Sprężone powietrze do czyszczenia komputerów - zagrożenia ?

napisał/a: Fo1 2013-11-25 18:11
Witam.
Mam poważne pytanie i liczę na poważną odpowiedz.
Kilku moich znajomych zaczęło bawić się we wdychanie sprężonego powietrza do czyszczenia komputerów.
( coś takiego [url]http://allegro.pl/sprezone-powietrze-czyszczace-z-rurka-spray-400-ml-i3662918088.html[url])
Próbuje ich przekonać, że jest to niebezpieczne ale w internecie brakuje jednoznacznych informacji o szkodliwości tego specyfiku. Sam nie próbowałem takich inhalacji, ale z opisów kolegów, wiem, że powodują one halucynacje(wizualne jak i zaburzenia słuchu) i nieopanowane wybuchy śmiechu. Moje poszukiwania w internecie doprowadziły mnie nawet do tego, że ten produkt nie zawiera specjalnie groźnych substancji lub są one przed nami ukryte. Nie wierze jednak aby coś co robi takie rzeczy z człowiekiem i doprowadza do halucynacji mogłoby nie być szkodliwe.
Na podstawie tego dokumentu ([ulr]http://www.wurth.pl/katalog_produktow_archiwum/89362_Sprezone%20powietrze%20w%20sprayu%20200%20ml_27%2003%202009.pdf[/url])
wiem ze znajdują się tam gazy :difluoroetan; 1,1,1,2-tetrafluoroetan i po sprawdzeniu w internecie okazuje się ze nie są one specjalnie groźne dla zdrowia. (Połówkowe stężenie śmiertelne tetrafluoroetanu LC50 dla szczura wynosi 1,5 kg/m3, co oznacza, że jest on względnie nietoksyczny.) Szczególnie w takich ilościach, w jakich znajdują się w opakowaniu.
Nie mogę również znaleźć informacji o dokładniejszym składzie tego produktu. Nie używam go i nie mam puszki z tym produktem, aby sprawdzić skład, ale z tego co widziałem na puszce u znajomych pisało tylko: sprężone powietrze i 30% gaz. Widziałem, że ludzie pisali o tym, że w tym specyfiku znajduje się propan butan, ale nie znalazłem jednoznacznego potwierdzenia przeszukując internet(jeśli ktoś ma ten gaz i mógłby podać dokładny sklad na opakowaniu to byłbym wdzięczny). Również widziałem pojedyncze wypowiedzi o szkodliwości tego gazu, jednak żadne nie wydawało się wypowiedzą specjalisty.

Dlatego proszę na tym forum o wypowiedzi poważne i najlepiej oparte na faktach.
1. Jakie zagrożenia może nieść za sobą wdychanie takiego gazu?
2. Jaki jest jego dokładny skład? (chociaż z tego co czytałem różni producenci wytwarzają ten produkt z różnym składem np. niektóre puszki zawierają gaz palny a inne nie)
3. Jak przekonać kogoś aby zaprzestał zażywania tego specyfiku?
Z góry dziękuje za odpowiedzi.