Spirometria - różne normy???

napisał/a: binda81 2013-10-15 10:10
Witam serdecznie.
Ostatnio wspólnie z kolegą robiliśmy badanie spirometryczne. Identyczna waga wzrost i...różne wyniki badań. Kolega pali wyniki w litrach etc ma podobne tylko ich interpretacja jest inna tzn. na jego korzyść. Czy fakt, że pali ma znaczenie w wyniku spirometrycznym. Czy są inne "łagodniejsze" normy dla palaczy?? Ktoś się orientuje, bo nie wiem czy jest to błąd w wynikach czy tak jest? Proszę o odpowiedź.
napisał/a: piotrosiama 2013-10-15 14:23
Normy są sztywne i nie ma tu ulgi dla palaczy. Istotne są takie parametry : wiek, wzrost, waga, no i to co najważniejsze to tak łopatologicznie siła wdechu i wydechu. Tak więc mogą być między Wami różnice w wynikach.
napisał/a: binda81 2013-10-15 15:31
Czyli bardziej skłaniać się ku temu, że rozbieżności wynikają z różnicy wagi. Jest 2 kg cięższy i jednak te procenty inaczej się u niego rozkładają. Hehe to juz nie wiem czy waga jest miarodajnym czynnikiem przy takim badaniu.

Edit: jeszcze inne pytanie czy trenażer do spirometri to przereklamowana zabawka czy jednak pomaga "nauczyć'' się prawidłowo dmuchać.
napisał/a: piotrosiama 2013-10-15 20:05
Wiesz płeć, waga, wiek i wzrost to pewnego rodzaju "wzorzec" do którego porównuje się wynik osiągnięty przez pacjenta tak więc to wyjaśnia różnicę /nie mam na myśli w Twoim przypadku płci/. No nie wiem czy to urządzenie do dmuchania to zabawka - ja mam zawsze problem gdy ścisną mi nos, każą dmuchać - a wyniki takie sobie.
napisał/a: binda81 2013-10-15 20:45
Czyli uważasz, że warto to zakupić? W sumie wyprzedzam odpowiedź bo już kupiłem, ale chciałbym wiedzieć czy to nie tylko placebo. Reasumując Twoją odpowiedź wyżej to jeśli dodałbym sobie te ze 2 kg to miałbym może nie miarodajne wyniki, ale lepsze i zafałszowane tak?
napisał/a: piotrosiama 2013-10-17 00:48
A Twoje wyniki wyszły źle czy też chcesz je tylko poprawić ?
Może i ja sobie fundnę to urządzonko, tylko że ja jestem palaczem i to mnie gubi.
napisał/a: binda81 2013-10-17 06:23
Wyniki mam w normie w dolnej granicy. Urządzenie kupiłem i zobaczymy czy da radę. Generalnie chodziło mi o to czy jakbym przykładowo zawyżył swoją wagę o 2-3 kg to wynik byłby lepszy?
napisał/a: piotrosiama 2013-10-17 15:58
Jak masz wynik w normie to ok. A dlaczego chcesz go zawyżać, może lepiej skup się na poprawie oddechu i wtedy będziesz zadowolony z osiągnięcia. Warto też zapoznać się z technikami prawidłowego oddechu - w necie znajdziesz przykładowe ćwiczenia.
napisał/a: binda81 2013-10-17 23:01
Zawyżyć chciałbym na okoliczność badań okresowych. Natomiast te techniki popróbuję.