Spożywanie Magnezu - Jaka dawka?

napisał/a: Jacobs 2010-03-12 14:14
Witam.
Mam 15 lat i kiedyś stwierdzili mi niedobór magnezu, ale nie chciałem go brać. Ale teraz mam zamiar już coś z tym zrobić. Dzisiaj kupiłem w aptece magnez z witaminą b6 i farmaceutka dała mi dawkę 550mg. Czy ta dawka nie jest za duża? Bo czytałem, że w tym wieku powinno się brać 400mg.
Z góry dziękuję
napisał/a: falco 2010-03-13 00:01
550 mg prawdopodobnie nie dotyczy zawartości czystego magnezu, a określa masę całego związku zawierającego w swoim składzie magnez (preparatów z taką ilością jonów magnezu nie kojarzę). Na opakowaniu powinno być zaznaczone ile mg jonów magnezu zawiera jedna tabletka i to jest wartość na podstawie której można określić dawkowanie. Przyjmuje się że dzienne zapotrzebowanie na magnez to 5mg Mg na kilogram masy ciała, jeśli niedobory są poważniejsze to można stosować 7-10 mg na kilogram masy ciała. Na podstawie tych wartości można sobie określić dzienne zapotrzebowanie, niestety wielu producentów preparatów zaleca dawkowanie 1 raz dziennie, niezależnie od tego ile mg jonów magnezu zawiera w swoim składzie preparat w mojej ocenie jest to nie w porządku względem ludzi, dla których dawkowanie 1 raz dziennie jest często podstawowym kryterium wyboru preparatu . Ale z drugiej strony przynajmniej nie ma problemu z przedawkowaniem leku .
napisał/a: Jacobs 2010-03-13 13:30
Poszedłem do apteki, wymienili mi na inny. Tym razem dali mi taki gdzie jest 50 mg jonów magnezu. I też napisane jest, że 1 tabletka dziennie. O co chodzi? W dawce 550 piszą, że 1 tabletka, w dawce 50 piszą to samo. To ile ja mam w końcu brać???

dokładnie dali mi ten magnez http://www.valdi.pl/p/pl/357/magnez+z+witamina+b6+tabletki+50szt-.html
napisał/a: eccehomo 2010-03-13 14:02
Witam
Ja natrafiłem w internecie na coś takiego, może pomoże:
Zapotrzebowanie

Niemowlęta
Od urodzenia do 6 miesiąca życia 30 mg dziennie
Dzieci
Od roku do 3 lat 80 mg dziennie
Od 4 lat do 8 lat 130 mg dziennie
Od 9 lat do 13 lat 240 mg dziennie
Mężczyźni i chłopcy
Od 14 roku życia do 18 lat 410 mg dziennie
Od 19 do 30 lat 400 mg dziennie
Od 31 wzwyż 420 mg dziennie
Kobiety i dziewczęta
Od 14 do 18 roku życia 360 mg dziennie
Od 19 do 30 roku życia 310 mg dziennie
Od 31 roku życia wzwyż 320 mg dziennie
Kobiety w ciąży
Około 350 mg dziennie
Kobiety karmiące
Około 310 mg dziennie

Z tego co podałeś, Twój preparat ma w jednej tabletce 500 mg więc wykracza troszkę poza Twoje dzienne zapotrzebowanie. Ten naddatek plus magnez w zwykłym pożywieniu powinien przywrócić Twój magnez do właściwego poziomu. Zażywaj jedną tabletkę dziennie, np rano po posiłku.
Pozdrawiam :)
napisał/a: falco 2010-03-13 16:55
1 tabletka preparatu MGB6 zawiera 500 mg mleczanu magnezu czyli około 50 mg czystego magnezu. Spokojnie można zażywać 1 tabletkę dziennie w celu uzupełnienia niedoborów, ale stosując 3-4 (150-200 mg jonów czystego magnezu) tabletki dziennie, również nie przekroczy się dziennego zapotrzebowania.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-03-13 16:59
Jacobs napisal(a):Poszedłem do apteki, wymienili mi na inny. Tym razem dali mi taki gdzie jest 50 mg jonów magnezu. I też napisane jest, że 1 tabletka dziennie. O co chodzi? W dawce 550 piszą, że 1 tabletka, w dawce 50 piszą to samo. To ile ja mam w końcu brać???

dokładnie dali mi ten magnez http://www.valdi.pl/p/pl/357/magnez+z+witamina+b6+tabletki+50szt-.html



Ale Falco już Ci odpowiedział! W tym preparacie nie masz 500 mg magnezu tylko 500 mg mleczanu magnezu co daje 50 mg jonów magnezu. Czyli po chłopsku masz tam 50 mg magnezu. Więc o żadnym przekarczanu dawki nie ma mowy.

Edit: odpisywałem w tym samym czasie co Falco, ale przynjamniej masz już jasność :)))
napisał/a: Jacobs 2010-03-13 18:40
Skoro powinienem brać 400mg, a ten magnez ma 50mg jonów magnezu, wychodzi na to, że powinienem brać 8 tabletek :D więc coś jest nie zrozumiałe...
napisał/a: eccehomo 2010-03-14 01:11
No tak, na moim preparacie jest napisane, że to uzupełnienie dziennego zapotrzebowania,
a nie jedna tabletka to jeszcze naddatek :P

Nie wiem gdzie miałem głowę pisząc poprzedniego posta....
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-03-14 18:49
Jacobs napisal(a):Skoro powinienem brać 400mg, a ten magnez ma 50mg jonów magnezu, wychodzi na to, że powinienem brać 8 tabletek :D więc coś jest nie zrozumiałe...


Ale co masz niezrozumiałe? Witaminy i minerały bierze się tyle jakie ma się się braki w diecie i potrzeby.
napisał/a: Jacobs 2010-03-14 21:27
aha juz rozumiem. ostatnimi czasy pilem kawe, zylem w stresie, a moja dieta byla "na slodko". w takiej sytuacji moge brac 2 tabletki? bo z pozywieniem wiele go nie dostarczam, kawa wyplukala...
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-03-14 21:38
Jacobs napisal(a):aha juz rozumiem. ostatnimi czasy pilem kawe, zylem w stresie, a moja dieta byla "na slodko". w takiej sytuacji moge brac 2 tabletki? bo z pozywieniem wiele go nie dostarczam, kawa wyplukala...


Tak możesz śmiało brać 2.
napisał/a: qbat9 2012-02-27 11:23
chyba dobrze trafiłam mam nadzieję iż wątek nadal aktualny i dostanę jakieś wskazówki :). U mnie jest taki problem : córka 6 lat ma arytmię komorową brała metocard 10 mg 2x dziennie obecnie mamy odstawiony lek i czekamy na holler . Pani doktor kazała nam brać w tym czasie jakis magnez i tutaj zaczyna sie dylemat gdyż magnez magnezowi nie równy, podawałam magnum junior on ma 140 mg jonów magnezy ale córa nie chciała go pić toteż Pani doktor stwierdziła ze mogę jej podawać asmag 1x1 ale jedna tabletka ma 20 mg jonów magnezu i pytanie czy taka mała dawka wystarczy ? oraz jakby ktoś mógł mi napisać czy można przy arytmii stosować syrop aroniowy wyczytałam że jest dobry na serce ale nie wiem czy przy arytmii również . Z góry dziękuje za odpowiedzi