Skutki uboczne leku Aknenormin

napisał/a: Irmina22 2010-06-16 15:52
Witam!
Mam pytanie odnośnie skutków ubocznych leku Aknenormin. Leczenie nim rozpoczęłam w październiku a zakończyłam na początku maja. Początkowo zauważyłam znaczną poprawę, zmniejszone pory, mało blizn, nie wyskakiwały mi pryszcze. Jednak teraz, gdy mija już drugi miesiąc, kiedy zakończyłam leczenie tym lekiem, zauważyłam, że moja cera pogorszyła się, tzn. pojawił się ponownie problem z wągrami, pojawiły się liczne blizny potrądzikowe i wyskkakują mi nadal pojedyńcze krostki, np. teraz na brodzie. Cera jest zmatowiała i szara, łatwo się zaczerwienia wystarczy lekko potrzeć skórę twarzy. Ponadto pojawiły się inne skutki, tzn. nadwrażliwośc skóry na całym ciele, która objawia się tym, iż przykładowo po goleniu wyskakują mi liczne krostki pod pachami, które utrzymują się dośc długo. Zastanawiam się, czy jest to normalne, że pojawiłło się zaczerwienienie skóry i taka nadrważliwośc oraz to, że wyskakują mi teraz czasem pojedyncze krostki?? Ponieważ nie wiem, czy powinnam sie zglosić do lekarza po kolejną dawkę leku czy już odpuścić sobie i spodziewać się , że za powiedzmy 2-3 miesiące będzie lepiej( bo lek podobno dziala jeszcze przez pol roku bss ie utrzymuje przez ten czas w organizmie)??
Proszę o odpowiedź na moje pytania, ponieważ naprawdę borykam się z problemem trądziku już od paru lat i naprawdę zaczynam tracić nadzieje:(
Pozdrawiam
napisał/a: Grystan 2010-06-16 23:33
Tak jak Pani wspomniała jeszcze jakiś czas po zakończeniu kuracji lek ten wykazuje swoje działanie. W okresie 8 tygodni od zakończenia kuracji objawy trądziku mogą występować ale powinny też stopniowo ustępować. Przed końcem tego okresu nie należy rozpoczynać kolejnego cyklu leczenia. W związku z tym, iż lek jeszcze nadal działa to proszę pamiętać o obostrzeniach związanych z pielęgnacją skóry, która jest wyjątkowo wrażliwa w trakcie trwania kuracji i w jakiś czas po jej zakończeniu. Warto stosować kremy nawilżające, unikać intensywnego słońca i ew. stosować filtry przeciwsłoneczne, przez co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu kuracji należy zaniechać depilacji z użyciem wosku ze względu na ryzyko nadmiernego złuszczania skóry (zrywania naskórka), inne metody depilacji też zwiększają ryzyko nadwrażliwych reakcji ze strony skóry. Zabiegi głęboko złuszczające likwidujące blizny potrądzikowe można wykonywać dopiero 6 miesięcy po zakończeniu kuracji, a powierzchownie złuszczające 2 miesiące po jej zakończeniu. Oczywiście jak najbardziej można skonsultować sprawę z lekarzem, ale organizm po tak dużej dawce retinoidów potrzebuje trochę czasu na powrót do normalnego funkcjonowania i trzeba się też uzbroić w cierpliwość.
napisał/a: millo1 2010-06-24 12:57
hej, ja osobiście co prawda nie brałam akne, ale znam kilka osob po nim :) większości w ogóle pryszcze poznikały i nie wyskakiwały nowe, ale jednej koleżance, która miała cerę wrażliwą od czasu do czasu jeszcze pod koniec kuracji coś wyskakiwało i wągrów niestety całkowicie się nie udało zlikwidować. ale cerę i tak ma o niebo lepszą! a teraz organizm wraca do normy i skóra robi się silniejsza i mniej wrażliwa, tylko unikaj naprawde na razie opalania sie, solarium i środków drazniących skórę. powinno być dobrze, u mojej znajomej ustępują te objawy.
