Sok z grejpfrut a leki

napisał/a: Koala_00 2014-07-21 11:27
Dzień Dobry.
Chciałam się poradzić w pewnej sprawie.
Przyjmuję dziennie taką dawkę leków
1. nospa 3x1
2. sorbifer durusles 2x1
3. Asmag forte 3x2
4. Urosept 3x2
5. Luteinę dopochwowo
6. Clexane 0,4 zastrzyki
Wczoraj z niewiedzy popiłam te leki sokiem 100% z grejfruta białego, czy to Tworzy jakąś niebezpieczną interakcje? nie miałam pojęcia o działaniu soku z grejfruta, a jestem w ciąży i się martwię.
Dziękuje za odpowiedź
napisał/a: ratownik_0395 2014-07-23 20:48
Witam.
Spożywanie soku z owoców takich jak gejpfrut, pomarańcze itd. powoduje nasilone działanie leków, niekiedy mogą występować różnego rodzaju interakcje. Jednorazowo jeśli doszło do takiego połączenia nic się stać złego nie powinno. Proszę unikać w przyszłości takiego połączenia, a leki popijać wodą mineralną w ilości wystarczającej popicie zażywanych tabletek. Pozdrawiam ! :)
napisał/a: piotrosiama 2014-07-24 00:25
Leki najlepiej popijać przegotowaną, schłodzoną wodą.
napisał/a: rrwwa 2014-08-30 16:54
hmm ja slyszalam przeciwnie, ze takie soki obnizaja jakosc dzialania leków
napisał/a: Konstans 2014-08-31 14:37
rrwwa napisal(a):hmm ja slyszalam przeciwnie, ze takie soki obnizaja jakosc dzialania leków


W zasadzie jedno z drugim sie nie wyklucza, bo tak naprawdę do końca nie wiadomo jak dany człowiek zareaguje na leki popiwszy je sokiem z cytrusów. Ale jedno jest pewne - taka mieszanka jest niebezpieczna, ponieważ wpływa na zmianę działania leków w tak szerokim spectrum oddziaływania jakim jest człowiek.
A będąc w ciązy to już niemal obowiązek myśleć za dwoje i roztropniej podejmować decyzje o stosowaniu jakichkolwiek leków.
Pozdrawiam.
napisał/a: Patyczek2 2014-10-03 14:28
A co z mlekiem? Słyszałam, że też nie powinno się nim popijać leków. DLaczego? Czy to dotyczy wszystkich rodzajów leków czy np. tylko jakiejś grupy?
napisał/a: Konstans 2014-10-03 14:41
Patyczek napisal(a):A co z mlekiem? Słyszałam, że też nie powinno się nim popijać leków. DLaczego? Czy to dotyczy wszystkich rodzajów leków czy np. tylko jakiejś grupy?


Zasada jest jedna - kazde leki, nawet suplementy, witaminy powinno sie popijac tylko wodą !!!! Inne płyny wchodzą w interakcję (mniejszą/ większa) z leki, co może zmiejszyć ich działanie ale najgorsze, ze możesz sobie poważnie zaszkodzić !!!!
Juz mniej istotne dlaczego i jakie leki. Nie wolno tego robic dla własnego bezpieczeństwa !
Pozdrawiam :)
napisał/a: Patyczek2 2014-10-03 14:49
No tak, ale mleko przecież nie jest jakieś znowu skomplikowane chemicznie... To białko, tłuszcz i woda. Równie dobrze nie powinno się w takim razie spożywać jedzenia w niedalekim czasie od przyjmowania leków. A pytam, bo moja siostrzenica nie lubi wody mineralnej i często popija leki właśnie mlekiem.
napisał/a: Konstans 2014-10-03 14:56
Patyczek napisal(a):No tak, ale mleko przecież nie jest jakieś znowu skomplikowane chemicznie... To białko, tłuszcz i woda. Równie dobrze nie powinno się w takim razie spożywać jedzenia w niedalekim czasie od przyjmowania leków. A pytam, bo moja siostrzenica nie lubi wody mineralnej i często popija leki właśnie mlekiem.


To z dwojga złego dałabym jej wodę lekko posłodzoną.Mleka bym sie bała, mimo wszystko.