Skrecona noga w kostce

napisał/a: greep 2008-07-29 01:58
Skrecilem noge w kostce 23 lipca (w ostatnia srode) grajac w tenisa.
Noga nie bolala bardzo mocno, ale oczywiscie odczuwalem ja przy chodzeniu.
Kostka natychmiast spuchla, ale nie pojawil sie zaden wylew podskorny w okolicy kostki.
Po przyjsciu do domu, oblozylem lodem na 30min, potem masc Voltaron, potem znowu lod na 30min.
W czwartek znowu kuracja lodem i smarowanie mascia (kilka razy wciagu calego dnia). Tego dnia siedzialem caly dzien w domu.
W piatek kupilem sobie elastyczna opaske uciskowa na kostke i w niej troche chodzilem. Noga prawie nie bolala, ale jednak czulem, ze jest nie taka...
Poza tym, w dalszym ciagu byla napuchnieta.
W sobote tez troche chodzilem, caly czas w opasce.
W niedziele rano zauwazylem, ze pomimo, iz opuchlizna troche zeszla, pojawil sie wylew podskorny. Ale pojawil sie nie wokolo kostki, tylko na dole stopy, tak jakby krew splynela na samo dno... Lekki siniak pojawil sie tez powyzej kostki. Te miejsca prawie w ogole nie bola w dotyku, ale martwi mnie fakt, ze noga zsiniala po kilku dniach?
Czy to przez moje chodzenie (pomimo, ze nie chodzilem duzo i zawsze w opasce uciskowej)?
Czy za duzo chodzilem i jakas torebka stawowa pekla (czy cos takiego)?

Czy warto teraz cos z tym zrobic (smarowac kostke czyms specjalnym), czy po prostu poczekac kilka dni az siniaki zejda?
Dodam, ze przy chodzeniu noga praktycznie wcale mnie nie boli...
Nadal jest troche napuchnieta i pojawily sie te wylewy, ale chodze normalnie (w opasce oczywiscie).

Dodam, ze nie bylem w z tym u lekarza... wydaje mi sie, ze to bylo lekkie, niegrozne skrecenie.

Bede wdzieczny za jakies sugestie odnosnie tych wylewow.

PS - pod tym linkiem zalaczam aktualne zdjecie mojej nogi:

http://hosted.pikipimp.com/pimped_photo/s/image/33/559/812/kostka-compiled.jpg

pozdrawiam
napisał/a: kynast 2008-07-29 21:54
greep napisal(a):Skrecilem noge w kostce 23 lipca (w ostatnia srode) grajac w tenisa.
Noga nie bolala bardzo mocno, ale oczywiscie odczuwalem ja przy chodzeniu.
Kostka natychmiast spuchla, ale nie pojawil sie zaden wylew podskorny w okolicy kostki.
Po przyjsciu do domu, oblozylem lodem na 30min, potem masc Voltaron, potem znowu lod na 30min.
W czwartek znowu kuracja lodem i smarowanie mascia (kilka razy wciagu calego dnia). Tego dnia siedzialem caly dzien w domu.
W piatek kupilem sobie elastyczna opaske uciskowa na kostke i w niej troche chodzilem. Noga prawie nie bolala, ale jednak czulem, ze jest nie taka...
Poza tym, w dalszym ciagu byla napuchnieta.
W sobote tez troche chodzilem, caly czas w opasce.
W niedziele rano zauwazylem, ze pomimo, iz opuchlizna troche zeszla, pojawil sie wylew podskorny. Ale pojawil sie nie wokolo kostki, tylko na dole stopy, tak jakby krew splynela na samo dno... Lekki siniak pojawil sie tez powyzej kostki. Te miejsca prawie w ogole nie bola w dotyku, ale martwi mnie fakt, ze noga zsiniala po kilku dniach?
Czy to przez moje chodzenie (pomimo, ze nie chodzilem duzo i zawsze w opasce uciskowej)?
Czy za duzo chodzilem i jakas torebka stawowa pekla (czy cos takiego)?

Czy warto teraz cos z tym zrobic (smarowac kostke czyms specjalnym), czy po prostu poczekac kilka dni az siniaki zejda?
Dodam, ze przy chodzeniu noga praktycznie wcale mnie nie boli...
Nadal jest troche napuchnieta i pojawily sie te wylewy, ale chodze normalnie (w opasce oczywiscie).

