SM czy tylko niedoczynność tarczycy?

napisał/a: maciek920 2014-08-26 23:51
Witam, od ok. 1,5 roku zacząłem zauważać u siebie dość niepokojące objawy. Odczuwałem stałe osłabienie, miałem problemy z koncentracją, często bolała mnie głowa oraz oczy. W poprzednie wakacje zrobiłem morfologię krwi, wszystkie wyniki były w normie, więc uznałem, że to tylko przejściowe osłabienie, ale niestety z każdym miesiącem mój stan się pogarszał. Zaczęło się pojawiać drżenie samoistne (ruch prowokował drżenie) we wszystkich kończynach, problemy z pamięcią oraz krótkie bezbolesne skurcze w mięśniach na całym ciele, które trwały dosłownie po 0,5s. W lipcu zrobiłem badanie EMG (ujemne) oraz znowu morfologię krwi - tym razem z tarczycą, TSH - 5,1. Od ponad tygodnia jestem na lekach Euthrylox, ale niestety nie widzę żadnej poprawy. A więc czy to może być jednak niestety SM? Wiem, że powinienem zrobić MRI, ale niestety na prywatne badania mnie stać, dlatego też bardzo proszę o poradę.
napisał/a: karolajn911 2014-08-27 19:53
Witaj
Niestety na SM nie m żadnego miarodajnego badania.
Najlepiej jest wykonać MRI(rezonans magnetyczny) jeśli będą zmiany demielinizacyjne to wykonać punkcję. Najczęściej niestety punkcja wykrywa SM. Objawy SM są różne. A czy nie masz kłopotów z widzeniem??
Polecam wykonać test na Boreliozę niestety większość lekarzy ignoruje tą chorobę a może dawać objawy nawet po kilkunastu latach jest mylona z SM. Oczywiście nie rób testu typu Elisa za ok.32 zł gdyż jest on nie miarodajny skuteczność około 40%
napisał/a: maciek920 2014-08-27 20:20
Jeśli chodzi o wzrok, to na pewno pogorszyła mi się ostrość widzenia oraz częsty ból oczu, ale takie objawy występują również chyba w przypadku niedoczynności tarczycy.
Znalazłem też ciekawe badania o zależności niedoczynności a SM: "W badanej grupie 200 osób z SM aż 18% miało podwyższony poziom autoprzeciwciał przeciw-tarczycowych (równy lub wyższy 35 IU/mL), podczas gdy w grupie kontrolnej osób bez SM jedynie u 5% stwierdzono podobne wyniki"
U mnie p-ciała p/peroksydazie tarczycowej wynoszą tylko 11,07. Czy o te wyniki chodziło w tym badaniu?
Dostałem również skierowanie od lekarza rodzinnego do fundacji parkinsona w celu analizy drżenia samoistnego Czy ktoś może korzystał z usług tej fundacji? Wykonują tam MRI?
napisał/a: karolajn911 2014-08-27 21:08
maciek920 napisal(a):Jeśli chodzi o wzrok, to na pewno pogorszyła mi się ostrość widzenia oraz częsty ból oczu, ale takie objawy występują również chyba w przypadku niedoczynności tarczycy.
Znalazłem też ciekawe badania o zależności niedoczynności a SM: "W badanej grupie 200 osób z SM aż 18% miało podwyższony poziom autoprzeciwciał przeciw-tarczycowych (równy lub wyższy 35 IU/mL), podczas gdy w grupie kontrolnej osób bez SM jedynie u 5% stwierdzono podobne wyniki"
U mnie p-ciała p/peroksydazie tarczycowej wynoszą tylko 11,07. Czy o te wyniki chodziło w tym badaniu?
Dostałem również skierowanie od lekarza rodzinnego do fundacji parkinsona w celu analizy drżenia samoistnego Czy ktoś może korzystał z usług tej fundacji? Wykonują tam MRI?


Niestety nie odpowiem ci na pytanie dotyczące badania na tarczycę.
A o jaką fundacje ci konkretnie chodzi? "Żyć z chorba Parkinson?"
Wiem z doświadczenia ,ze niektóre fundacje pomagają w konsultacjach. Jednak Ty nie jestes osoba zdiagnozowaną. Pierwszym lekarzem do którego powinneś się udać jest NEUROLOG.
Nie warto stresować się na zapas.
Ważne jest ,że to własnie neurolog da Ci skierowanie na MRI. Porpoś o skierowanie pilne, przecież źle się czujesz.
Placówka ma obowiązek zrobic badanie oznaczone statusem pilne jak najszybciej i nie daj sie zbyć.
Najlepszym wyjściem jednak wg mnie jest skierowanie na oddział kliniki neurologicznej z leczeniem Sm.
Takie Kliniki są np w Warszawie. Może to strasznie brzmi ale SM może potwierdzić punkcja i MRI.
Warto się udac do okulisty. poinformuj go o swoich spostrzeżeniach. Okulista sam w sobie widzi objawy SM poprzez badanie oka(dno, pole widzenia)
A co do drżenia samoistnego. Placówka Gamma Knife w Warszawie leczy drżenie samoistne przy pomocy radiochirurgi. Tak na przyszłość piszę. Może warto się skonsultować? jednak i tam są potrzebne badania MRI.
napisał/a: wikam2 2014-08-27 22:36
Problem z którym się borykasz wymaga zrobienia kompletu badań i wielu konsultacji.
Dlaczego? A no dlatego, że objawy które wymieniłeś występują (wszystkie!) np. w nerwicach/depresjach.
Psychicznie jesteś :zdrów: ale ciało wariuje.
Ja Cię nie diagnozuje, daje tylko przykład, że nie warto myślec o najgorszym.
Łączenie objawów - problemy z tarczyca przyczyniają się do zaburzen psychicznych typu nerwice, depresje, o!
Rozumiesz?
To jest drżenie na które nie pomga np. magnez czy to rozdygotanie?
napisał/a: maciek920 2014-08-28 13:58
Tak, chodzi mi o fundację żyć z chorobą parkinsona. Dostałem skierowanie od lekarza rodzinnego na którym jest napisane "poradnia neurologiczna parkinsonizmu i chorób układu pozapiramidowego" właśnie do tej fundacji, tylko czy potrzebne jest tam skierowanie? Do neurologa niestety nie mam szans nawet na zapisanie się w tym roku, a prywatnie na te wszystkie badania potrzebowałbym chyba kilku tysięcy.
Do okulisty jestem już zapisany na koniec września :)
Drżenie występuje tylko przy wykonywaniu ruchów, pogarsza się gdy jestem zdenerwowany albo po wysiłku, ciężko mi to opisać, brakuje tak jakby płynności, tzw. objaw koła zębatego. I występuje na całym ciele, nawet na twarzy, gdy się uśmiecham. W morfologii ilość magnezu była ok, oprócz podwyższonego TSH, miałem jedynie za dużo wapnia.
napisał/a: karolajn911 2014-08-28 14:46
jesli otrzymałeś skierowanie do takiej poradni neurologicznej to widocznie tam fundkcjonuje i napewno dadza ci skierowanie na rezonans.