Soczewki takie mogą być na moją wade ?

napisał/a: balti 2014-05-30 20:42
Wada wzroku [OP] +4,75/-0,75 ox 40 stopni [OL] +5,5/-1,25 ox 130 stopni
Czy soczewki w podanym linku mogę nosić ? . Widzę , że są tam dostępne moje moce (nie wiem co to znaczy ox 40 stopni i ox 130 stopni ). Dlatego moje pytanie do was czy soczewki podane niżej pasują do mojej wady wzroku ?
Jeśli nie to jak mogę sprawdzić , które soczewki są na moja wadę ?
http://allegro.pl/soczewki-jednodniowe-morning-q-30-szt-i4276761611.html
napisał/a: my-eye-pl 2014-09-07 16:45
niestety link już nie działa, a odpowiedzi na nurtujące pytania też już na pewno uzyskałaś. Jednak dla osób, które poszukują odpowiedzi odp poniżej.

Z opisu w linku sądzę, że soczewki o które pytasz są soczewkami sferycznymi, a Ty poszukujesz astygmatycznych. Soczewki sferyczne mają tylko jeden parametr, a astygmatyczne jak widać 3 parametry. Dla wady +4,75/-0,75 ax 40 oznacza, że promienie wpadajce do oka skupiają się za siatkówką i dla promieni wpadających pionowo i poziomo. Patrząc na promienie poziome, które skupiają się za siatkówką oznacza, że soczewka w oku jest za słaba by skupić promienie bliżej dlatego trzeba soczewce pomóc i dodać jej mocy, aby obraz powstał właśnie na siatkówce. I w tym przypadku musimy dodać +4,75 dioptrii. Tak samo dzieje się z promieniami, które wpadają do oka pionowo. Skupiają się one za siatkówką dlatego trzeba pomóc soczewce w oku i dodać jej tyle mocy, aby miała siłę skupić promienie na siatkówce. Jaka to moc? Do pierwszego parametru dodajemy drugi parametr czyli +4,75 + (-0,75) = +4 dioptrie. I taka jest wada w pionie. W zapisie zawsze podaje się różnicę między nimi stąd -0,75. Gdy chcemy podać jako pierwszy parametr moc w pionie czyli +4 lekarz na recepcie podałby zapis +4/+0,75 ox 130. Dodajemy 1 do 2 parametr i znów mamy +4,75 z przesunięcia o 90 stopni, bo pamiętamy, że są w stosunku do siebie przesunięte o 90 stopni.
Trzeci parametr oznacza o ile stopni od zera lub 90 stopni zależy którą moc rozpatrujemy czy pionową czy poziomą) odchylają się promienie dla pierwszego parametru. W widzeniu bez soczewek obraz dla promieni poziomych jest przesunięty o 40 stopni. Obrazowo. Mając poziomą kreskę prawy koniec obniżamy w dół o 40 stopni, lewy z automatu idzie do góry o 40 stopni. I trzeba to wyrównać do zera. Stąd dodając soczewkę do oka musi ona być tak skonstruowana i mieć taką moc, aby prawy koniec kreski tak podnieść, aby znalazł się on na osi w pozycji zero a lewy obniżyć do pozycji 180 stopni.

Czyli 2 parametr oznacza zawsze różnicę (gdy jest "-") lub sumę (gdy jes "+") pomiędzy 1 i 2 parametrem, a 3 pokazuje o ile przesunięty jest 1 parametr od zera lub 90 stopni.

Tak samo oblicza się wszystko dla drugiego oka czyli dla mocy +5,5/-1,25 ox 130


Odpowiadając na następne pytanie, aby dobrze je dobrać muszą mieć w nazwie słowo ".... for astigmatism" lub "...toric".
Soczewki astygmatyczne mogą być jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne to oznacza, że przez tyle casu można nosić jedną soczewkę ile ma podane w nazwie. Soczewkę jednodniową nosi się jeden dzień i o zdjęciu jej z oka wieczorem wyrzuca do kosza. Soczewki dwutygodniowe lub miesięczne po ściągnięciu ich z oka wieczorem wkłada się do pojemnika z płynem i zakłada na oko następnego dnia, a po 2 tygodniach lub miesiącu od otwarcia blistra trzeba wyrzucić je do kosza i założyć nową parę. Są też soczewki np. miesięczne, które są do przedłużonego lub ciągłego noszenia. Oznacza to, że w takich soczewkach można spać kilka nocy dla tryby przedłużonego, a dla trybu ciągłego po założeniu ściągnąć je z oka po miesiącu :).

Informacje o produktach można znaleźć na stronie http://my-eye.pl/ czyli jak w nicku.
Gdyby pojawiły się jakieś wątpliwości zapraszam gorąco do zadawania pytań. Kontakt można znaleźć na stronie. Forma dowolna: mail, telefon, formularz kontaktowy, sms itd.

Pozdrawiam