Skrzywiona przegroda nosowa

napisał/a: seidman 2014-11-26 19:22
Cześć,

w związku z nawracającymi problemami z zatokami zrobiłem TK. Poniżej przedstawiam wynik:

- nieznacznie na prawo skrzywiona przegroda nosowa z ostrogą, miernie przerośnięta dolna małżowina nosowa, dyskretne zgrubienie śluzówki w prawej zatoce szczękowej, zatoki oboczne nosa prawidłowo powietrzne, kompleksy ujściowo-przewodowo drożne, poza zablokowanym ujściem z prawej zatoki szczękowej, niepełna przegroda kostna z zachowaną strukturą do grubości 5 mm na końcu zatoki prawej oraz insula kompakta w prawej kości czołowej

Jest to wynik sprzed 4 lat, wtedy lekarz mi powiedział, że to nic złego i nie ma czym się przejmować. Jednak teraz inny lekarz stwierdził, że te wyniki były złe, już jest na pewno gorzej i należy zoperować przegrodę nosową.

Czy znacie, polecacie jakieś miejsca w Warszawie lub w promieniu powiedzmy 200 km, gdzie można wykonać taką operację dobrze i w stosunkowo dobrej cenie?

Widziałem, że niektóre przychodnie oferują metodę tradycyjną a niektóre endoskopową, domyślam się, że lepiej skorzystać z metody endoskopowej?

Będę wdzięczny za wszelkie rady i sugestie,
Pozdrawiam ;)
napisał/a: radek07 2014-11-26 19:31
W jakich okolicznościach dokładnie zaczął się cały problem z zatokami i nosem - byłeś przeziębiony, masz na coś alergię?
Jakie objawy nękały Cie, że zdecydowałeś się iść do lekarza?
napisał/a: seidman 2014-11-26 19:36
Jakieś 10 lat temu miałem zapalenie zatok, jednak po wyleczeniu często miałem katar. Okazało się, że mam alergię na roztocza kurzu, jednak leki przeciwalergiczne nic nie zmieniają, odczulałem się ponad 3 lata, jednak będę już kończył, wspólnie z alergologiem stwierdziliśmy, że już nie reaguje na kurz.
Jedyne co mi pomaga to Avamys albo Budherin.
Ciągle czuje, że coś mi spływa z zatok, często mam niedrożne z byle powodu (np. mokre włosy, szklanka piwa już powoduje problemy z oddychaniem).
Teraz zalecono mi Avamys przez około 6 miesięcy i operację przegrody nosowej.

Jeszcze tak mnie zastanawia te zablokowana zatoka szczękowa. To nic wartego uwagi? Żaden laryngolog nic mi na ten temat nie mówił.
napisał/a: radek07 2014-11-26 20:15
Szkoda, że ta tomografia jest z przed 4 lat; najlepiej jakbyś wykonał nową bo nie wiadomo co tam dokładnie teraz jest.
Ilu widziałeś laryngologów przez cały okres choroby i co oni mówili?
Zaglądali do twojego nosa?

Robiłeś kiedykolwiek wymaz z nosa?
W jakim stanie są twoje migdałki?

Masz w planach odpłatną operację?
napisał/a: seidman 2014-11-26 20:22
Byłem u 4 laryngologów, z czego 2 nie zrobiło nic poza przepisaniem jakichś czegoś w stylu soli do nosa i jakiegoś suplementu diety. Laryngolog, który zlecił TK, powiedział, że nic nie trzeba robić, bo to nic groźnego.
I dopiero ostatni stwierdził, że przez skrzywioną przegrodę wysuszają mi się śluzówki robi się stan zaplany. Zbadał chyba dość dokładnie, zaglądał do nosa, uszu, gardła.
Wymazu z nosa nigdy nie robiłem, tylko z gardła. Miałem gronkowca złocistego MSSA. Lekarz powiedział, że właściwie nie trzeba tego leczyć, ale przez jakiś czas brałem antybiotyki i później kilka razy Luivac.
O migdałkach nic nie wiem.

Tak, myślałem, żeby robić prywatnie, bo jak usłyszałem, że na NFZ to minimum rok trzeba czekać i lekarz zasugerował, że za bardzo nie mogę mieć wpływu na to jak i kto mnie będzie operował to stwierdziłem, że wolę to jednak przyspieszyć.
napisał/a: radek07 2014-11-27 10:02
Czyli w sumie wynik tomografii widziało tylko 2 laryngologów?
Jesteś w stanie wykonać nową tomografię?

