Spływająca po gardle wydzielina?

napisał/a: silentthunder 2013-12-27 14:57
Witam, mój problem dotyczy spływającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny (a właściwie uczucia spływania) - kłopot ten trwa już ponad rok. Szczególnie podczas mówienia występuje częsty odruch przełykania, co jest uciążliwe. Podejrzewałem, że jest to spowodowane jakąś nerwicą przełyku. Jednak ostatnio miałem katar oraz zatkane zatoki, i co ciekawe problem zniknął. Może zatem z zatok rzeczywiście spływa jakaś wydzielina, a w czasie kataru objaw ten po prostu ustąpił (po wyleczeniu kataru wszystko powróciło)?

Jak sobie z tym poradzić? Może wystarczy oczyścić zatoki (Sinupret? Sinulan? Dodam, że regularnie stosuję płukanie zatok ciepłą wodą z solą)?
napisał/a: ktoś123 2014-03-16 23:16
Wymaz z gardła w dobrym laboratorium, najlepiej uniwersyteckim, przy najbliższej uczelni medycznej, a nie takich przy "przychodniach lekarskich" (te najczęściej niczego nie wykazują)- to podstawa (najlepiej wykonać z rana, nie jeść, nie pić, nawet nie myć zębów-poważnie). Nie trzeba skierowania, koszt niewielki, czas wykonania do tygodnia. Do tego od razu zlecić wykonanie antybiogramu, jeśli zostaną wykryte jakieś drobnoustroje - taki antybiogram to informacja, na jakie substancje (leki) jest bakteria wrażliwa, ułatwi ona dobranie odpowiedniego antybiotyku.