Skutki uboczne po leku - Metronidazol

napisał/a: TomekCas 2014-08-31 11:23
Witam serdecznie.. mam pewny problem..mianowicie wykryto że mam bakterię na żołądku i przepukline przełyku. Lekarz wypisała mi Metronidazol (250 mg) i mam go brać 4 razy dziennie. Oprócz tego biorę też Controloc (2x dziennie) oraz Duomox.

Od 2 dni boli mnie gardło.. Tak jakbym miał zapalenie.. A leki biorę już od tygodnia. Czytałem, że jest to skutek uboczny po braniu Metronidazolu.. Czy mam tak dalej je brać? Bo jeszcze zostało mi drugie opakowanie (1 się kończy). Czasami czuje się jakby ciut osłabiony - coś jakbym miał przez moment gorączke. ale to rzadko i aż tak nie przeszkadza jak ból gardła.

Czy mam swojemu lekarzowi zawracać głowę tym czy muszę się uzbroić w cierpliwość i przetrwać ten okres aż do momentu zakończenia brania wszysdtkich tabletek?
napisał/a: Konstans 2014-08-31 14:14
TomekCas napisal(a):Witam serdecznie.. mam pewny problem..mianowicie wykryto że mam bakterię na żołądku i przepukline przełyku. Lekarz wypisała mi Metronidazol (250 mg) i mam go brać 4 razy dziennie. Oprócz tego biorę też Controloc (2x dziennie) oraz Duomox.

Od 2 dni boli mnie gardło.. Tak jakbym miał zapalenie.. A leki biorę już od tygodnia. Czytałem, że jest to skutek uboczny po braniu Metronidazolu.. Czy mam tak dalej je brać? Bo jeszcze zostało mi drugie opakowanie (1 się kończy). Czasami czuje się jakby ciut osłabiony - coś jakbym miał przez moment gorączke. ale to rzadko i aż tak nie przeszkadza jak ból gardła.

Czy mam swojemu lekarzowi zawracać głowę tym czy muszę się uzbroić w cierpliwość i przetrwać ten okres aż do momentu zakończenia brania wszysdtkich tabletek?


Witaj,
na Twoje pytania odpowiedź nie jest oczywista ani jednoznaczna. Zależy od kilku czynników, mianowicie jak w ogóle czujesz sie zażywając tak kosmiczną dawkę leków? Czy dolegliwości ze str. uk. pokarmowego minęły? czujesz ulgę? lepiej się czujesz?
Skąd pewność, że ból gardła jest skutkiem brania leków? To ,że jest o tym napisane na opakowaniu, nie znaczy że może Ciebie dotyczyć? czy nie może być mowy o jakiejś infekcji?
Często jakiekolwiek pogorszenie oznacza również proces leczenia, zdrowienia i należałoby go przeczekać. Jesli oczywiście objawy pozwalają Ci funkcjonować.
Jeśli masz na myśli HP to oczywiście musisz go lekami wytępić, bo inaczej na tym podłożu powstaną nadżerki i wrzody. Więc tu sprawa oczywista. Ale jest tez tak, że wielu ludzi ma złą tolerancję na wymienione przez Ciebie leki i w konsekwencji przynosi to efekt gorszy niż przed podjęciem leczenia. Zatem czasem warto zwrócic sie do lekarza prowadzącego, by zmienił lub tak zmodyfikował obecną terapię, by przyniosła pozytywny skutek i byś Ty czuł sie komfortowo.
Pozdrawiam :)
napisał/a: TomekCas 2014-09-01 13:57
Tzn powiem tak po tych lekach na pewno czuje się lepiej tzn na pewno jest lepiej z moim żołądkiem i całym układem pokarmowym. Np Już tak mi często nie odbija mi się (bekanie) jest lepiej..

Jedynie odkąd biorę te leki to często burczy mi w brzuchu i kał jest bardziej ciemny.. Chociaż rozwolnienia nie mam.. No ale ot chyba normalnie przy takich dawkach lekarstw.

Co jedynie mnie wkurza to uczucie osłabienia (momentami się czuję jakbym miał grypę / stan podgorączkowy) + te zapalenie gardła..

Nie jest tragicznie bo gardło nie aż tak, żę nie mogę śliny przełykać. To samo z mówieniem jest ok.. Jedynie gardło zachowuje się tak jakby było poparzone od wrządku wody.. Górne podniebienie w buzi jest jakby poparzone i gardło zaczerwienione. I to tyle. Biorę pastylki Tantum Verde i Cholinex + płuczę gardło solą .. jest lżej..

Mojej lekarz nie ma bo ma urlop. Dlatego się zastanawiam .. znalazłem w necie podobne problemy u innych osobach co zażywały ten lek na bakterie - Metronidazol. i też mieli ostre zapalenie gardła..