napisał/a: indigo5 2010-09-09 17:31
u mnie nie pojawiły się jakieś większe skutki uboczne po aknenorminie - też go brałam jakiś czas temu. fakt, skóra stała się cieńsza jakby i bardziej wrażliwa, ale przerzuciłam się na kosmetyki do wrażliwej i problem przestał istnieć, nawet mogłam używać pudru transparentnego:)a do ust stosowałam taki balsam oriflame z miodem - super natłuszcza. a poza tym uważam, że przy wszystkich pozytywach, jakie daje kuracja aknenorminem, takie niewielkie niedogodności, jak sucha skóra to pikuś :)
napisał/a: kokarda1 2010-10-06 19:11
ja wprawdzie jestem dopiero na początku kuracji (3 dzień) i na dobre jeszcze wysypu nie miałem, ale skoro wysyp występuje na początku, to i może na końcu kuracji również? Organizm musi mieć okres na przyzwyczajenie się do leku i na odzwyczajenie od niego. W tym czasie objawy mogą się faktycznie nasilać. Przynajmniej tak mi logika podpowiada.
napisał/a: erykah 2010-10-16 19:27
faktycznie, mi też trochę wysychają usta po Aknenorminie - a biorę go miesiąc. Na razie smaruję usta kremem Nivea, ale może spróbuję tego balsamu z Oriflame. Ja tam się akurat cieszę, że skóra po tych tabletkach trochę się wysusza, bo do tej pory miałam tłustą i świecącą, więc teraz jest lepiej, bo ten problem minął :) jak jeszcze się całkowicie pozbędę krost po zakończeniu kuracji, to już w ogóle będę happy :)
napisał/a: Kbu 2010-10-16 19:58
Ja ze skutków ubocznych miałem jedynie zajady i wyschnięte usta, a i to tylko do momentu aż zacząłem porządnie dbać o nie. Żadnych innych problemów nie było. Jestem po skończonej kuracji już półtora roku i nie ma śladu po trądziku. Żadnych zaskórników, żadnego przetłuszczania...nic, zero. Polecam.
napisał/a: megimegimadzia2 2013-01-28 18:52
Witam wszystkich i proszę o pilna pomoc ! Biore lek Aknenormin od 5 miesięcy. Niestety od 5 dni miewam spore problemy ze wzrokiem , strasznie bolą mnie oczy i rozmazuje mi się obraz. Dlatego tez dzis bylam u okulisty i wykrył on u mnie krótkowzrocznośc , co prawda niewielka ( 0,25 na lewe oko i 1 na prawe oko) , juz od 4 dni nie biore leki bo nie chce pogorszyc sytuacji, ale jak bylam ostatni raz u dermatologa to powiedzial ze na góra tydzien mozna przerwac leczenie bo poźniej nie mozna powrócic do brania leki tylko trzeba odczekac jakis tam czas zeby zaczac kuracje. Dodam jeszcze ze stan mojej cery jeszcze nie jest taki jaki oczekiwalam , tradzik nie zszedl mi do konca , bardzo zalezy mi aby on zszedl , ale boje sie tez o ten wzrok , .Niestety nie mam kontaktu z lekarzem , dlatego pytam sie Was i z góry dziękuję za pomoc , jeszcze raz pytam moge brac te leki czy definitywnie nie ? prosze o pilna odpowiedz:)
napisał/a: dana3161 2014-09-04 08:38
Tabletki na zaskórniki - http://goo.gl/3UacXK
Potwierdzam skuteczność - już po kilku dniach pryszcze zaczęły robić się mniejsze, zbladły i w końcu - przepadły bez śladu.
Krasoolka
napisał/a: Krasoolka 2019-08-30 10:50
Leki oparte na izotretynoinie ogolem maja tendencje do paskudnych efektow ubocznych i wymagaja dodatkowych srodkow. Np. ja jak stosowalam curacne to mialam tak sucha skore ze bez dodatkowego nawilzania sie sevolium (padlo akurat na nie bo nadaje sie pod makijaz i nie roluje sie) mialabym naprawde duzy problem z utrzymaniem jej odppwiedniego stanu.