Skrzeplina w aorcie brzusznej

napisał/a: tnap 2011-08-08 17:52
Witam, mam prośbę o opinię w następującej sprawie:

W wyniku angio jamy brzusznej - KT we wrześniu ub.r. stwierdzono m.in.: "W nerce prawej widoczne nieznaczne hipodensyjne ognisko o średnicy 8 mm, ulegające wzmocnieniu po podaniu SK - obraz jak w badaniu poprzednim z 12.04.2010.... Aorta brzuszna nieposzerzona. Tuż poniżej odejścia t.nerkowej prawej aorta z półksiężycowatą skrzepliną przyścienną po prawej stronie o wym. 15x5x28 mm. Prawidłowe zakontrastowanie tętnic nerkowych obustronnie."

W czerwcu b.roku wynik badania aorta - angio KT stwierdza m.in.: "Aorta brzuszna w odcinku podprzeponowym górnym o średnicy 33 mm. Na poziomie odejścia tętnic nerkowych o śr. 24 mm. Tuż za odejściem tętnicy nerkowej prawej na odcinku około 25 mm widoczna skrzeplina na ścianie bocznej po stronie prawej o szerokości do 8 mm. Tętnice biodrowe wspólne i udowe obustronnie bez cech tętniaka. Zwapnienia przyścienne w aorcie brzusznej, tt.biodrowych i udowych..... Prawidłowa wielkość, położenie i szerokość kory nerek. Hyperensyjna torbiel korowa nerki prawej śr. 11 mm. Prawidłowy obraz wnęk nerek i naczyń nerkowych...."

W związku ze skrzepliną zażywam od maja 2010 Apo-Clodin 250 mg raz dziennie (początkowo 2x dziennie). Chirurg mówi, że nie mam się czym przejmować (skrzeplina), podobnie urolog (torbiel). Jestem jednak niespokojny, martwi mnie zwłaszcza ta skrzeplina - czy faktycznie nie ma powodu do niepokoju i nadal (w domyśle - do końca życia) zażywać ww lek?

Mam problemy z układem żylnym w kończynach dolnych (usunięcie jednej żyły w prawej nodze, duże zmiany troficzne w obu nogach od kolan w dół po dawnym zakrzepowym zapaleniu żył, noszę kolanówki uciskowe) więc moje obawy przed np. urwaniem się skrzepliny są chyba uzasadnione? Czy można coś jeszcze w tej sprawie zrobić? Czy torbiel nerki może mieć coś wspólnego z tą skrzepliną - obie po prawej stronie? Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienia. Pozdrawiam.
napisał/a: opilek 2011-08-08 21:30
Torbiel w nerce to częste znalezisko w USG, proszę się nią nie przejmować.

Odnośnie skrzepliny, proszę stosować lek według wskazań lekarza i chodzić na kontrolne TK. Jeśli zajdzie taka potrzeba można wykonać zabieg chirurgiczny, nie będzie on potrzebny jeśli objawy kliniczne nie będą się nasilać i kontrolne tomografie będą dobre.

To co może Pan zrobić we własnym zakresie to: dbać o wystarczającą ilość umiarkowanego ruchu - spacery, nordic walking (poprawia ukrwienie kończyn dolnych, ułatwia odpływ żylny) utrzymywać odpowiednią wagę, nie palić i kontrolować lipidogram.
napisał/a: tnap 2011-08-08 22:33
PAKUS, bardzo dziekuję za odpowiedź i zawarte w niej cenne wskazówki. Serdecznie pozdrawiam.