Ogólnie mam 2 opakowania tego leku już 1 zużyte i zostało 2.. na 5 dni.. Zobaczę jak będzie jutro i pojutrze.. jeśli będzie gorzej to pójdie do jakiegoś lekarza

Bo najlepiej to bybyło gdybym wziął sobie np Aspiryne w proszku lub coś tylko czy mogę gdy biorę te leki?
napisał/a: Konstans 2014-09-01 15:21
Twoj ogranizm teraz walczy.Zwalcza bakterie,wiec stad to oslabienie.Ponadto przy takiej terapii to naprawde normalne,ze czujesz sie oslabiony i bez mocy.Objawu bolacego, zaczerwienionego gardla bym mimo wdzystko nie lekcewazyla.Dobrze,ze sobie pomagasz plukaniem.Dobrze dziala tez woda utleniona rozcienczona z woda,sol emska.
Tak czy inaczej,skoro leki przynosza Ci ulge i poprawiaja Twoj stan zdrowia to je bierz,choc tez nie czyn tego bezrefleksyjnie. Ale jesli objawy beda sie nasilac to lepiej przerwij kuracje lub wczesniej idz do lekarza.Z tego stanu zapalnego oby nie wyszly Ci inne kwiatki.
Pozdrawiam :)
napisał/a: TomekCas 2014-09-01 18:13
Jutro pojutrze pojde do lekarki zależy jak z pracą będzie u mnie..

Czym można te zapalenie gardła leczyć? Mówisz ze woda utlenioną? A np popijaniem zimną colą? Dziś trochę popiłem pepsi i jaka ulga..

Bo z poczatku myslalem ze to angina.. ale ból gardła jest inny .. i w ogóle czuję pieczenie a nie ból a tego nigdy nie miałem przy chorobach grypowych.
napisał/a: Konstans 2014-09-01 20:27
TomekCas napisal(a):Jutro pojutrze pojde do lekarki zależy jak z pracą będzie u mnie..

Czym można te zapalenie gardła leczyć? Mówisz ze woda utlenioną? A np popijaniem zimną colą? Dziś trochę popiłem pepsi i jaka ulga..

Bo z poczatku myslalem ze to angina.. ale ból gardła jest inny .. i w ogóle czuję pieczenie a nie ból a tego nigdy nie miałem przy chorobach grypowych.


Bo to może byc 100 rzeczy!
Początek rozwoju zakażenia bakteryjnego albo wiruskowego albo jeszcze przerost grzyba. Koncypowac mozna do rana. Na razie płucz gardło tym, co pisałam, unikaj zimnych napojów, jedz dobrze, nie pij alko i obserwuj swój stan. Powinieneś sie tez wspomagać kiszonkami w dużych ilościach oraz probiotykami z apteki a także omega 3, olejem z wiesiołka, wit. C, D, herbatkami ziołowymi (to ze wzg. na jelita) ale nie tylko.
Więcej na razie nie pamiętam :)
Piszę w biegu.
Niemniej pozdrawiam :)
napisał/a: TomekCas 2014-09-06 10:32
Skończyły mi się już antybiotyki Metronidazol i Duomox.. Zostały mi jezcze całe opakowanie Controlocu - będę je brał nadal według wskazania lekarza 2x na dobę.

Moje pytanie brzmi.. czy musze na controloc zażywać osłonowe leki - Dicoflor 60 ?

Bo z tego co wiem Conntroloc to to samo co Polprazol, a polprazol brałem przed leczeniem jedną dziennie i bez priobotyków.
napisał/a: Konstans 2014-09-06 20:13
TomekCas napisal(a):Skończyły mi się już antybiotyki Metronidazol i Duomox.. Zostały mi jezcze całe opakowanie Controlocu - będę je brał nadal według wskazania lekarza 2x na dobę.

Moje pytanie brzmi.. czy musze na controloc zażywać osłonowe leki - Dicoflor 60 ?

Bo z tego co wiem Conntroloc to to samo co Polprazol, a polprazol brałem przed leczeniem jedną dziennie i bez priobotyków.


A skąd w ogóle sugestia, by brac jakąś osłonkę na contr. ?
Ogólnie kiszonki jako naturalne źródło wspomagaczy uk. pokarmowego, naturalnych bakterii i tyle, ew. z apteki. To powinno występować w diecie każdego człowieka, dbającego o swoje zdrowie :)
A jesli nie chcesz miec siedliska patogenów to przez pół roku powinieneś sie masowo wspomagac pro/pre/syn-biotykami, bo została strasznie naruszona Twoja flora bakteryjna. Ja bym już drżała o to!
Pozdrawiam.