Ile jesteś w stanie przeznaczyć na prywatną operację - orientujesz się w cenach mniej więcej?

Czy twój nos jest przez większość czasu zatkany? Czy zatykał się w momencie wykonywania tomografii 4 lata temu? Czujesz w nim suchość lub coś co można porównać do stanu zapalnego?
napisał/a: seidman 2014-11-27 10:32
Czyli w sumie wynik tomografii widziało tylko 2 laryngologów?
Tak

Jesteś w stanie wykonać nową tomografię?
Jeśli trzeba to tak.

Ile jesteś w stanie przeznaczyć na prywatną operację - orientujesz się w cenach mniej więcej?
Orientowałem się i ceny wahały się od 2100 do 5500 zł w zależności od miasta, metody i przychodni. Wolałbym zmieścić się raczej w 3000, ale jeśli będzie trzeba więcej to trudno.

Czy twój nos jest przez większość czasu zatkany? Czy zatykał się w momencie wykonywania tomografii 4 lata temu? Czujesz w nim suchość lub coś co można porównać do stanu zapalnego?
Nie, tylko czasem. W trakcie snu jedna strona jest zatkana. W ciągu dnia różnie, ale wystarczy, że nie wysuszę włosów i już mi to gwarantuje problem z drożnością. Podobnie działa nawet niewielka dawka alkoholu. Cały czas czuję za to spływanie do gardła. Suchości nie zauważyłem, ale za to mam często wrażenie jakbym miał obrzęknięte te zatoki i czasem odczuwam ból punktowy w jednej zatoce.
napisał/a: radek07 2014-11-27 14:08
seidman napisal(a):Jesteś w stanie wykonać nową tomografię?
Jeśli trzeba to tak.

Uważam, że trzeba, najlepiej jest mieć świeży wynik przed jakąkolwiek operacją.

seidman napisal(a):W trakcie snu jedna strona jest zatkana.

Która strona jest zatkana?

Te ceny 5000 złotych za operację tyczą się głównie prywatnych operacji w prywatnych klinikach, za prywatne operację w narodowych szpitalach NFZ płaci się o wiele mniej; np: za usuniecie 'małżowiny puszkowej' w prywatnej klinice za prywatną operację zapłaci się około 5000 złotych, a za dokładnie tą samą operację prywatnie w narodowym szpitalu NFZ zapłaci się około 1600 złotych. Więc jest lepiej wykonać prywatne operację w szpitalach NFZ niż w prywatnych klinikach, jest taniej i później w razie czego po operacji możesz korzystać z wizyt lekarskich w ramach funduszu, w prywatnych klinikach po operacji za dodatkowe wizyty musiałbyś płacić. A terminy operacji czasem są wyznaczane szybciej niż w prywatnych klinikach. Musisz się zorientować gdzie jest szpital NFZ z oddziałem laryngologicznym i popytać o ceny w zależności co dokładnie było by widoczne na nowej tomografii; trzeba przypuszczać, że oprócz prostowania przegrody konieczne będzie pomniejszanie dolnej małżowiny, a i może coś jeszcze.

Radziłbym koniecznie wykonać nową tomografię i skonsultować ją z przynajmniej 3 laryngologami; jeden laryngolog nie musi mieć wystarczającej wiedzy o czym się w sumie po części przekonałeś.

Z jakiego miasta dokładnie jesteś?
napisał/a: seidman 2014-11-27 14:18
Dzięki za odpowiedzi.

Jestem z Warszawy, ale mogę ewentualnie dojechać do innego miasta jeśli wiązałoby się to z pewną oszczędnością. Ostatni laryngolog nic mi nie wspominał, że można w szpitalach NFZ zapłacić i wszystko przyspieszyć, myślałem, że w grę wchodzą tylko prywatne kliniki.
napisał/a: radek07 2014-11-27 14:31
Jeśli chcesz przejedź się do Zabrza na ulice Marii Skłodowskiej Curie 10; jest tam oddział laryngologi na ostatnim piętrze; tam jest wykonywane sporo operacji dziennie. Zajedź tam albo przedzwoń i zapytaj jak by to wyglądało odpłatnie, tam powinno się udać wszystko załatwić; jeśli miałbyś się tam wybrać to najlepiej z nowym wynikiem tomografii. Przyjmują tam Grzegorz Namysłowski i Ewa Nowińska.
http://www.klinika-zabrze.med.pl/szpital/art_20.html
Musisz się dokładnie dowiedzieć co i jak i w jakiej cenie w zależności od tego co mogłoby zostać zalecone.