdrawiam i życzę zdrowia:)
napisał/a: mako1989 2012-01-27 09:12
właśnie te inne mnie jeszcze interesują co to może być? boli mnie kość z prawej strony prawego kolana (tego spuchniętego) nie wiem co mam z nim już robić czy wygrzewać czy chłodne okłady np z kwaśnej wody czy czym już smarować nic nie poprawia się spuchnięte jak było tak jest...
napisał/a: augustyn888 2012-01-27 09:48
mako1989 napisal(a):właśnie te inne mnie jeszcze interesują co to może być? boli mnie kość z prawej strony prawego kolana (tego spuchniętego) nie wiem co mam z nim już robić czy wygrzewać czy chłodne okłady np z kwaśnej wody czy czym już smarować nic nie poprawia się spuchnięte jak było tak jest...



Przede wszystkim potrzebne są badania by potwierdzić rodzaj dolegliwości,a ściślej z czym mogą być związane.Są prawdopodobnie dwie możliwości,albo zobrazować kolano badaniem RTG lub USG,lub jednocześnie obrazowanie i badanie na poziom kwasu moczowego.Takie badanie jest bardzo proste,robi się je na czczo z krwi(koszt ok.6 zł).I teraz tak,jeżeli by się okazało że powodem tych dolegliwości jest podwyższony poziom kwasu moczowego,to miejsc zmienionych stanem zapalnym i bólem nie można okładać kwaśna wodą,octem,spirytusem,używać maści rozgrzewających itp. ponieważ zwiększy to ból i obrzęk.Takich okładów w dnie moczanowej nie można stosować.Jeżeli chodzi o te inne miejsca to mogą być dowolne stawy w różnych częściach ciała,gdzie gromadzą się kryształki kwasu moczowego powodujące stan zapalny,obrzęk i bóle.
Musi Pan dojść do przyczyny tych objawów poprzez badania,tak to wygląda.Jeżeli chce Pan wykluczyć lub potwierdzić -dnę,można sobie zrobić to badanie z krwi.Wynik na drugi dzień.
Pozdrawiam i miejmy nadzieję że to nie DNA.
napisał/a: mako1989 2012-01-27 13:48
OK :) dziękuję bardzo za odpowiedź. A czy w jakiś domowy sposób mogę sprawdzić czy to jest problem inny niż dna? Do lekarza dopiero 9 grudnia... nie wiem czy np. łąkotka czy coś innego związanego z koścmi. Dodam jeszcze że mój ojciec 14 lutego będzie operowany na kolano jakieś zwyrodnienia w kolanie... będzie miał artroskopie
napisał/a: augustyn888 2012-01-28 15:30
mako1989 napisal(a):OK :) dziękuję bardzo za odpowiedź. A czy w jakiś domowy sposób mogę sprawdzić czy to jest problem inny niż dna? Do lekarza dopiero 9 grudnia... nie wiem czy np. łąkotka czy coś innego związanego z koścmi. Dodam jeszcze że mój ojciec 14 lutego będzie operowany na kolano jakieś zwyrodnienia w kolanie... będzie miał artroskopie



Domowym sposobem tego się raczej nie potwierdzi i nie wykluczy.Natomiast przypadłości związane ze zwyrodnieniami,mogę być dziedziczone genetycznie.
Pozdrawiam:)
napisał/a: mako1989 2012-03-19 21:14
witam, w poniedziałek miałem robiony rezonans, teraz czekam na wynik, jednak mam pytanie, ponieważ z kolana zeszła mi opuchlizna ruszam nim tak jak poprzednio czyli normalnie, jednak coś tam trzeszczy :) i od czasu do czasu przy pełnym zgięciu kolana strzela coś tak jak "strzelają palce u rąk" ale i jest takie malutkie coś z przodu kolana czego nie wyczuwam w drugim. A teraz druga historia którą niestety wiążę w całość - może błędnie, ale chodzilem kilka razy na siłownię biegałem na bieżni i coś tam troszkę wyciskałem - i pech chciał boli mnie stopa (zwłaszcza jak naciskam na nią lub przekręcam) - ale ból ten nie jest przy kostce tylko na stopie na górze i z boków, a druga sprawa to nadgarstek coś w nim strzyka i wtedy mega boli. nie wiem już co jest grane, czy ja się po prostu w to wszystko wkręcam. Proszę pomóżcie bo popadam w jakieś hipochondrie eh... ta psychika.