spadek tsh. wynik

napisał/a: violkafioka 2013-02-28 19:48
Orientuje się ktoś jak szybko powinno spadać tsh?

Pod koniec grudnia 2012 rodzinny stwierdził niedoczynność tarczycy z wynikiem 4,83uIU/ml (0.27 - 4.2)
W połowie stycznia zrobiłam tylko FT4 1,20 ng/dl (0.93 - 1.70)i z grudniowym tsh poszłam prywatnie do endokrynologa.
Lekarz zrobił wywiad, usg i stwierdził niedoczynność, przy czym mówił również o hashimoto.
Kazał pokazać sie za 6 tygodni z nowymi wynikami tsh plus antyTPO.

koniec lutego:
TSH 2,86 uIU/ml (0.27 - 4.2)
anty-TPO 21 IU/ml (0 - 34)

czy przy dawce 25 Letroxu(4 dni) oraz 50 przez (30 dni) mógł tak spaść poziom tsh? jakoś niedowierzam...

Czy byłby ktoś tak uprzejmy i odpowiedział mi na pytanie: co z ta moją tarczycą się dzieje?
jak mają się te przeciwciała do hashimoto?
napisał/a: soaring 2013-02-28 19:55
wyniki podawaj zawsze z normami. różne laboratoria mają różne oznaczenia i bez wartości referencyjnych nie wiadomo czy wyniki są ok czy nie.
napisał/a: violkafioka 2013-02-28 20:04
Ups... dzięki za radę, już poprawiłam.
napisał/a: soaring 2013-02-28 20:13
dobra wiadomość jest taka, że raczej nie masz hashimoto. dla 100% pewności musiałabyś zbadać drugie przeciwciała: anty-tg oraz wykonać usg tarczycy.
szybko zareagowałaś na leczenie, więc niedoczynność nie jest duża. na razie co 6 tygodni powtarzaj badania.

jeśli to rzeczywiście nie jest hashi, ani inne powody, których bez usg nie sposób określić, to zamiast hormonu mogłabyś suplementować jod, bo zwykle jego niedobór jest przyczyną niedoczynności tarczycy. a o diecie i suplementacji w chorobach tarczycy znajdziesz kilka podwieszonych wątków na górze działu.
napisał/a: violkafioka 2013-03-05 19:15
Bardzo dziękuję Soaring za odpowiedź.

Cóż jestem po wizycie u endo. Tym razem obyło się bez usg.
Diagnoza: niedoczynność tarczycy.
Przede mną do kolejnej wizyty najbliższe 3 miesiące na hormonie ;/

Nurtują mnie tylko te przeciwciała.
Czy jest możliwość, że przed badaniem było ich więcej (w kierunku Hashi) a hormon i dodatkowa suplementacja zrobiły swoje?
Bralam letrox 50, bio selen+cynk, elevit zes wit, omega 3 i ekstrakt z zielonej herbaty.
napisał/a: soaring 2013-03-05 19:22
oczywiście jest taka możliwość. jakbyś przepisała opis usg to można by raczej stwierdzić czy to hashi.

jak zaczniesz brać hormon, to niełatwo go odstawić, więc możesz zacząć od naturalnego wspomagania tarczycy jeśli chcesz (więcej na forum w podwieszonych wątkach). z włączeniem leku zawsze zdążysz.
napisał/a: violkafioka 2013-03-05 19:38
eh, wyników usg nie podam. sama nawet nie wiem jak wyglądają :/

Lekarz stwierdził, że mam małą tarczycę bez zmian zapalnych.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc i rady.

Przewertuje całe forum, widzę że dobrze trafiam. Pozdrawiam!
napisał/a: soaring 2013-03-05 20:37
jeśli bez zmian zapalnych to raczej nie hashi, ale bez przeczytania opisu i rozmiaru nie wiadomo na pewno.

pozdrawiam :)
napisał/a: magosia8 2013-03-05 21:27
Małą tarczycę tzn jaką ?
Aktualnie ok 90% niedoczynności tarczycy jest niestety wywołane przez Hashi.
Ja mam hashimoto. Anty tg i tpo w normie. Ale usg wykazało hashi. Więc obraz usg ma znaczenie. Wielkość tarczycy również.
Ja np ponad pół roku później miałam kolejne usg i nie zostało wykazane żadne zapalenie ani jakiekolwiek nieprawidłowości , jedynie mała tarczyca a w zasadzie praktyczny jej brak. W maju moja tarczyca miała ok 8 ml a w Grudniu już 4 ml , wiec "coś"generalnie ją " zjada" ;) jest to tzw zanikowe zapalenie tarczycy. Myślę , że aktualnie już jej nie ma..Niestety ale nie znamy wszystkich przeciwciał i tylko te , które są znane są oznaczone.
Dlatego ważne abyś zwróciła uwagę na wielkość swojej tarczycy i regularnie np min co pół roku robiła usg i sprawdzała czy się zmniejsza..jeżeli tak będziesz wiedziała , że to Hashi.

Pozdrawiam i powodzenia!
napisał/a: violkafioka 2013-04-03 17:29
witajcie!

To znowu ja, tym razem mam problem kobiecej natury...
Od 10 dni spóźnia mi się okres.

Czy to może mieć związek z hormonem który przyjmuję? (od stycznia letrox 50)
Zawsze wszystko działało, jak w zegarku.
Antykoncepcji nie stosuję i nie stosowałam, ciążę wykluczam.
W zeszłym miesiącu krwawienie było, ale krótsze niż zwykle od tego czasu nie współżyłam.
Dodam, że ostatnio stres mnie prześladuje.
napisał/a: soaring 2013-04-03 17:37
nie, jeśli oczywiście jest to dawka docelowa i tarczyca została unormowana.
napisał/a: violkafioka 2013-05-11 17:33
Hej!
Bardzo proszę o radę.
Gnębi mnie ta moja tarczyca.

Od jakiegoś tygodnia czuje uścisk /gulę w gardle, taki dyskomfort
w szyi. Poza tym ciagle chrząkam,odkaszluje.
Czy to normalne obajwy występujące przy niedoczynności?
Eh mam się czym martwić?

Nadal jestem na letroxie50.
W lipcu mam endo do tego planuje zrobic usg.

Pozdrawiam.