Dodam, ze nie bylem w z tym u lekarza... wydaje mi sie, ze to bylo lekkie, niegrozne skrecenie.

Bede wdzieczny za jakies sugestie odnosnie tych wylewow.

PS - pod tym linkiem zalaczam aktualne zdjecie mojej nogi:

http://hosted.pikipimp.com/pimped_photo/s/image/33/559/812/kostka-compiled.jpg

pozdrawiam

Idź do lekarza, trzeba wykluczyć złamanie , może lepiej uniruchomić
napisał/a: greep 2008-07-29 22:44
kynast napisal(a):
Idź do lekarza, trzeba wykluczyć złamanie , może lepiej uniruchomić

ale dlaczego zlamanie?
noga w ogole mnie nie boli jak chodze?
tak wiec jak moze byc zlamana?
pozdrawiam
napisał/a: NimfaBlotna 2008-07-30 21:01
greep napisal(a):
kynast napisal(a):
Idź do lekarza, trzeba wykluczyć złamanie , może lepiej uniruchomić

ale dlaczego zlamanie?
noga w ogole mnie nie boli jak chodze?
tak wiec jak moze byc zlamana?
pozdrawiam


Kynast zdecydowanie przesadza - jesli juz po dwoch dniach chodzisz bez bolu, to raczej nie ma podejrzenia zlamania i nie ma sie o co martwic. Wizyta u lekarza nie wydaje sie konieczna - nie powie ci nic nowego poza tym, co do tej pory i tak robiles.
Jesli chodzi o wybroczyny, to jest to zupelnie normalne, ze pojawiaja sie po ok 48 godzinach i nie jestes piewszym zdziwionoym pacjentem :)
Powinienes jak najwczesniej zaczac cwiczyc kostke - oczywiscie w granicach rozsadku - bezbolesnie! Wszystkie badania dowodza, ze to jest najlepsze postepowanie, podczas gdy unieruchomienie to spory blad, bardzo opozniajacy procec gojenia przy prostych skreceniach.
Cwiczenia powinny obejmowac odzyskanie zakresu ruchy, poprawe sily i koorsynacji a takze - bardzo wazne - cwiczenia rownowagi (np stanie na jednej nodze z zamnietymi oczami)
Przyklady prostych cwiczen masz tutaj

http://www.med.umich.edu/1libr/sma/xankspra.gif

[img]http://www.med.umich.edu/1libr/sma/xankspra.gif[/img]
napisał/a: greep 2008-07-30 21:32
NimfaBlotna napisal(a):
greep napisal(a):
kynast napisal(a):
Idź do lekarza, trzeba wykluczyć złamanie , może lepiej uniruchomić

ale dlaczego zlamanie?
noga w ogole mnie nie boli jak chodze?
tak wiec jak moze byc zlamana?
pozdrawiam


Kynast zdecydowanie przesadza - jesli juz po dwoch dniach chodzisz bez bolu, to raczej nie ma podejrzenia zlamania i nie ma sie o co martwic. Wizyta u lekarza nie wydaje sie konieczna - nie powie ci nic nowego poza tym, co do tej pory i tak robiles.
Jesli chodzi o wybroczyny, to jest to zupelnie normalne, ze pojawiaja sie po ok 48 godzinach i nie jestes piewszym zdziwionoym pacjentem :)
Powinienes jak najwczesniej zaczac cwiczyc kostke - oczywiscie w granicach rozsadku - bezbolesnie! Wszystkie badania dowodza, ze to jest najlepsze postepowanie, podczas gdy unieruchomienie to spory blad, bardzo opozniajacy procec gojenia przy prostych skreceniach.
Cwiczenia powinny obejmowac odzyskanie zakresu ruchy, poprawe sily i koorsynacji a takze - bardzo wazne - cwiczenia rownowagi (np stanie na jednej nodze z zamnietymi oczami)
Przyklady prostych cwiczen masz tutaj

http://www.med.umich.edu/1libr/sma/xankspra.gif

[img]http://www.med.umich.edu/1libr/sma/xankspra.gif[/img]


Wielkie dzieki za odpowiedz!
pozdrawiam